Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Польское радио на русском: новости, обзор печати, интервью с политэмигрантом Евгением Доможировым; выборы в Грузии

1. НОВОСТИ. 2. Обзор печати. 3. ТЕМА ДНЯ: Евгений Доможиров, бывший депутат Законодательного собрания Вологодской области РФ, ныне политэмигрант в Польше. 4. МИР КАК ЛАДОНИ: Парламентские выборы в Грузии.
Zobacz więcej na temat: 

„Diament wśród kominów” - Düsseldorf

Nazwa Düsseldorf wzięła się od połączenia dwóch wyrazów – Düssel, czyli nazwy dopływu Renu, mającego swoje ujście w tym miejscu oraz wyrazu Dorf, oznaczającego wieś. Ta 'wieś' jest jednak nieco myląca, bo miasto liczy sobie niemal 600 tysięcy mieszkańców. Co warto zobaczyć w tym mieście, jak zaplanować kilkudniowy wypad, ile to kosztuje? O tym jak najlepiej zaplanować krótki wypad do Düsseldorfu Jędrzej Rosiewicz rozmawia z Radosłąwem Gołębiem z enjoythetravel.pl
Zobacz więcej na temat: 

«Найгоршае на фронце — гэта смерць баявога таварыша» — кажа беларускі змагар за Украіну Андрэй Кушняроў 28-10-2024

У перадачы: Чаго хоча дамагчыся Польшча падчас старшынства ў ЕС? ; Польскія вытворцы намагільных свечак — лідары продажаў у Еўропе; Запужванне мігрантамі ўзмацняе беларускі рэжым — падкрэсліваюць удзельнікі пратэсту ў Варшаве; «Найгоршае на фронце — гэта смерць баявога таварыша» — кажа беларускі змагар за Украіну Андрэй Кушняроў; Што чакае Грузію пасля парламенцкіх выбараў?
Zobacz więcej na temat: 

РАНОК. Чехія відзначає День незалежності: державне чеське свято очима українських воєнних мігрантів

Ранкова програма на Польському радіо для України. Як у Чехії святкують День незалежності, а також про чеську підтримку для українців розповідають Ігор Соломадін і Ірина Бабаніна, які прибули до Чехії на початку повномасштабного вторгнення. Ведучі: Світлана Берестовська, Олексій Стеценко.
Zobacz więcej na temat: 

Творчасць на чужыне: як акторка і музыка Кеціван Асраташвілі знаходзіць сваё месца ў эміграцыі

Маладая беларуская акторка, музыка і аўтарка песень Кеціван Асраташвілі апынулася ў эміграцыі пасля падзей 2020 года. Аб тым, як складваецца яе жыццё і творчасць на чужыне, што яна тут шукае і аб чым марыць — у нашым падкасце.
Zobacz więcej na temat: 

Kim są gniazdownicy?

Przeterminowane dzieci. Mieszkanie z rodzicami  to bardziej wybór, czy przymus? Kim są gniazdownicy? Dlaczego mieszkają z rodzicami? Na ile to efekt sytuacji ekonomicznej - cen mieszkań, trudności w wzięciu kredytu, a na ile wygoda? Goście Kuby Jamrozka to socjolożka Dagmara Szczepańska, Marlena Ewa Kazoń, psychoterapeuta par i małżeństw, Tomasz Mądry, starszy analityk z zespołu ds. zrównoważonego rozwoju, Polski Instytut Ekonomiczny, Hanna Országh-Szturo- mieszka z rodzicam.
Zobacz więcej na temat: 

Czy "ustawienia hellingerowskie" to SZARLATANERIA?

Ustawienia systemowe są koncepcją Berta Hellingera. To niemiecki psychoterapeuta, któremu - według niego samego - założenia metody zostały "objawione". Czym w praktyce są ustawienia hellingerowskie? Dlaczego krytykują je psychologowie i psychoterapeuci? To szkodliwa szarlataneria czy niewinny spektakl z elementami psychodramy? Gościem podcastu "Jamrozek wrażliwie" jest dr Bartosz Zalewski, psycholog, psychoterapeuta, wykładowca Uniwersytetu SWPS
Zobacz więcej na temat: 

Źle się rządzi

28 października 1843 r. Chopin, jak zwykle o tej porze roku, opuszczał Nohant, by wrócić do Paryża i swych codziennych obowiązków. Towarzyszył mu służący Jan i syn George, Maurycy. Pisarska wraz z Solange postanowiła pozostać jeszcze miesiąc na wsi. Było to pierwsze od pięciu lat tak długie rozstanie George i Fryderyka. Zazwyczaj robili wszystko, by takich sytuacji unikać. George, pełniąca rolę troskliwej opiekunki kompozytora, mimo podjętej decyzji starała się wszystkim udowodnić, że jej opiekuńczość wcale nie osłabła. Jeszcze przed jego wyjazdem napisała do Wojciecha Grzymały: „Mały (Chopin) czuje się dobrze, pogody są jeszcze łagodne. Zresztą jego delikatne zdrowie nie budzi żadnych poważniejszych obaw (…) nie ma się czym niepokoić. (…) przyjadę natomiast z dnia na dzień, gdyby mój mały się rozchorował”. Powierzyła też Fryderyka opiece swej przyjaciółki Marii de Rozières, prosząc ją, żeby dbała o Fryderyka, nawet wbrew jego woli. „Źle się rządzi, kiedy mnie nie ma, a jego służący dobry człowiek, ale głupi” – informowała przyjaciółkę. (md)
Zobacz więcej na temat: 

[KTO WYBIERA PREZYDENTA #03] Najważniejszy stan w USA: kto zdecyduje o losach prezydentury?

Prezydenta Stanów Zjednoczonych wybierają mieszkańcy stanów. Każdy taki stan wybiera swojego zwycięzcę, a potem punkty są sumowane. Ale tak naprawdę większość tych stanów w ogóle nie liczy się w wyborach. To, co jest ważne, to tak zwane stany wahające się czyli swing states. To w nich rozstrzygnie się wynik wyborów. Posłuchaj do końca, a dowiesz się, jakie to stany i poznasz sekret: jak przewidzieć wynik wyborów w USA.
Zobacz więcej na temat: