Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

«Швидка психологічна допомога». Авторська передача проф. Ірини Коваль. Запис 16 жовтня 2023 року

Професор Ірина Коваль розповідає про те, які зміни за той час, поки ви жили в іншій країні, відбулися, в першу чергу, з дітьми. В чому переваги, і в чому проблеми, коли живеш із дітьми третьої культури
Zobacz więcej na temat: 

"Nasza przyszłość" - reportaż Joanny Bogusławskiej o pracy nauczyciela

W XL Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego jedną ze szkolnych tradycji związanych z Dniem Edukacji Narodowej jest organizacja konkursu "Befer the bestia". Nagrody przyznawane są najlepszym nauczycielom. To okazja do uhonorowania i docenienia pracy nauczycieli. Zawód nauczyciela jest powołaniem i misją. To tez odpowiedzialność bo dotyczy przyszłości naszych dzieci. Dobry nauczyciel powinien być tą osobą, która wciąż się uczy. Jest cierpliwa i empatyczna, potrafi budować więzi między uczniami. Pokazuje drogę jak spełniać swoje marzenia. Jak wygląda ich praca? O tym opowiadają nominowani nauczyciele z XL Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego? W audycji wykorzystano fragmenty reportażu Antoniego Rokickiego pt. "Belfer the bestia". 
Zobacz więcej na temat: 

"Cudem było wszystko" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny o Tadeuszu Fredro-Bonieckim

Albert Einstein powiedział, że "Życie można przeżyć na dwa sposoby. Tak, jakby nic nie było cudem albo jakby cudem było wszystko". Tadeusz Fredro-Boniecki myśli o swoim życiu tak, że cudem było wszystko. Urodził się w 1943 roku i jak mówi jego życie było bardzo ciekawe i bogate w wiele doświadczeń. Jest pierwszym pokoleniem, które nie doświadczyło wojny, ale wojna duże piętno na nim odcisnęła. Bowiem gdy miał zaledwie 9 miesięcy hitlerowcy zabili mu ojca. Matka została z pięciorgiem dzieci. Zostali z powodu reformy rolnej wyrzuceni z majątku. Był w zespole "Gawęda" i zdawał do szkoły teatralnej. Teatr był ucieczką od rzeczywistości, która go otaczała, poszedł jednak na polonistykę, książki też były swego rodzaju ucieczką. Po studiach zajął się dziennikarstwem, najpierw wcieleniowym, chciał napisać o sytuacji polskiej gastronomii i rozpoczął pracę jako barman w SPATiF-ie. Z artykułu nic nie wyszło, ale poznał - jak mówi - Swoją Najpiękniejszą. I to nadało ostateczny kształt jego życiu.
Zobacz więcej na temat: 

Mniej znaczy więcej

Mieć więcej, wszystko robić lepiej i jak najszybciej – nieustannie poddawani jesteśmy takiemu bodźcowaniu. Reklamy i różne przekazy medialne nastawiają nas na nabywanie a nie doświadczanie i przeżywanie. Jak odnaleźć to, co powinno być dla nas ważne, jak nauczyć się wartościować swoje potrzeby?  Natalia Kraus – Kowalczyk, znawczyni zagadnień związanych z slow life i minimalizmem, autorka książki „Miej Mniej. Jak żyć prosto i szczęśliwie?” w rozmowie z Kubą Jamrozkiem  przybliża kilka rodzajów minimalizmu - jeżeli chcemy uprościć swoje życie, możemy zacząć od jednego z nich.
Zobacz więcej na temat: 

Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia - 36 - "Kijem rzeki nie zawrócisz"

Miś Michaś i smok Adaś szykują się do weekendowego wyjazdu nad jezioro. Są bardzo ciekawi, czy dorośli przygotowali dla nich jakieś wakacyjne niespodzianki. Oczywiście sami im o tym nie powiedzą, dlatego współpracownicy muszą znaleźć inny sposób, by dowiedzieć się czegoś na temat niespodzianek. Niestety dorośli zabrali ostatnio podsłuchiwacz do "naprawy", ale Michaś i Adaś wiedzą, jak sobie poradzić. Przy pomocy nowego podsłuchiwacza Michaś i Adaś dowiedzieli się, że Wojtek upiekł wspaniałe rogaliki z konfiturą różaną. Leszek nie tylko zjadł wszystkie, ale też zaczął namawiać Wojtka na otworzenie własnej cukierni. Co znaczy "porywać się z motyką na słońce", "iść za ciosem" i "wyłożyć wszystkie karty na stół"? Co dorośli mieli na myśli mówiąc: "kijem Wisły nie zwrócisz" i "głową muru nie przebijesz"? Odpowiedzi na te pytania szukają Miś Michaś i smok Adaś. Czy im sie to udało? Posłuchaj podcastu Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat: