Gen. Zygmunt Łakiński Wojskowy, w czasie II wojny światowej dowódca 7 Dywizji Piechoty, komendant Centrum Szkolenia Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. W 1918 roku instruktor w Polskiej Sile Zbrojnej, uczestnik Powstania Wielkopolskiego. Zobacz więcej na temat:
Gen. Stanisław Kopański Wojskowy, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, wojny obronnej w 1939 roku, organizator Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, szef Sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W 1919 roku uczestnik wyprawy wileńskiej. Zobacz więcej na temat:
Gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz Wojskowy, dowódca Służby Zwycięstwu Polski, pierwszej organizacji konspiracyjnej w okupowanej w czasie II wojny światowej Polski. W 1918 roku żołnierz Legionów, działacz Polskiej Organizacji Wojskowej, organizator odsieczy Lwowa. Zobacz więcej na temat:
Prof. Bronisław Hełczyński Prawnik, szef Kancelarii Cywilnej Prezydenta Mościckiego i prezes Najwyższego Trybunału Administracyjnego. W 1918 roku Legionista i członek Polskiej Organizacji Wojskowej, sekretarz Rady Ministrów Królestwa Polskiego i pierwszego rządu II RP. Zobacz więcej na temat:
Gen. Kazimierz Sawicki Wojskowy, generał brygady Wojska Polskiego, dowódca Obszaru Armii Krajowej Lwów, uczestnik Powstania Warszawskiego. W 1918 roku zastępca komendanta głównego Polskiej Organizacji Wojskowej, organizator Legii Akademickiej. Zobacz więcej na temat:
29.05. Gminne Przedszkole im. ks. Aleksandra Fedorowicza w Izabelinie. Grupa Wiewiórki Zobacz więcej na temat: przedszkola ambasadorskie
Gen. Tadeusz Alf-Tarczyński Wojskowy, Legionista, dowborczyk, w II RP w Sztabie Generalnym, służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Jeden z założycieli Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. W 1918 roku komendant garnizonu Polskiej Organizacji Wojskowej w Warszawie. Zobacz więcej na temat:
Kajetan Morawski Dyplomata, polityk. Komisarz Generalny RP w Wolnym Mieście Gdańsk, przedstawiciel Polski w Lidze Narodów. W 1918 roku kierownik referatu niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Królestwie Polskim. Zobacz więcej na temat:
Tadeusz Święcicki Polityk, wojskowy, szef biura prasowego sejmu w II RP, w czasie II wojny światowej więzień Buchenwaldu, po oswobodzeniu kierownik Polskiej Agencji Telegraficznej w Paryżu. W 1918 roku Legionista. Zobacz więcej na temat:
Płk. Adam Koc Polityk, wojskowy, przywódca Obozu Zjednoczenia Narodowego, minister w rządach sanacyjnych i w gabinecie gen. Władysława Sikorskiego na Uchodźstwie. W 1918 roku żołnierz Legionów, dowódca Polskiej Organizacji Wojskowej. Zobacz więcej na temat:
Dawid Podsiadło "Małomiasteczkowy" Najnowszy utwór Dawida Podsiadło, który wraca na scenę po rocznej przerwie. Piosenka zapowiada jego kolejną płytę. Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
Irena Protasewicz 6 czerwca 1946 r. urodziła się wybitna pianistka i pedagog Irena Protasewicz. Wychowanka Wandy Chmielowskiej w katowickiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Studia podyplomowe odbyła u prof. Woytowicza. Koncertowała w wielu miastach europejskich i USA. Dokonała nagrań dzieł Chopina, Szymanowskiego, Malawskiego, Woytowicza i in. Profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. (sd) Zobacz więcej na temat:
Urbanator "Sunshine" Utwór promujący płytę Michała Urbaniaka "Urbanator Days". Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
Tomasz Napoleon Nidecki 5 czerwca 1852 r. zmarł w Warszawie kompozytor, pianista i dyrygent Tomasz Napoleon Nidecki – ur. 2 stycznia 1807 r. Przyjaciel Fryderyka, w przeciwieństwie do Chopina i Dobrzyńskiego, otrzymał stypendium rządowe na wyjazd do Wiednia. Tam działał jako dyrygent i kompozytor. W 1838 r. powrócił do kraju i objął dyrekcję stołecznego Teatru Wielkiego. Pierwszy wystawił tu Normę Belliniego, Łucję z Lammermooru Donizettiego Martę Flotowa, Loterię Moniuszki i in. Jego następcą został Ignacy Feliks Dobrzyński. (sd) Zobacz więcej na temat:
Kraków Street Band "The Wheels are spinning" Utwór pochodzi z nadchodzącej płyty zespołu "Going Away". Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
Pokój spracowanej duszy 4 czerwca 1872 r. zmarł w Warszawie wielki kompozytor, dyrygent, pedagog, twórca opery narodowej i patriota (syn uczestnika kampanii napoleońskiej) – Stanisław Moniuszko. Autor oper: Halka, Straszny dwór, Hrabina, Verbum nobile i in. oraz pieśni solowych, chóralnych, dzieł sakralnych, muzyki baletowej i teatralnej. Cenił twórczość starszych kolegów ze szkoły Elsnera: Chopina, Dobrzyńskiego, Nideckiego. Na pogrzeb Dobrzyńskiego (1867) napisał piękny utwór Pokój spracowanej duszy. Franciszek Liszt wydał w swojej redakcji 3 jego polonezy fortepianowe. (sd) Zobacz więcej na temat:
(...) tyle że chudszy George Sand w liście do przyjaciółki z 3 czerwca 1839 r. o Fryderyku napisała: „Jestem już u siebie, szczęśliwa […] po sześciu miesiącach tułaczki lądem i morzem. […] Chopin miewa się dobrze, tyle że chudszy, delikatniejszy i bardziej nerwowy. […] Pokładam wiele nadziei w miesiącach, jakie spędzi w Nohant, a pragnie tu zostać jak najdłużej”. (sd) Zobacz więcej na temat: