Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Pożegnanie z Anglią

2 czerwca 1848 r. przebywający w Anglii Chopin napisał do Wojciecha Grzymały: „20 lat w Polsce, 17 w Paryżu, nie dziw, że mi tu nieraźno, tym bardziej, że języka nie umiem”. Wyjazd do Anglii [19 kwietnia] był dla kompozytora swego rodzaju antidotum na kłopoty i rozczarowania doznane w Nohant i w Paryżu. Liczył, że zmiana klimatu, pozyskanie nowych przyjaciół, otworzy przed nim kolejny, lepszy etap życia. Już po kilku tygodniach pobytu na tej „obcej ziemi”, Fryderyk uświadomił sobie, że pomysł opuszczenia Paryża na zawsze, był chybiony. Skarżył się Grzymale: „W Londynie wielu mnie chce zatrzymać na zimę mimo klimatu. – Mnie się chce czego innego – ale sam nie wiem czego”. Fryderyk coraz bardziej tęsknił za paryskimi przyjaciółmi i coraz częściej rozmyślał o powrocie do Francji, zwłaszcza, że nadal utrzymywał tam swoje mieszkanie przy Square d'Orléans. Decyzję tę przeżywał jednak jako porażkę i pewien rodzaj kapitulacji. 24 listopada w nieco lepszym stanie ducha, choć bardzo słaby fizycznie po odbytej podróży, zawitał do Paryża. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Беларуская служба Польскага радыё 01-06-2024 , 15:30

Сёння ў перадачы: навіны; агляд польскіх СМІ (між іншым, тэма прысутнасці крыжоў у будынках гарадской адміністрацыі ў Варшаве); 1 чэрвеня – Дзень абароны дзяцей. Яе адаптуюцца ў Польшчы дзеці беларускіх эмігрантаў; госць перадачы – студэнт з Малдовы, які вывучыў беларускую мову.
Zobacz więcej na temat: 

Dar z obcowania

1 czerwca 1917 r. na łamach „La Presse” ukazał się artykuł Edmonda Épardauda, dziennikarza, dyrektora gazety ,,Cinéma”, scenarzysty i realizatora, opisujący koncert francuskiego pianisty Victora Gille'a, specjalizującego się w wykonawstwie chopinowskiej muzyki. Jego występ określił mianem wielkiego wydarzenia „noszącego wszelkie znamiona prawdziwego kapłaństwa sztuki”. Artysta ten posiadł bowiem „wyjątkowy dar natchnienia”, który czerpał – jak sam opowiadał – „ze szczególnego obcowania z duszą Chopina”. Ponoć często odwiedzał grób polskiego kompozytora na paryskim cmentarzu Père-Lachaise w porze zmierzchu, aby „nasiąknąć duchem kompozytora i przeniknąć umysł wielkiego kompozytora”. Edmond Épardaud o grze tego ekscentrycznego pianisty, napisał: „Gille gra Chopina jako artysta pełen inspiracji, jego poważna i głęboka gra [...] i ten rodzaj elektryzującej atmosfery, która promieniuje wokół wysublimowanych pieśni śpiewanych przez jego palce, urzekają nas i podporządkowują jak czary”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

#13 TRYB SPORTOWY | Sportowa hybryda | Małgorzata Rybicka - trenerka aerobiku sportowego

Zapraszamy na 13. odcinek podcastu „𝗧𝗿𝘆𝗯 𝗦𝗽𝗼𝗿𝘁𝗼𝘄𝘆”, w którym rozmawiamy o aerobiku sportowym! Gościnią odcinka jest Małgorzata Rybicka - instruktorka fitnessu, aerobiku i gimnastyki artystycznej, trenerka kulturystyki i podnoszenia ciężarów, trenerka sekcji aerobiku sportowego KU AZS Politechnika Warszawska, tancerka, choreografka. ❓ Jeśli jesteście ciekawi: 🔸 Czy aby uprawiać aerobik sportowy, trzeba być nieco niezdecydowanym? 🔸 Jak wiele ruchów można wykonać w niecałe 2 minuty w rytmie energetycznej muzyki? 🔸 Jak proste ćwiczenia typu pajac można przekształcić w złożone elementy tanecznego show? 🔸 Dlaczego sport tak widowiskowy i efektowny wciąż jest tak mało popularny? 🔸 Kiedy przewaga widowiskowości nad techniką może doprowadzić do łez? 🔸 Dlaczego trenerzy kreślą robaczki? 🎧 zapraszamy do słuchania!
Zobacz więcej na temat: 

[S4-24] Czy reżim w Iranie upadnie?

Do takich wypadków dochodzi niezwykle rzadko. Prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w katastrofie śmigłowca w górach na północy kraju. Przyczyna wypadku nie jest znana, ale doszło do niego zaledwie w kilkanaście miesięcy po tym, jak przez Iran przetoczyły się największe od lat antyrządowe protesty i w cztery lata po tym, jak Amerykanie zabili najważniejszego irańskiego dowódcę wojskowego. A do tego jeszcze Iran jest w dramatycznej sytuacji gospodarczej, a ludzie z dnia na dzień biednieją. W tym odcinku opowiem Ci o potężnym kryzysie z jakim mierzy się irański reżim. Posłuchaj do końca, a dowiesz się, co mieszkańcy Iranu naprawdę myślą o swoich przywódcach i czy władza ajatollahów zmierza ku upadkowi. Muzyka: Hanu Dixit - „Underground Academy“ TrackTribe - „Haunted Forest“ Audionautix - „Harsh Alien Machine“ Hanu Dixit - „Sahara Rains“ Audionautix - „Dark Mystery“ Wykorzystano fragmenty serwisów informacyjnych BBC World Service.
Zobacz więcej na temat: