ПОЛЬСЬКА ВЕРСІЯ. Цьогоріч книжковий ярмарок у Варшаві запросив більше видавців Польська версія. «Сьогодення»: у Варшаві до неділі 18 травня триває Міжнародний книжковий ярмарок. «Hortus (In)Conclusus»: Створення світів та абстракція рисунку Zobacz więcej na temat:
"Oni" - jeden z najwcześniejszych dramatów Witkacego Ten dramat Witkacego powstał około 1920 roku. W charakterystycznym dla siebie stylu, pełnym groteski i psychologicznego humoru, Witkacy snuje opowieść o grupie bohaterów. Pozornie bezpieczni w swojej rzeczywistości, stają się zakładnikami tajemniczej, destrukcyjnej siły. Są zamknięci w luksusowym dworku, otoczeni dziełami sztuki, lecz jednocześnie pogrążeni w marazmie i nieustannym poczuciu zagrożenia. Słuchowisko zostało zrealizowane na żywo w teatrze STUDIO i transmitowane na antenie Programu 2. Reżyseria: Tadeusz Kabicz. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Obsada: Tomasz Nosinski (Bałandaszek), Magdalena Koleśnik (Spika), Dominika Ostałowska (Marianna/Ficia), Halina Rasiakówna (Abłoputo), Marcin Pempuś (Tefuan) oraz Sonia Roszczuk (Rosika). W role postaci epizodycznych wcielili się Monika Obara i Rob Wasiewicz, którzy dodatkowo współtworzyli fonosferę przedstawienia. Po słuchowisku krótka rozmowa z Tadeuszem Kabiczem. Zobacz więcej na temat: Trójka
Mobilizacja za granicą. Polonia wybiera prezydenta | DZIEŃ W 5 MINUT (17.05) Ponad pół miliona Polaków za granicą zarejestrowało się do głosowania w wyborach prezydenckich. Polonia w USA już wybiera prezydenta. W Watykanie ostatnie przygotowania. 150 delegacji z całego świata potwierdziło swój udział w mszy inaugurującej pontyfikat Leona XIV. Na Placu Świętego Piotra w Rzymie spodziewanych jest 32 prezydentów, ponad 20 szefów rządów, a także monarchowie i członkowie rodzin. W tym wydaniu przenosimy się też na Wawel. Posłuchaj jakie zmiany czekają na turystów. Zobacz więcej na temat:
Jak przed wojną mogłyby wyglądać Targi Książki? Na stadionie Wojska Polskiego, na Placu na Rozdrożu czy może Piłsudskiego? Kto byłby gwiazdą, czy bywalcy Ziemiańskiej zorganizowaliby after party i czy odbyłby się poetycki slam. Kto nie dostałby na targi, bo by się obraził a kto, bo mógłby siedzieć w kryminale? Zobacz więcej na temat:
Jak przed wojną mogłyby wyglądać Targi Książki? Na stadionie Wojska Polskiego, na Placu na Rozdrożu czy może Piłsudskiego? Kto byłby gwiazdą, czy bywalcy Ziemiańskiej zorganizowaliby after party i czy odbyłby się poetycki slam. Kto nie dostałby na targi, bo by się obraził a kto, bo mógłby siedzieć w kryminale? Zobacz więcej na temat:
Цели Путина на переговорах об окончании войны; технологии террора: пытки в СССР и сегодняшней России; как приучить детей читать книжки в эпоху смартфонов Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: poziom zaangażowania Polski w pomoc Ukrainie oraz natowskie ćwiczenia cyberobrony W dzisiejszej audycji rozmawiamy z wiceministrem obrony narodowej Pawłem Zalewskim o tym, że Stany Zjednoczone nie oczekują od Polski wysłania wojsk na Ukrainę. Mówimy także o zdobyciu przez polsko-francuską drużynę drugiego miejsca w największych na świecie ćwiczeniach cyberobrony - NATO Locked Shields 2025. Naszym gościem jest Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, z którym rozmawiamy o zbliżającym się XI Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych w Wilnie. Zobacz więcej na temat:
РОЗМОВА. Експерти коментують закриття російського консульства у Кракові та дзеркальні дії РФ Після звинувачень у причетності російських спецслужб до підпалу ТЦ на вулиці Маривільській у польській столиці, Варшава оголосила про закриття російського консульства в Кракові. У Москві уже відреагували та готують дзеркальні заходи. Що про рішення польської влади та можливі дії РФ думають польські та українські експерти? Zobacz więcej na temat: війна росії проти України Польща консульство Польщі спецслужби росіяни
Ziemowit Szczerek i jego spojrzenie na Serbię Ziemowit Szczerek opowiada o swojej ostatniej wizycie w Serbii oraz o swojej najnowszej książce "Końce światów", gdzie opisuje między innymi Gruzję, Ukrainę i Bułgarię, a także... Polskę. Zobacz więcej na temat:
Закрытие Консульства РФ в Кракове; деятельность Общества «Мемориал Польша»; 28-й Научный пикник Польского радио и Центра науки «Коперник» Zobacz więcej na temat:
Біяграфію гэтай польскай вучонай кітайцы абавязкова чытаюць у школе17-05-2025 Сёння ў перадачы: Ноч музеяў у Музеі Марыі Складоўскай-Кюры; Размова з Кацярынай Ваданосавай; Zobacz więcej na temat:
Czy książka może leczyć? Analizuje Katarzyna Nawrocka Badania oraz praktyka pokazują, że książka jest silnym wzmocnieniem terapeutycznym szczególnie na oddziałach onkologii dziecięcej, gdzie aktorzy i celebryci czytają małym pacjentom specjalnie przygotowane dla nich książki. Jak książka leczy? Sprawdzimy to z Katarzyną Nawrocką, z Zaczytani org. Zobacz więcej na temat:
Festiwal BDFIL w Lozannie - Nicolas Cage na fali i kulisy pracy na planie "Surfera" Katarzyna Borowiecka opowiada o festiwalu komiksu BDFIL w szwajcarskiej Lozannie. Jej rozmówcami są twórcy i ambasadorowie polskiego komiksu: Marzena Sowa, Marcin Podolec, Przemysław "TRUST" Truściński oraz kurator wystawy prezentującej polskich artystów - Paweł Timofiejuk. Odtwarzają festiwalową atmosferę i omawiają obecność Polski na międzynarodowej scenie komiksowej. Zaglądamy też na plan filmu "Surfer" z Nicolasem Cage’em w roli głównej. O pracy kamery, wyzwaniach zdjęciowych i współpracy z hollywoodzką gwiazdą opowiada operator Radek Ładczuk. Krytyczka filmowa dr Kaja Klimek razem z Olą Dobieszewską przyglądają się fenomenowi Cage’a jako aktora - jego stylowi, ekspresji i aktorskim wyborom, które od lat dzielą widzów i krytyków. Zobacz więcej na temat: Trójka
ПОГЛЯД. Стамбул без ілюзій: чому Росія приїхала, але миру не буде? Росія знову за столом переговорів, але з чим і для чого? У Стамбулі не обговорюють мир, а демонструють дипломатичну імітацію. Про фікцію переговорів, страхи Кремля, роль НАТО і мовчання Заходу — у розмові з Бартошем Ціхоцьким, колишнім послом Польщі в Україні, та Володимиром Огризком, ексміністром закордонних справ України. Ведучі: Лариса Задорожна та Олексій Бурлаков Zobacz więcej na temat: Україна росія війна переговори Стамбул
Matysiakowie - odcinek 3550 Seweryn Kominek pojawia się pierwszy raz w swoim nowym miejscu pracy, czyli w sklepie ekologicznym Oli i Tadeusza Szymkowskich. Ku zaskoczeniu niewielkiej załogi sklepowej Tadeusz przedstawia Kominka jako nowego swojego współpracownika. Nie za bardzo się ten pomysł podoba Reginie Malinowskiej. Lusia natomiast, która czuje się od dłuższego czasu przemęczona, korzysta z okazji i prosi o zgodę na wyjazd do sanatorium. Autor: Cezary Łazarewicz. Reżyseria: Waldemar Modestowicz. Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera. Kierownictwo produkcji: Teresa Skoczylas. Obsada: Włodzimierz Press, Wacław Szklarski, Katarzyna Tatarak, Barbara Zielińska, Barbara Szyszko Zobacz więcej na temat:
Laboratorium zbrodni W kryminalistyce kluczowe znaczenie mają badania naukowe. To dzięki nim śledczy potrafią zidentyfikować ofiarę i zabójcę. Odkryć, gdzie ukryte są zwłoki i jaką drogą szedł morderca. Zobacz więcej na temat:
Wizyta w Instytucie Bibliotece Polskiej w Paryżu. Gośćmi Sławy Bieńczyckiej są Aleksandra Siuciak i Jolanta Ratuszna Sława Bieńczycka w podcaście Jedyne takie miejsce odwiedziła Instytut Bibliotekę Polska w Paryżu. W czytelni Biblioteki spotkała Aleksandrę Siuciak- kierowniczkę Biblioteki Muzeum Zamkowego w Malborku i Jolantę Ratuszną kierowniczkę pracowni konserwatorskiej. Panie, w czytelni Instytutu Biblioteki Polskiej w Paryżu przygotowywały materiały do kolejnej wystawy w Muzeum Zamkowym w Malborku. Zobacz więcej na temat:
Ranking inteligencji psów i metody szkolenia Każdy opiekun uważa swojego psa za najpiękniejszego i najmądrzejszego i każdy ma rację! Wciąż powstają jednak rankingi inteligencji ras psów, na podstawie których wielu ludzi wybiera sobie zwierzę. Czy takie plebiscyty mają sens i jak w ogóle uczą się psy - jakimi metodami je szkolić, żeby mieć najmądrzejszego psa w mieście. Zobacz więcej na temat: Trójka