LETTER FROM POLAND - Where the streets have no name This week's Letter takes a look at the many name changes undergone by Polish streets. Frequent changes make it hard for local people to get around, but many names remain controversial in Poland - a similar situation facing monuments in the UK and USA. Since it is hard to find heroes who are without a blemish, perhaps we should consider the New York solution from U2's famous hit - streets with "no name". Presented by Patrick Trompiz Zobacz więcej na temat: KULTURA HISTORIA
Pochwała w "Kurierze Polskim" książki Stanisława Bukowieckiego "Polityka Polski Niepodległej" Zobacz więcej na temat: niepodległość
Język niemiecki - 25 - Podróż do Holandii Czy wiecie, że język niderlandzki, którego używa się w Holandii, brzmi bardzo podobnie do niemieckiego? Można w nim usłyszeć także słowa pochodzące z języka angielskiego.. Posłuchajcie sami! Zobacz więcej na temat:
WTA Finals 2022: Iga Świątek zaczyna od efektownego zwycięstwa. "Byłam gotowa" Iga Świątek od pewnego zwycięstwa 6:2, 6:3 z Darią Kasatkiną rozpoczęła turniej WTA Finals. Liderka rankingu podkreśliła po meczu, że cieszy się, że na trybuny dotarli wreszcie kibice. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 1 listopada 2022 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych dnia, m.in. Iga Świątek rozpoczyna turniej WTA Finals, skoczkowie narciarscy przed rozpoczęciem sezonu Pucharu Świata czy wspomnienia zmarłych sportowców. Zobacz więcej na temat:
Poradnik językowy - ciąg dalszy. Rodzina, ach rodzina, czyli o stopniach pokrewieństwa Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Dziś... rodzina, ach rodzina, czyli o stopniach pokrewieństwa. Zobacz więcej na temat:
Dzika Ballada 2 listopada 1841 r. Robert Schumann zrecenzował 2 Nokturny op. 37, Balladę F-dur op. 38 i Walca As-dur op. 42 Chopina, zamieszczając swój tekst na łamach pisma „Neue Zeitschrift für Musik”. Nie szczędząc pochwał polskiemu kompozytorowi, pisał: „Jest w nim ta wyróżniająca go siła oryginalności. […] Wnosi on pełnię nowych form, godnych podziwu równie za delikatność, jak i śmiałość. Zawsze nowatorski i odkrywczy w tym, co zewnętrzne, w kształtowaniu swoich utworów, w szczególnych efektach instrumentalnych”. Zachwycając się Balladą F-dur, Schumann krytycznie odnosił się do Ballady g-moll, określając ją mianem „jednej z najbardziej dziwnych i dzikich”. Oceniając pozytywnie 2 Nokturny z op. 37, wcześniejszym zarzucił „zdobienie złotymi świecidełkami, tandetą i perłami”. Jedynie Walca As-dur oraz skomponowane wcześniej, ocenił wysoko, jako „utwory salonowe najszlachetniejszego gatunku. […], na wskroś arystokratyczne”. (md) Zobacz więcej na temat:
Magda Mikołajczuk o książce Agaty Tuszyńskiej "Ćwiczenia z utraty" W dniu Wszystkich Świętych o książce Agaty Tuszyńskiej "Ćwiczenia z utraty". To pochodzący z roku 2007 zapis ostatnich miesięcy wspólnego życia autorki i jej męża Henryka Dasko, który zapadł na śmiertelną chorobę. "Ćwiczenia z utraty" to jednocześnie piękna opowieść o wielkiej miłości, byciu blisko aż do końca i o godnym umieraniu. Zobacz więcej na temat: Magda Mikołajczuk
Польське радіо для України, 1 листопада 2022 року Польське радіо для України, 1 листопада 2022 року Zobacz więcej na temat:
W tonacji Nieobecnych 1 listopada godz. 19:11 Zobacz więcej na temat: Trójka Piotr Baron Justyna Grabarz
Mój zwierzak jest otyły! Otyłość - choroba XXI wieku, która dotyczy zwierząt. I wcale nie tak rzadko w gabinetach weterynaryjnych pojawiają się otyłe zwierzęta. Najczęściej przyczyną jest nieodpowiednia dieta, kompletnie nieadekwatna do wysiłku fizycznego, jaki zapewniamy naszemu zwierzęciu. Dostarczamy zbyt dużo energii. A otyłość stanowi bardzo często przedsionek do wielu, bardziej skomplikowanych chorób. Właśnie o tym Kacper Kowalczyk rozmawiał z dr Sybillą Berwid-Wójtowicz - specjalistką żywienia klinicznego. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 31 października 2022 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych dnia, m.in. tenisowy turniej mistrzyń z udziałem Igi Świątek, mecz Radomiaka z Wartą Poznań w piłkarskiej Ekstraklasie czy komentarz ligowy. Zobacz więcej na temat:
Ludwika z Chopinów 1 listopada 1855 r. był dniem pogrzebu Ludwiki Jędrzejewiczowej, starszej siostry Fryderyka. O tej smutnej uroczystości informował „Kurier Warszawski”, zamieszczając na swych łamach nekrolog: „Ludwika z Chopinów Jędrzejewiczowa, Wdowa po Sędzim Pokoju, po ciężkiej i długiej chorobie, onegdaj przeniosła się do wieczności. Pozostałe w nieutulonym żalu Dzieci, Matka i Siostra zmarłej, zapraszają Krewnych, Przyjaciół i Znajomych, na wyprowadzenie zwłok jej 1 listopada o godz. 3-ej z południa, z domu własnego nr 526, przy ul. Podwale, na cmentarz Powązkowski odbyć się mające”. Tej samej treści nekrolog umieszczony został na domu Jędrzejewiczów, a na „rogatkach ulic pojawiły się karty żałobne”. W obecności wielotysięcznego tłumu, tradycyjnie odwiedzającego tego dnia cmentarz, przy dźwiękach Salve Regina, składano doczesne szczątki Ludwiki w rodzinnej mogile obok jej siostry Emilii zmarłej w 1827 r. (md) Zobacz więcej na temat: