Bronisława Kawalla 11 czerwca 1943 r. urodziła się w Krakowie wybitna pianistka i pedagog Bronisława Kawalla. Pierwszych lekcji muzyki udzielała jej matka, potem Maria Bilińska-Riegerowa. Studia odbyła u Jana Ekiera; w Paryżu zaś u Monique Haas i Philippe’a Entremonta (fortepian) oraz Nadii Boulanger (kompozycja). Jest laureatką I nagrody Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Waszyngtonie (1974). „Muzyka – powiedziała – jest dla mnie sposobem na życie. Pedagogikę traktuję jako posłannictwo”. (sd) Zobacz więcej na temat:
Na eolipantalionie 10 czerwca 1825 r. Chopin improwizował na eolipantalionie Długosza podczas koncertu w Konserwatorium. Według Kazimierza Tarczyńskiego, współpracownika wynalazcy instrumentu, Fryderyk lubił grać na nowych instrumentach, szczególnie na Wystawie Przemysłowej. Jak podał prof. Tomaszewski, Chopin „podobno skomponował i podarował K. Tarczyńskiemu dwie fantazje na eolipantalion, nieznane, zaginione”. (sd) Zobacz więcej na temat:
Ben Howard "Nica Libres At Dusk" Utwór pochodzi z najnowszej płyty brytyjskiego wokalisty i muzyka, zatytułowanej "Noonday Dream". Zobacz więcej na temat: piosenka Trójka
Po sąsiedzku z Mozartem W początkowych dniach czerwca 1833 r. Chopin zmienił adres zamieszkania i przeniósł się do obszerniejszego i wytworniejszego lokalu przy Chaussée-d’Antin 5 w Paryżu. 8 czerwca wspomnianego roku z zadowoleniem przyjął wiadomość, że tego dnia nakładem Schlesingera ukazał się pięknie wysztychowany Koncert fortepianowy e-moll op. 11, dzieło dedykowane niedoszłemu nauczycielowi Fryderykowi Kalkbrennerowi. (sd) Zobacz więcej na temat:
Kazik & Zdunek Ensemble "Wojny" Utwór zespołu, który współtworzą Kazik Staszewski i trębacz Janusz Zdunek. Zobacz więcej na temat: Trójka piosenka
Przypomnienie uwertury Ignacy Jan Paderewski, wielki chopinista i patriota, był także kompozytorem. Znane są jego dzieła symfoniczne, fortepianowe, wokalne i kameralne, ale kilka ponad sto lat przeleżało w archiwach. Należy do nich młodzieńcza, napisana podczas studiów, świetna orkiestrowa Uwertura Es-dur z 1884 r. Odczytana z rękopisu, po raz pierwszy zabrzmiała 7 czerwca 1991 roku w Katowicach pod dyrekcją Tomasza Bugaja. (sd) Zobacz więcej na temat:
Gen. Zygmunt Łakiński Wojskowy, w czasie II wojny światowej dowódca 7 Dywizji Piechoty, komendant Centrum Szkolenia Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. W 1918 roku instruktor w Polskiej Sile Zbrojnej, uczestnik Powstania Wielkopolskiego. Zobacz więcej na temat:
Gen. Stanisław Kopański Wojskowy, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, wojny obronnej w 1939 roku, organizator Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, szef Sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W 1919 roku uczestnik wyprawy wileńskiej. Zobacz więcej na temat:
Gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz Wojskowy, dowódca Służby Zwycięstwu Polski, pierwszej organizacji konspiracyjnej w okupowanej w czasie II wojny światowej Polski. W 1918 roku żołnierz Legionów, działacz Polskiej Organizacji Wojskowej, organizator odsieczy Lwowa. Zobacz więcej na temat:
Prof. Bronisław Hełczyński Prawnik, szef Kancelarii Cywilnej Prezydenta Mościckiego i prezes Najwyższego Trybunału Administracyjnego. W 1918 roku Legionista i członek Polskiej Organizacji Wojskowej, sekretarz Rady Ministrów Królestwa Polskiego i pierwszego rządu II RP. Zobacz więcej na temat:
Gen. Kazimierz Sawicki Wojskowy, generał brygady Wojska Polskiego, dowódca Obszaru Armii Krajowej Lwów, uczestnik Powstania Warszawskiego. W 1918 roku zastępca komendanta głównego Polskiej Organizacji Wojskowej, organizator Legii Akademickiej. Zobacz więcej na temat:
29.05. Gminne Przedszkole im. ks. Aleksandra Fedorowicza w Izabelinie. Grupa Wiewiórki Zobacz więcej na temat: przedszkola ambasadorskie
Gen. Tadeusz Alf-Tarczyński Wojskowy, Legionista, dowborczyk, w II RP w Sztabie Generalnym, służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Jeden z założycieli Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. W 1918 roku komendant garnizonu Polskiej Organizacji Wojskowej w Warszawie. Zobacz więcej na temat:
Kajetan Morawski Dyplomata, polityk. Komisarz Generalny RP w Wolnym Mieście Gdańsk, przedstawiciel Polski w Lidze Narodów. W 1918 roku kierownik referatu niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Królestwie Polskim. Zobacz więcej na temat:
Tadeusz Święcicki Polityk, wojskowy, szef biura prasowego sejmu w II RP, w czasie II wojny światowej więzień Buchenwaldu, po oswobodzeniu kierownik Polskiej Agencji Telegraficznej w Paryżu. W 1918 roku Legionista. Zobacz więcej na temat: