Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

"Ojciec" - reportaż Magdy Skawińskiej

"Łączą nas góry" to jeden z największych w Polsce programów wytchnieniowych, który otwiera szlaki dla osób z niepełnosprawnościami. Specjalne wózki, zaangażowani wolontariusze i ogromne serca - to wszystko sprawia, że marzenia o górskich wyprawach dla każdego stają się rzeczywistością. Wojciech, samotny ojciec Karola, który nie chodzi, nie widzi i nie mówi, także w ten sposób pokazuje synowi świat. Bo choć Karol nie zobaczy gór, może je poczuć - usłyszeć szum wiatru, zapach lasu, rytmiczne kroki wolontariuszy. Program "Łączą nas góry" to nie tylko wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. To także chwila wytchnienia dla ich bliskich - czas na oddech, regenerację, złapanie dystansu. To dowód na to, że razem naprawdę możemy więcej. Bo czasem, by przenieść góry, wystarczy serce.
Zobacz więcej na temat: 

Szopę z Wiednia

16 lipca 1830 r. „Kurier Warszawski” doniósł: „Do składu Magnusa nadszedł znaczny transport muzyki z Wiednia. Pomiędzy wielu pięknymi i nowymi kompozycjami są także ulubione Wariacje pana Szopę”. Chopinowskie Wariacje na temat z „Don Juana” Mozarta op. 2 wzbudziły w Wiedniu wielki entuzjazm. Na łamach „Allgemeiner Musikalischer Anzeiger” ukazała się pierwsza notatka na temat nowej kompozycji 20-letniego Chopina. Po wiedeńskich koncertach napisano: „Słyszeliśmy ten oryginalny utwór we własnym wykonaniu utalentowanego twórcy. Przyjemność otrzymanego przelotnego wrażenia potęguje się przy głębszym zbadaniu tak dalece, że dochodzimy do wniosku, iż młody kompozytor, nie lekceważąc błyskotliwej zewnętrznej formy, dąży poważnie do tego, aby nadać swym utworom cechę istotnej i głębokiej oryginalności, a dzięki temu zapewnić im trwałą wartość, przynajmniej w oczach znawców”. Robert Schumann, jeden z największych wielbiciela Chopina, zachwycając się chopinowskim op. 2, napisał: „najpiękniejsze sprawozdanie w formie noweli”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: Sławosz Uznański- Wiśniewski wrócił z kosmosu oraz 615 rocznica bitwy pod Grunwaldem

Dziś w audycji: po 18 dniach załoga misji Axiom 4 ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim oficjalnie wraca do domu. Wodowanie odbyło się u południowego wybrzeża Kalifornii w wodach Pacyfiku. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że wyśle Ukrainie uzbrojenie, za które zapłacą Europejczycy. Ponownie skrytykował przywódcę Rosji Władimira Putina, za to, że „pięknie mówi”, a mimo tego nocami bombarduje ludzi. 615 lat temu, 15 lipca 1410 roku, na polach Grunwaldu rozegrała się bitwa pomiędzy wojskiem polsko-litewskim a armią zakonu krzyżackiego. Zakończyła się spektakularnym zwycięstwem militarnym Polaków i ich sprzymierzeńców. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy i zarazem starcie dwóch najpotężniejszych armii tamtych czasów. Naszym gościem jest Zenka Bańkowska, wiceprezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Rozmawiamy o Polonia_Camp w Warszawie. Zapraszamy! 
Zobacz więcej na temat: 

ЧИ/Я ІНФОРМАЦІЯ. "Відбулася фундаментальна зміна в тому, як у Швеції дивляться на українців"

Мікаель Нюдаль, шведський перекладач літератури й видавець, член PEN-клубу, говорить про нове сприйняття шведами України й українців і категоричну потребу переосмислення того, чим є Росія, - у передачі "Чи/я інформація" Сніжани Чернюк.
Zobacz więcej na temat:  Чи/я інформація

Czy istnieje trauma historyczna? Audycja Macieja Wasielewskiego

Dlaczego wielu z nas jest nieufnych wobec państwa, instytucji i ludzi o innym pochodzeniu i światopoglądzie? O tym: prof. Michałem Bilewicz - psycholog i autor książki ,,Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości" oraz Krystyna Pytlakowska - dziennikarka, której dziadkowie zginęli w zasadzce urządzonej przez Gestapo (tzw. ,,Akcja Hotel Polski"). 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo kobieta przemoc Krzysztof Łoniewski

Rzeź wołyńska - jak potoczyły się losy ocalałych?; Co skrywa Pawilon Kosmosu?; Czym wyróżnia się przyroda Gotlandii?; Zaprasza A. Stempniak

W tym odcinku audycji popularno-naukowej Eureka nie zabrakło opowieści o kosmosie i o międzynarodowej stacji kosmicznej, ale w nieco innym kontekście, naukowo-artystycznym wydaniu. Wybraliśmy się też na szwedzką wyspę, na Gotlandię, miejsce ze wspaniałą niepowtarzalna przyrodą. Na początku słuchaliśmy jednak bardzo osobistych wspomnień na temat zbrodni wołyńskiej dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach w 1943 roku.
Zobacz więcej na temat: 

ПОЛЬСЬКА ВЕРСІЯ. Тиждень контролю на кордонах. Про шахраїв, які живуть за рахунок допомоги

«Сьогодення»: Про шахрайство на благодійній допомозі та як захиститися від тих, хто хоче наживатися на доброчинності. «Європа, Польща, Україна»: Підбиття підсумків першого тижня відновлення вибіркового контролю на кордонах Польщі з Німеччиною та Литвою
Zobacz więcej na temat: 

ЕВРОМОСТ «ВАРШАВА-КИЕВ». 180 градусов смены политики Белого дома.

Дональд Трамп меняет курс: от критики к поддержке Украины. Что случилось: новый взгляд на войну. От скепсиса к прагматизму: какой сценарий пишет Белый дом? Это в подкасте ЕВРОМОСТ «ВАРШАВА-КИЕВ» обсуждают журналист Польского радио Лариса Задорожная и украинский блогер Роман Цимбалюк.
Zobacz więcej na temat:  Трамп Путин вооруженный конфликт война в Украине

Komentarze z Polski: powrót polskiego astronauty z kosmosu oraz ultimatum Donalda Trumpa dla Rosji

W dzisiejszej audycji mówimy o finale kosmicznej misji Axiom 4 w której udział wziął polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski. Odnosimy się także do ostatnich deklaracji prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczących sankcji wobec Rosji i wsparcia dla Ukrainy. Wspominamy wydarzenia sprzed 615 lat, gdy wojska polskie i litewskie pod Grunwaldem pokonały zakon krzyżacki. Z Małgorzatą Karoliną Piekarską z Muzeum Niepodległości w Warszawie rozmawiamy o wystawie „Bliscy sąsiedzi - polskie i ukraińskie stroje ludowe na pocztówkach i w grafice”.
Zobacz więcej na temat: 

У ДЗЕРКАЛІ ІСТОРІЇ.Історик: Поляки й далі ототожнювали Річ Посполиту з Польщею, натомість українці дедалі частіше вживали назву «Україна»

Про поняття «Мала Русь», «Малоросія» і «Україна»,  їх еволюцію та місце в польсько-українському діалозі в 1831—1918 роках - з виступу істориків Лукаша Адамського (Центр Мєрошевського) та Василя Кононенка
Zobacz więcej na temat:  історична правда