«Кроў сапсаваная тэатрам»: як беларускія акторы адбудоўваюць сцэну ў эміграцыі Беларуская акторка Вольга Каралёнак распавядае пра тое, чаму тэатр становіцца «аддушынай» для тых, хто працуе на будоўлях і ў сэрвісе, і як у эміграцыі даводзіцца быць адначасова акторам, адміністратарам і ўласным менеджарам. Zobacz więcej na temat:
Bajka o Kocie bez Butów Wiecie, że koty nie chodzą w butach, prawda? W naszej historyjce kot co prawda bardzo je chciał mieć, ale miał straszliwego pecha. Bo najpierw takie buty mu nie działały, a potem to w ogóle ich nie miał! Posłuchajcie opowiastki o kocie bez butów, którą opowiedziały wam dzieci ze "Słonecznego Przedszkola" w Warszawie. Na podcast zaprasza Polskie Radio Dzieciom. Zobacz więcej na temat:
ЕВРОМОСТ «ВАРШАВА-КИЕВ». Россия потеряла почти1% мужского населения The Economist опубликовал оценку потерь России в войне против Украины — 680 тыс. Как это повлияет на ее будущее? Zobacz więcej na temat: Россия война в Украине
Pomnik poświęcony ofiarom katastrofy promu Estonia autorstwa Mirosława Bałki Zapraszamy państwa do stolicy Szwecji - Sztokholmu. Jeden z najważniejszych polskich rzeźbiarzy - Mirosław Bałka, zaprojektował tam pomnik poświęcony ofiarom katastrofy promu Estonia. Skromny, nieoczywisty gest tego artysty przyciąga turystów. Rzeźba Bałki, odsłonięta w 1997 roku, pojawia się w zestawieniu najpiękniejszych szwedzkich pomników, znajduje się w Sztokholmie, obok znanego muzeum Vasy - muzeum statku który zatonął w XVII wieku. Zobacz więcej na temat:
Kaczyński - Morawiecki - Nawrocki. O rząd dusz na prawicy Czy Jarosław Kaczyński straci status przywódcy polskiej prawicy? Konkurencję stanowi dla niego były premier Mateusz Morawiecki, wraz ze swoją grupą tzw. harcerzy. Ambicje ma też prezydent RP Karol Nawrocki. W tle rozgrywa się też konflikt na linii Kancelaria Prezydenta RP - rząd, m.in. ws. ambasadorskich nominacji. Zobacz więcej na temat: Jarosław Kaczyński Karol Nawrocki Mateusz Morawiecki PiS
Krótkie filmy, wielkie tematy. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Euroshorts Gościem Dwójki był twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Euroshorts - Przemysław Młyńczyk. Opowiedział o laureatach, podsumował tegoroczną edycję oraz tematy i wątki, jakie się pojawiły, m.in. wojenny, uchodźczy czy samotności w relacjach. Zobacz więcej na temat:
W muzycznym świecie Jarzma. Historia Polskiego Folku Jarzmo (z łac. iugum) to słowo oznaczające historycznie drewnianą uprząż dla zwierząt pociągowych, symbol ciężaru i niewoli. We współczesnym języku technicznym element mocujący zacisk hamulcowy lub inne części maszyny, a dawniej także rodzaj kadłuba maszynowego. Od tego wyrazu nazwę swoją bierze duet Jarzmo, który powstał dzięki instrumentowi – jest nią nyckelharpha, czyli wiola klawiszowa, instrument pochodzący ze średniowiecznej Europy. Gra na niej Piotr Aleksander Nowak, który jest również wokalistą. Drugim głosem zespołu jest grająca na perkusji Katarzyna Bobik. Zobacz więcej na temat:
Выкладчык Паморскага ўніверсітэта Тадэвуш Сухарскі: Палякі не хочуць ведаць пра Беларусь Паводле яго, гэта часткова вынікае з таго, што палякі ўвогуле грэбавалі Усходам. Шмат гадоў яны зусім не хацелі адрозніваць беларусаў і ўкраінцаў ад рускіх. Zobacz więcej na temat:
«Каласы пад сярпом тваім» выйдуць у версіі, аб якой марыў Уладзімір Караткевіч Для новага выдання рэдактарка Валянціна Андрэева паспрабавала прачытаць твор Караткевіча вачыма рэдактара, якому не трэба падпарадкоўвацца савецкім нормам. Zobacz więcej na temat:
Bloc Party - "Banquet”. Młodzieżowy hymn z mrocznym drugim dnem We wczesnych latach dwutysięcznych czytelnicy brytyjskiej prasy muzycznej niemal co tydzień obcowali z nowym zespołem, który miał odmienić oblicze rocka. Kilka z nich faktycznie to zrobiło... Większość niestety nie wniosła do sprawy niczego nowego. Londyńska formacja Bloc Party pojawiła się na scenie po dobrych kilku latach zamieszania zwanego nową rockową rewolucją i była jednym z ostatnich przedstawicieli tego nurtu, który miał coś istotnego do powiedzenia. Ich drugi singiel "Banquet" stał się prawdziwym hymnem młodzieży rozkochanej w zgiełkliwych gitarach i tanecznych rytmach. Bloc Party byli wpisywani w falę zespołów wskrzeszających brzmienie postpunku i nowej fali, głównie z powodu podobieństwa do grupy Gang of Four. "Banquet" - buzujący młodzieńczą energią utwór miał drugie dno. Tytułowy "bankiet", który nie pojawia się nigdzie w tekście piosenki, to nawiązanie do makabrycznej książki Davida Madsena - "Wyznania kanibala". Zobacz więcej na temat: Trójka
Grudzień '70. Posłuchaj fragmentów rozmów milicjantów pacyfikujących robotnicze powstanie 17 grudnia 1970, tzw. czarny czwartek, był najtragiczniejszym dniem protestów grudniowych na Wybrzeżu. Wojsko i milicja strzelały do protestujących robotników. Zginęło 45 osób, w tym Zbyszek Godlewski, którego zakrwawione ciało demonstranci ponieśli w pochodzie pod siedzibę władz. Prezentujemy fragmenty zachowanych nagrań rozmów milicjantów, którzy brali udział w pacyfikowaniu robotników. Zobacz więcej na temat: Grudzień 1970 komunizm strajki robotnicy skarby archiwum historia
Poradnik językowy - ciąg dalszy. Magia po raz drugi Rozmowy M. Tułowieckiej i dr A. Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić. Tym razem przyjrzymy się słowom zaklęć. Zobacz więcej na temat: poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia
Czy elektrownie jądrowe są bezpieczne? Gdy tylko w sieci pojawia się wątek elektrowni jądrowej, od razu poruszane są tematy bezpieczeństwa. Które z nich to sprawdzone informacje, a które są nastawione tylko na dużą klikalność? W powszechnym odbiorze wyolbrzymiamy ryzyko wypadków i awarii - czy dlatego pojawiają się fake newsy? Z historii znamy przykłady dwóch poważnych awarii w elektrowniach jądrowych - w Czarnobylu i Fukushimie. Co, jeśli u nas powtórzy się ten scenariusz? Czy przy elektrowni jądrowej można bezpiecznie mieszkać, bez narażenia na promieniowanie? Czy mamy się bać radioaktywnych odpadów? Gościni: Katarzyna Deja, ekspert ds. rozwoju potencjału technicznego w Pionie Bezpieczeństwa Jądrowego i Licencjonowania w Polskich Elektrowniach Jądrowych. Zobacz więcej na temat: Trójka
Czy elektrownie jądrowe są bezpieczne? Gdy tylko w sieci pojawia się wątek elektrowni jądrowej, od razu poruszane są tematy bezpieczeństwa. Które z nich to sprawdzone informacje, a które są nastawione tylko na dużą klikalność? W powszechnym odbiorze wyolbrzymiamy ryzyko wypadków i awarii - czy dlatego pojawiają się fake newsy? Z historii znamy przykłady dwóch poważnych awarii w elektrowniach jądrowych - w Czarnobylu i Fukushimie. Co, jeśli u nas powtórzy się ten scenariusz? Czy przy elektrowni jądrowej można bezpiecznie mieszkać, bez narażenia na promieniowanie? Czy mamy się bać radioaktywnych odpadów? Gościni: Katarzyna Deja, ekspert ds. rozwoju potencjału technicznego w Pionie Bezpieczeństwa Jądrowego i Licencjonowania w Polskich Elektrowniach Jądrowych. Zobacz więcej na temat: Trójka
O lekkoatletyce opowiedziała Małgorzata Kaniewska. Audycję prowadziła Weronika Puszkar Zobacz więcej na temat: Czwórka
Powitano Chopina? 17 grudnia 1925 r. francuski krytyk muzyczny, autor licznych biografii w dziedzinie muzyki, René Brancour na łamach „Le Ménestrel” poinformował o wykonaniu Koncertu f-moll Chopina, zaaranżowanego na orkiestrę przez André Messagera, kompozytora, dyrygenta, ucznia Fauré'ego i Saint-Saënsa. Autor nie omieszkał dodać, że: „(…) podziwiany twórca Ballad wykazywał w najwyższym stopniu brak daru orkiestrowego”. Wspomniał Karla Klindwortha, niemieckiego kompozytora, pianistę i dyrygenta, ucznia Liszta, który też dokonał „na nowo” orkiestracji tego samego koncertu. Zaś chopinowskim Koncertem e-moll zajął się Carl Tausig, polski pianista i kompozytor, również uczeń Liszta. Pisząc o Messagerze stwierdził, że „spełnił on swoją delikatną misję ze smakiem, z umiarem, z akuratnością. (…) Nowa orkiestracja jest prawdziwą ucztą dla ducha”. Swą recenzję zakończył słowami: „Dołączcie do tej siły przyciągania doskonałą interpretację Marguerite Long (…) i będziecie mogli przyklasnąć ogromnemu sukcesowi, jakim powitano panią Long, pana Messagera – i Chopina!”. (md) Zobacz więcej na temat:
"Łańcuszek" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego W Warszawie‑Wesołej od trzydziestu lat Monika i Janusz Kosmowscy tworzą dom dla dzieci, o których rodzice zapomnieli. W ich rodzinnej placówce schronienie znalazło już czterdzieścioro podopiecznych, często zmagających się ze skutkami FAS. Miłość i codzienna troska zastąpiły tu przemoc i zaniedbanie, a wokół domu powstał niezwykły łańcuszek dobrych serc. Lekarz podarował busa, mieszkańcy kupili opony, przedsiębiorcy pomagają w codziennych potrzebach, a "Mamy z Wesołej" co roku organizują świąteczne prezenty. Reportaż pokazuje siłę solidarności, ale też pyta o przyszłość miejsca, którego twórcy zbliżają się do emerytury. Zobacz więcej na temat:
Piecza zastępcza tematem "Wieczoru z reportażem". Reportaż "Łańcuszek" i rozmowa z gośćmi Zobacz więcej na temat: