Беларуская служба Польскага радыё 03-04-2024, 15:30 У перадачы: Украінцы і беларусы адпраўляюць сваякам найбольш заробленых у Польшчы грошай; Польскі амбудсмен заступіўся за жанчын-донараў; Мясцовыя выбары: «Грамадзянская кааліцыя» спадзяецца атрымаць яшчэ больш улады ў рэгіёнах; Варшаўскі беларуска-польскі спартыўны клуб «Волат» плануе пашыраць сваю дзейнасць на іншыя польскія гарады; Падказваем, у прыватнасці тым, хто жыве ў Варшаве, што варта паглядзець у кінатэатрах. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 03-04-2024, 15:00 1. Новости. 2. Обзор польской печати. 3. Тема дня: Убежища в Польше. 4. III сектор: XXXI премия журнала Przegląd Wschodni. Zobacz więcej na temat:
Niemoc X Adam Smolarek 3 kwietnia ukazał się singiel "Aureola", który jest pierwszym od dwóch lat utworem zespołu. To numer podsumowujący ważny moment w życiu grupy - 10. rocznicę istnienia. Na przestrzeni lat grupa zmieniła warunki nagrywania, miksu i produkcji. Panowie ukończyli kursy, studia z realizacji dźwięku, dużo pracowali i rozwijali się. - Czasem mówi się, że pierwsza płyta jakiegoś zespołu jest najlepsza. U nas raczej nie - mieliśmy długi rozpęd - przyznaje Michał Drozda w rozmowie z Adamem Smolarkiem. - Te utwory pozwoliły jednak nam się pojawić i rozpocząć tę podróż. Zobacz więcej na temat:
75. rocznica śmierci Juliusza Słowackiego Wydarzyło się 100 lat temu, 3 kwietnia 1924 roku - "Ilustrowany Kurier Codzienny" przypomina, że 75 lat wcześniej zmarł Juliusz Słowacki... Zobacz więcej na temat: niepodległość
Iwona Skv X Ula Kaczyńska Za artystycznym pseudonimem Iwona Skv skrywa się Iwona Skwarek, połowa elektronicznego duetu Rebeka. Singiel "Haiku" zapowiada jej solową płytę, którą usłyszymy już w czerwcu. W rozmowie z Ulą Kaczyńską Iwona przyznaje, że ta płyta to jej flirt z różnymi gatunkami muzyki elektronicznej, tłumaczy też jak jej coming out wpłynął na proces tworzenia tekstów. Zobacz więcej na temat:
Poradnik językowy - ciąg dalszy. Wiosna w języku i literaturze Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem o wiośnie. W języku i literaturze. Zobacz więcej na temat: poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia
Kronika Sportowa - 2 kwietnia 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. podsumowanie 26. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 2 kwietnia godz. 22:00 W dzisiejszej audycji mówić będziemy o zwiększaniu przez Unię Europejską wsparcia dla ukraińskich sił zbrojnych. Powiemy także o ukończeniu konserwacji obrazu "Ukrzyżowanie", czyli najstarszej pracy Szymona Czechowicza z 1716 roku. O fenomenie radiowej Trójki, która świętowała ostatnio 62 rocznicę rozpoczęcia swojej działalności. Naszym dzisiejszym gościem będzie Maciej Frączek z Agencji Rozwoju Pomorza, z którym porozmawiamy o potencjale współpracy gospodarczej i handlowej polskich firm z państwami Bliskiego Wschodu. Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 2 kwietnia godz. 17:30 W dzisiejszej audycji mówić będziemy o zdolnościach obronnych Ukrainy, dla której brak decyzji amerykańskiego Kongresu o dalszym finansowaniu wsparcia wojskowego może oznaczać zawalenie się systemu obrony przeciwlotniczej. Powiemy także o „Wiejskich chatach pośród drzew” - czyli jedynym w polskich zbiorach obrazie Vincenta van Gogha, który można będzie podziwiać na wystawie w Warszawie. O setkach przedmiotów o wartości historycznej, odnalezionych podczas przebudowy placu przed PKiN w Warszawie, a także o premierze spektaklu-musicalu „Charków, Charków” według sztuki Serhija Żadana, która miała miejsce w Teatrze Polskim w Warszawie. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 02-04-2024, 17:00 1. Новости. 2. Тема дня: Польская медицинская миссия о гуманитарном кризисе в секторе Газа. 3. Экономический обзор. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 02-04-2024, 15:00 1. Новости. 2. Обзор печати. 3. Тема дня: Открытие польских ученых, которое может помочь в лечении рака. 4. История: О книге «Непрощенный. Александр Довженко и коммунистические спецслужбы». Zobacz więcej na temat:
Wracają strajki 100 lat temu, 2 kwietnia 1924 roku kwietnia, wróciły strajki. Policja użyła broni... Zobacz więcej na temat: niepodległość
Kronika Sportowa - 1 kwietnia 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. mecze piłkarskiej i koszykarskiej ekstraklasy. Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 1 kwietnia godz. 22:00 W tym wydaniu: rozmowa z ks. dr Marcinem Kowalskim z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, później powiemy o wielkanocnych tradycjach obchodzonych przez Polaków na Wileńszczyźnie, o polskiej Wielkanocy w Gruzji oraz o obyczaju śmigusa – dyngusa – kiedyś i współcześnie. Zobacz więcej na temat: