Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Ucho widzi - 05 - Kanał Dętka

Czy wiecie co znajduje się  pod powierzchnią Placu Wolności w Łodzi? To wykonany z czerwonej cegły korytarz, który ma ponad 142 metry długości, ok. 1,5 metra szerokości i 1,87 metra wysokości. To jest  owalny zbiornik na wodę deszczową, stanowiący zabytek hydrotechniki. Co można usłyszeć i zobaczyć pod ziemią? Ile rzek przepływa przez miasto i dlaczego w większości płyną ukryte w podziemnych kanałach. Ucho widzi, a łapacz dźwięków czuwa. Dla Was znajdziemy odpowiedzi na wszystkie pytania. Posłuchaj podcastu Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat: 

Zbity z pantałyku

6 sierpnia 1848 r., przebywający w Edynburgu Chopin, rozpoczął pisanie listu do swego przyjaciela Auguste Franchomme'a, składając mu wyrazy współczucia z powodu śmierci ojca: „[…] najlepiej nawet nie próbować pocieszać Cię. Znam Twoje zmartwienie – nawet czas działa mało na tego rodzaju boleści”. Kompozytor narzekał na tutejszy klimat, wpływający nie tylko na pogorszenie zdrowia, ale także na stan jego psychiki. „[…] nie wiem naprawdę, co ze sobą pocznę jesienią. […] O muzycznych pomysłach nie ma mowy – jestem całkowicie wykolejony – czuję się jak osioł na balu maskowym albo jak struna skrzypcowa E na basetli – zdziwiony, zbity z pantałyku, oszołomiony” – pisał do przyjaciela. Informował go o dwóch porankach muzycznych, które: „[…] jakoby podobały się, ale mimo to mnie znudziły. Nie wiem jednakże, jakbym mógł bez nich spędzić 3 miesiące w tym drogim Londynie, trzymając duże mieszkanie, koniecznie potrzebne, powóz i służącego. […] Pragnąłbym bardzo, żeby mi dano pensję dożywotnią za to, że nic nie komponowałem”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: bezprecedensowa wymiana więźniów w Ankarze oraz obchody 80. rocznicy Rzezi Woli

Dziś w programie powiemy o największej we współczesnej historii wymiany więźniów między Rosją i Białorusią a Zachodem, do której doszło w Ankarze. Dziś także o obchodach 80. rocznicy rzezi mieszkańców warszawskiej Woli. Od 5 do 7 sierpnia 1944 roku, w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, Niemcy wymordowali   od 30 do 65 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci. Eksterminację przeprowadziły oddziały SS, Wehrmachtu i niemieckiej policji, realizując w ten sposób rozkaz Adolfa Hitlera, nakazujący zrównanie stolicy Polski z ziemią i wymordowanie jej mieszkańców. W programie także relacja z gali XV edycji konkursu „Być Polakiem”, organizowanego przez  Fundację  „Świat na Tak”,     wspólnie ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”. Zapraszamy do słuchania!  
Zobacz więcej na temat: 

УСПР: Перші літаки F-16 вже беруть участь в бойових діях. Різня на Волі у серпні 1944 - це про масову екстермінацію, говорить історик - 05-08-2024

УСПР: Перші літаки F-16 вже беруть участь в бойових діях. Різня на Волі у серпні 1944  - це про масову екстермінацію, говорить історик - 05-08-2024
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: uwolnieni rosyjscy dysydenci nie przestaną walczyć z dyktaturą i Radio Lwów potrzebuje wsparcia

W audycji mówimy, że rosyjscy dysydenci, uwolnieni w ramach wymiany więźniów między Rosją a Zachodem, zapowiadają, że nie przestaną walczyć z dyktaturą w swoim kraju. M.in. rosyjski polityk opozycyjny Ilia Jaszyn mówi, że będzie kontynuował działalność antywojenną. Informujemy też, że według Komisji Europejskiej, ukraińskie sankcje nałożone na rosyjski koncern Łukoil nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla dostaw ropy na Węgry i Słowację, a skarga tych państw na Kijów jest bezpodstawna. Spór o ropę jednak trwa. Przypominamy, że 80 lat temu, w czwartym dniu Powstania Warszawskiego - od kuli niemieckiego snajpera - zginął Krzysztof Kamil Baczyński, poeta, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów. Miał 23 lata. Naszym gościem jest Maria Pyż, redaktor naczelna Polskiego Radia Lwów, z którą rozmawiamy o działalności redakcji w warunkach wojennych i potrzebie jej wsparcia.
Zobacz więcej na temat: