Alfabet Orkiestry - "W" jak wiolonczela i prześliczna wiolonczelistka Czy wiecie, że wiolonczela potrafi naśladować ludzki głos? Albo że jej struny mają imiona? Dziś w podcaście "Alfabet orkiestry" dowiemy się jak brzmi – duża, piękna i głęboko grająca kuzynka skrzypiec. Dowiecie się, dlaczego wiolonczelista musi siedzieć, żeby grać, jak wygląda smyczek, i co sprawia, że ten instrument potrafi grać tak smutno... albo wesoło! Na rozmowę z Marianną Sikorską wiolonczelistką z Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie zaprasza Marta Kawalec. Zobacz więcej na temat:
Finisz kampanii. Kto wyciągnie asa z rękawa? O godzinie 24.00 w piątek rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę 18 maja. W ostatnich sondażach bez większych zmian - liderem pozostaje Rafał Trzaskowski, a za nim jest Karol Nawrocki. Czy kandydaci jeszcze czymś zaskoczą? Zobacz więcej na temat:
Program mieszkaniowy "Pierwsze klucze" Czy program mieszkaniowy "Pierwsze klucze" podniesie ceny mieszkań? Kolejny pakiet regulacyjny a wśród rozwiązań m.in.: domniemanie niewinności, poradnik w sporze z fiskusem czy zimna wiosna wpłynie na ceny owoców i warzyw? Zobacz więcej na temat: Trójka
W jaki sposób nauczyć się poczucia humoru? Czy jest to cecha wrodzona czy nabyta? Co powinniśmy zrobić jeżeli tego poczucia humoru nie mamy? A może w tym wszystkim pomoże sztuczna inteligencja? Czy remedium na wszystko jest luz i autoironia? Zobacz więcej na temat: Trójka
Tomasz Dąbrowski i album w skandynawskim stylu. Rozmawia Roch Siciński Z kompozytorem i trębaczem rozmawiamy o płycie "The Copenhagen Sessions Vol. 1". To pierwszy z dwóch albumów z zapisem sesji nagraniowej Tomasza Stańki i muzyków skandynawskich i polskich. Zobacz więcej na temat:
Jak komunikują się różne gatunki zwierząt? Jak reaguje potencjalna ofiara na drapieżnika? Czy zawsze przed nim ucieka, czy też tylko wtedy kiedy czuje realne zagrożenie? Czy przedstawiciele różnych gatunków zwierząt potrafią się ze sobą zaprzyjaźnić? Zobacz więcej na temat: Trójka
Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała nagrania studyjne Mieczysława Kosza. Andrzej Zieliński rozmawia z Adamem Domagałą Singiel pochodzi z albumu "Sygnały. Trio ’68", drugiego z serii Polskiego Radia prezentującej wcześniej niepublikowane (lub słabo znane) nagrania Mieczysława Kosza. To jedna z pierwszych własnych kompozycji niewidomego pianisty, premierowo zaprezentowana podczas jego występu na festiwalu Jazz Jamboree (wersja koncertowa ukazała się w 2024 r. na albumie "Debiut. Jazz Jamboree '67/'68"). Zobacz więcej na temat:
ВИБОРИ У ПОЛЬЩІ. УКРАЇНСЬКИЙ КОНТЕКСТ. Заяви кандидатів та міжнародна політика У другому випуску спецпроєкту Польського радіо для України «Вибори у Польщі. Український контекст» взяв участь експерт Академічного центру стратегічного аналізу Кацпер Ваньчик. Він розповів про особливості виборчих перегонів у Польщі та проаналізував позиції кандидатів президентських перегонів щодо теми міжнародної політики та українських питань. Перекладено і дубльовано українською мовою за допомогою штучного інтелекту. Zobacz więcej na temat: війна росії проти України вибори Польща українці у Польщі
Festiwal Between 2025 Between. Pomiędzy to Festiwal, który po raz szesnasty odbywa się w Gdańsku i Sopocie. Dotyczy tego, co pomiędzy nauką i sztuką, literaturą i teatrem, językami polskim i angielskim oraz obydwoma miastami. "Trójka pod Księżycem" także... pomiędzy - tym Festiwalem oraz premierą w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, pomiędzy Trójmiastem i Poznaniem, gdzie Teatr Biuro Podroży przedstawi na Ratajach premierę "Burzy" wg Szekspira. Goście: profesorowie anglistyki David Malcom i Tomasz Wiśniewski, studentka Patrycja Zielke oraz dyrektorzy, reżyserzy - Romuald Wicza- Pokojski i Paweł Szkotak Zobacz więcej na temat: Trójka
Oburzająca Lucrezia 16 maja 1847 r. powieściopisarka Hortense Allart napisała: „Oburza mnie Lucrezia [powieść Sand „Lucrezia Floriani”]. George pokazuje nam Chopina w niegodziwych szczegółach… jak gdyby rozebranego i czyni to na zimno, czego nic nie może usprawiedliwić”. Powieść ta zawierała w sobie wyraźny portret polskiego kompozytora, a także szczegóły życia bohatera zbieżne z biografią Chopina. Sand – jak podają niektóre biografie chopinowskie – czuła potrzebę przedstawienia zmierzchu swej miłości, a może próbowała zwalczyć przygnębienie przelewając je na kartki. Podczas pobytu w Nohant, Delacroix uczestniczył w wieczorze, kiedy to pisarka w obecności Chopina i wszystkich domowników, czytała swą powieść. Napisał wtedy: „Przeżywałem udrękę przez cały czas czytania, ale sam nie wiedziałem, kto mnie bardziej zdumiewał, kat czy ofiara. […] Sand czytała z całą swobodą, a Chopin wyrażał gorące uznanie dla tej powieści. […] chciałem wiedzieć, co naprawdę czuł. Czy tylko grał dla swego spokoju? Nie, prawda była taka, że po prostu nie zrozumiał”. (md) Zobacz więcej na temat:
МІЖНАРОДНИЙ (БЕЗ)ЛАД. Habemus papam. Лев XIV і спадок Франциска: продовження чи перегортання сторінки? Про нового Понтифіка та виклики, які стоять перед ним і Католицькою церквою - розмова з філософом релігії, професором Станіславом Обіреком (Варшавський університет) Zobacz więcej na temat:
Ewa Hartman - jak odnaleźć własną drogę do dobrostanu? Ewa Hartman - trenerka, wykładowczyni MBA i współautorka (wspólnie z Joanną Rek-Faber) książki "Dobrostan można wyćwiczyć. Workbook z ćwiczeniami na poprawę dobrostanu". Wykorzystując swoje doświadczenie naukowe i to zdobyte w szkoleniu największych międzynarodowych korporacji, przekazuje słuchaczkom i słuchaczom wiedzę o konkretnych działaniach, które mogą pomóc w odnalezieniu własnej drogi do dobrostanu. Zobacz więcej na temat: Trójka
Kronika Sportowa - 15 maja 2025 W audycji m.in. zaległy mecz ekstraklasy: Widzew–Legia, występ Huberta Hurkacza w Rzymie, Rajd Portugalii z Kajetanem Kajetanowiczem. Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: komentarz do amerykańskiego stanowiska w sprawie obecności polskich wojsk na Ukrainie oraz kampania wyborcza W audycji komentujemy słowa specjalnego wysłannika prezydenta USA do spraw Ukrainy Keitha Kellogga sugerujące, według którego polskie wojska maiły by stacjonować na Ukrainie. Podsumowujemy ostatnie działania w ramach kampanii kandydatów na prezydenta. Mówimy o uroczystości odsłonięcia i poświęcenia odnowionego krzyża-pomnika Polakom Zesłańcom która odbyła się na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej. Naszym gościem jest Dawid Biesiadecki-Dziuba z polsko-fińskiej spółki ICEYE, z którym rozmawiamy o zastosowaniu satelitów we współczesnym świecie. Zobacz więcej na temat:
O wizerunku kobiet w polityce i wpływie wyglądu na kariery polityczne rozmawiają dr Małgorzata Bulaszewska i dr Katarzyna Brzoza–Kolorz Medioznawczynie: dr Małgorzata Bulaszewska i dr Katarzyna Brzoza–Kolorz analizują wizerunek kobiet w polityce, wygląd i jego wpływ na polityczne kariery polityków, a zwłaszcza polityczek, a także stereotypy wokół tych kwestii narosłych. Zobacz więcej na temat: