Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

РАНОК.Про творчість в умовах війни і волонтерство для ЗСУ

Мистецтво, війна і допомога: про роль митців під час війни, польсько-українську співпрацю, підтримку фронту та зміну ставлення українців до поляків в умовах посилення антиукраїнської риторики в Польщі у ранковому ефірі розповів польський музикант, волонтер та громадський діяч — Томаш Сікора
Zobacz więcej na temat: 

РАНОК.Польський уряд повинен захищати українських мешканців Польщі

Зростання антиукраїнських настроїв у Польщі: причини, механізми політичних маніпуляцій, роль історичної пам'яті, мовчання або безпорадність держави і суспільства. А також про шляхи протидії через медіа та освіту у ранковому ефірі розповів Міхал Ольшевський, журналіст видання «Gazeta Wyborcza»
Zobacz więcej na temat: 

Mama do kwadratu. Emocje - 24 - Czekając na słowo mama – Aleksandra Lau o podwójnym macierzyństwie w spektrum

Samodzielnie wychowuje dwoje dzieci w spektrum autyzmu. Codziennie walczy o ich zdrowie, rozwój, komunikację – i nie traci nadziei. Aleksandra Lau, mama czteroletnich neuroatypowych bliźniąt, opowiada o wyzwaniach podwójnego rodzicielstwa, o sile, która przychodzi z miłości, i o wzruszeniach, które niesie każde spojrzenie, gest, mikro-krok. Marzenie o usłyszeniu słowa „mama” staje się symbolem całej tej drogi – wymagającej, samotnej, ale też pełnej czułości. To rozmowa o codziennym bohaterstwie, którego często nie widać, a które porusza do głębi. Zapraszam, Karina Terzoni.
Zobacz więcej na temat: 

МИ-СУСПІЛЬСТВО: «Нова картографія». Як війна порушує кордони людей та рослин

Як змінилася мапа України за одинадцять років, поки йде війна? Запрошуємо на аудіозвіт із зустрічі-дискусії за участі медіа-художниця Олі Михайлюк (Агенція АртПоле), директорки ЦСМ Замок Уяздовський Анни Лазар, музиканта, волонтера Томаша Сікори, антропологині Іви Колодзєйскої.
Zobacz więcej na temat:  війна РФ проти України

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Analizujemy skąd pochodzą nazwy pierwiastków

Rozmowy M. Tułowieckiej i dr A. Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić. Tym razem analizujemy skąd pochodzą nazwy pierwiastków.
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Warszawa i New Jersey, lata 30 ubiegłego wieku

Co łączy Stany Zjednoczone Ameryki lat 30 z II Rzeczpospolitą? W obu krajach doszło do porwań amerykańskich dzieci. Jedno, w miejscowości Hopewell w stanie New Jersey,  drugie zaś, w Warszawie w piątek 12 sierpnia 1932. W obu przypadkach ofiarami padły dzieci dobrze sytuowanych obywateli USA.  W Mapie Zbrodni Grzegorz Kalinowski i Bartosz Paluszkiewicz opowiedzą o tych dwóch dramatycznych i tragicznych wydarzeniach 
Zobacz więcej na temat:  II RP USA porwanie dzieci pedofilia

Gotówka kontra płatności elektroniczne. Czy UE "gra" na likwidację bankomatów?

Czy bankomaty znikają z ulic? Co naprawdę oznaczają zmiany unijnych przepisów? W ostatnim czasie w sieci pojawiły się niepokojące informacje sugerujące, że liczba bankomatów w Polsce drastycznie spada, a powodem mają być nowe regulacje z Brukseli. Czy to prawda? Czy rzeczywiście Unia Europejska chce ograniczyć dostęp do gotówki? A może to tylko błędna interpretacja Europejskiego Aktu o Dostępności? W tym odcinku rozwiewamy wątpliwości i sprawdzamy, dlaczego bankomatów jest coraz mniej — mimo że przepisy unijne mają wręcz ułatwić dostęp do gotówki. Gościem podcastu jest Dariusz Marcjasz, dyrektor zarządzający w Euronet Polska, który tłumaczy, jak wygląda sytuacja na rynku i co naprawdę wpływa na zmniejszającą się liczbę bankomatów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Unia Europejska biznes pieniądze

"Sięgam wyżej" - reportaż Moniki Chrobak

Reportaż o pasji, która sięga gwiazd. Ignacy Rajca – student fizyki technicznej na AGH w Krakowie i współpracownik Astro Centrum w Chełmcu – od sześciu lat łączy miłość do astronomii z astrofotografią. Gdy inni planują podróże z mapą drogową, on kieruje się mapą nieba. Nocami wyrusza rowerem na górskie szczyty, by fotografować kosmos i tworzyć zapierające dech w piersiach timelapsy – filmy poklatkowe, które w kilka minut pokazują to, co on obserwuje godzinami. W reportażu opowiada, jak odkrywanie wszechświata zmieniło jego życie i sposób patrzenia na świat, jak odkrywanie wszechświata wpłynęło na jego życie i postrzeganie rzeczywistości. To opowieść o sięganiu wyżej - dosłownie i metaforycznie.
Zobacz więcej na temat: