Podglądamy ptaki Jak obserwować ptaki w mieście, a jak poza nim? Czy warto się przebierać za korę czy pień drzewa, by podglądać ptaki w lesie? Po co liczy się ptaki i czy każdy może się w to włączyć? Ile gatunków ptaków żyje w Polsce? Co świadczy o inteligencji gawrona, gdzie podejrzeć sikorę bogatkę, a gdzie pokrzewkę cierniówkę? Swoją ornitologiczną wiedzą z Martą Hoppe dzieli się Bartosz Smyk z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Zobacz więcej na temat:
Livestreaming w walce z samotnością Chińczyków Chiny stają się coraz chętniej wybieranym kierunkiem podróży młodych ludzi. Jeździmy tam docelowo na studia albo dlatego, że chcemy kompletnie zmienić swoje życie i zobaczyć jak wygląda ono w tak innym kulturowo państwie od naszego. Mieszkając w stolicy, w Szanghaju można było doświadczyć ostrych restrykcji w czasie pandemii, przejść się modną wśród influencerów dzielnicą, albo sprawdzić, co słychać w chińskim Internecie. O tym wszystkim Weronika Puszkar rozmawiała z mieszkającą w Szanghaju Weroniką Truszczyńską, współautorką podcastu Mao Powiedziane. Zobacz więcej na temat:
Po prostu szacun Czym jest pokolenie? Czy starsze generacje były bardziej pracowite? Czy pokolenie Alfa pochłonie epidemia samotności? Czy Millenialsi są niezaradni i roszczeniowi? Czy miłość dla wszystkich generacji zawsze znaczy to samo? - o to między innymi pytają w książce "Pokolenia" prof. Tomasz Sobierajski i Magdalena Kuszewska, goście Jakuba Jamrozka. Zobacz więcej na temat:
AI bajkę Ci opowie "Gaming na giełdzie" Pawła Sugalskiego jest pierwszą książką, którą dla Audioteki przeczytała sztuczna inteligencja. Jak się sprawdziła i czy lektorów niedługo zastąpi AI? O tym Piotr Firan rozmawiał z Bartoszem Sroczyńskim z Audioteki. Zobacz więcej na temat:
Crowd staffing i talent pooling: jak sztuczna inteligencja pomoże w procesach rekrutacyjnych? Talent Place korzysta z technologii machine learningu, algorytmy sczytują dane z zamieszczonych w sieci CV, tworzą profile, tagują i tworzą listy najlepszych osób do danego projektu. Jak to działa Piotrowi Firanowi wyjaśnia Piotr Pawłowski z Talent Place. Zobacz więcej na temat:
Jeremi Przybora Postać Jerzego Wasowskiego była opoką intelektualną, rodzajem prywatnego Pana Boga, do którego można się zawsze zwrócić z problemami i wątpliwościami. Myślę, że Kabaret Starszych Panów podobał się właśnie dlatego, że wyrażał tęsknotę za autorytetem życzliwym i wyrozumiałym. Zobacz więcej na temat:
Jeremi Przybora Po końcu Kabaretu Starszych Panów przy każdej okazji wypominają mi, że to, co teraz robię, to już nie jest to samo, co Kabaret. Z jednej strony to niezbyt przyjemne dla autora, ale z drugiej świadczy o tym, że Kabaret był w jakiś sposób trafiony i spełniał jakąś rolę w zakresie rozrywki. Zobacz więcej na temat:
Jeremi Przybora Kiedy skończył się Kabaret Starszych Panów, posypała się cała masa fajnych nekrologów o mnie i Wasowskim. Ludzie uznali, że to już jest koniec kariery. Tak, jak się nad mogiłą o nieboszczyku mówi w słowach pochlebnych, tak wtedy dużo obszernych i bardzo miłych wypowiedzi się pojawiło. Zobacz więcej na temat:
Jerzy Wasowski Kabaret dzieje się w rzeczywistości bajecznej. Mając charakter baśni, musi zawierać nostalgię. Tego rodzaju rzecz tworzy się dlatego, że rzeczywistość wymaga uzupełnień, które stanowią właśnie fikcję, za którą się tęskni. Ten typ spektaklu leży na pograniczu teatru i kabaretu. Zobacz więcej na temat:
Kalina Jędrusik Często stawiono zarzut, że to program zbyt elitarny. To absolutna bzdura. Z PGR-ów przychodziły listy, proste i czułe, od ludzi, którzy może nie rozumieli dokładnie wszystkich cienkości Przyborowych, jego cudownych metafor, a jednak byli zachwyceni atmosferą, ciepłem, wdziękiem. Zobacz więcej na temat:
Wiesław Michnikowski Wszyscy się lubili, szanowali, cieszyli się, gdy koleżanka czy kolega mieli dobrą piosenkę czy tekst. Nie było nieporozumień, które czasem w teatrze się zdarzają. Nie było specjalnych interwencji reżyserów, tylko drobne uwagi. Można powiedzieć, że Kabaret był pracą zespołową. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 12.02.2024 "Nie będę działał pod presją" - powiedział komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski, komentując wezwania, by podał się do dymisji. Chodzi m.in. o krytykę pod adresem komisarza w związku z protestami rolników nie tylko w Polsce, ale w wielu unijnych krajach członkowskich. Przygotowali: M. Strzałkowski, K. Grzesiowski, H. Szrubarz. Zobacz więcej na temat:
W Jezioranach - odcinek 3250 Powieść Radiowa "W Jezioranach” powstała w 1960 roku, jako wiejski odpowiednik bardzo wtedy popularnych "Matysiaków”. Od początku była utrzymana w konwencji vérité, czyli słuchowiska będącego jak najbliżej rzeczywistości, co zmuszało twórców do zachowania trzech jedności: miejsca, czasu i akcji. Odcinek 3250. Zobacz więcej na temat:
Jeremi Przybora Jak to się zdarza z urodzonymi w Warszawie mojego pokolenia, nie ma już domu, w którym pewnego grudniowego poranka zająłem łóżeczko Stefci, dużej lalki mojej starszej siostry. Na miejscu domu jest teraz pusta przestrzeń przy ul. Senatorskiej między kościołem św. Antoniego i Pałacem Błękitnym. Zobacz więcej na temat:
Jeremi Przybora Przepadałem za pogrzebami kawalerzystów. Niczym w dalszym ciągu piosenki "Jak to na wojence ładnie" (mama mi ją śpiewała), ułanowi było do twarzy ze śmiercią. Moja edukacja piosenkowa zaczynała się więc wraz z życiową – od pogodnych obrazków pięknej żołnierskiej śmierci. Zobacz więcej na temat: