Anna Alwast Słuchając "Eterka", a potem Kabaretu Starszych Panów, odniosłam wrażenie, że jest tam ciągłość z "Pokrzywami nad Brdą". Charakter audycji jest ten sam. A to dzięki "Pokrzywom" Jeremi Przybora zyskał popularność. W Bydgoszczy nawet rozmawialiśmy ze sobą jego wersją "Hamleta". Zobacz więcej na temat:
Halina Machay Na początku był bardzo nieśmiały i niepewny, czy jego teksty na pewno będą się podobały. Trochę zawstydzało go, że wzbudzają tyle wesołości. Jako reżyser był skromny, kierował ciche prośby do aktorów. Ale z czasem nabrał pewności, zarówno w pisaniu, jak i reżyserowaniu "Eterka". Zobacz więcej na temat:
Juliusz Owidzki Przychodziła cała masa listów: "więcej Eterka", "więcej audycji typu Eterek", "więcej Przybory!". Był okres, że to były dosłownie tysiące listów, w tym do wykonawców, do wdowy Eufemii i do profesora Pęduszki. Niektórzy przysyłali nawet gotowe pomysły: "powinien pan napisać o...". Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 12 lutego 2024 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. dokończenie 20. kolejki PKO BP Ekstraklasy, komentarz piłkarski czy mistrzostwa świata w pływaniu. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 13.02.2024 "Państwa Unii Europejskiej muszą być silne i gotowe do obrony swoich granic" - powiedział Donald Tusk na spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. O bezpieczeństwie Unii polski premier rozmawiał także z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Kraje Trójkąta Weimarskiego zapowiadają też walkę z rosyjską dezinformacją. Przygotowali: P. Lekki, H. Szrubarz, R. Małkiewicz. Zobacz więcej na temat:
Minister Spraw Zagranicznych Maurycy Zamoyski rozpoczyna urzędowanie Zobacz więcej na temat: niepodległość
Podglądamy ptaki Jak obserwować ptaki w mieście, a jak poza nim? Czy warto się przebierać za korę czy pień drzewa, by podglądać ptaki w lesie? Po co liczy się ptaki i czy każdy może się w to włączyć? Ile gatunków ptaków żyje w Polsce? Co świadczy o inteligencji gawrona, gdzie podejrzeć sikorę bogatkę, a gdzie pokrzewkę cierniówkę? Swoją ornitologiczną wiedzą z Martą Hoppe dzieli się Bartosz Smyk z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Zobacz więcej na temat:
Livestreaming w walce z samotnością Chińczyków Chiny stają się coraz chętniej wybieranym kierunkiem podróży młodych ludzi. Jeździmy tam docelowo na studia albo dlatego, że chcemy kompletnie zmienić swoje życie i zobaczyć jak wygląda ono w tak innym kulturowo państwie od naszego. Mieszkając w stolicy, w Szanghaju można było doświadczyć ostrych restrykcji w czasie pandemii, przejść się modną wśród influencerów dzielnicą, albo sprawdzić, co słychać w chińskim Internecie. O tym wszystkim Weronika Puszkar rozmawiała z mieszkającą w Szanghaju Weroniką Truszczyńską, współautorką podcastu Mao Powiedziane. Zobacz więcej na temat:
Po prostu szacun Czym jest pokolenie? Czy starsze generacje były bardziej pracowite? Czy pokolenie Alfa pochłonie epidemia samotności? Czy Millenialsi są niezaradni i roszczeniowi? Czy miłość dla wszystkich generacji zawsze znaczy to samo? - o to między innymi pytają w książce "Pokolenia" prof. Tomasz Sobierajski i Magdalena Kuszewska, goście Jakuba Jamrozka. Zobacz więcej na temat:
AI bajkę Ci opowie "Gaming na giełdzie" Pawła Sugalskiego jest pierwszą książką, którą dla Audioteki przeczytała sztuczna inteligencja. Jak się sprawdziła i czy lektorów niedługo zastąpi AI? O tym Piotr Firan rozmawiał z Bartoszem Sroczyńskim z Audioteki. Zobacz więcej na temat:
Crowd staffing i talent pooling: jak sztuczna inteligencja pomoże w procesach rekrutacyjnych? Talent Place korzysta z technologii machine learningu, algorytmy sczytują dane z zamieszczonych w sieci CV, tworzą profile, tagują i tworzą listy najlepszych osób do danego projektu. Jak to działa Piotrowi Firanowi wyjaśnia Piotr Pawłowski z Talent Place. Zobacz więcej na temat:
Jeremi Przybora Postać Jerzego Wasowskiego była opoką intelektualną, rodzajem prywatnego Pana Boga, do którego można się zawsze zwrócić z problemami i wątpliwościami. Myślę, że Kabaret Starszych Panów podobał się właśnie dlatego, że wyrażał tęsknotę za autorytetem życzliwym i wyrozumiałym. Zobacz więcej na temat:
Jeremi Przybora Po końcu Kabaretu Starszych Panów przy każdej okazji wypominają mi, że to, co teraz robię, to już nie jest to samo, co Kabaret. Z jednej strony to niezbyt przyjemne dla autora, ale z drugiej świadczy o tym, że Kabaret był w jakiś sposób trafiony i spełniał jakąś rolę w zakresie rozrywki. Zobacz więcej na temat:
Jeremi Przybora Kiedy skończył się Kabaret Starszych Panów, posypała się cała masa fajnych nekrologów o mnie i Wasowskim. Ludzie uznali, że to już jest koniec kariery. Tak, jak się nad mogiłą o nieboszczyku mówi w słowach pochlebnych, tak wtedy dużo obszernych i bardzo miłych wypowiedzi się pojawiło. Zobacz więcej na temat:
Jerzy Wasowski Kabaret dzieje się w rzeczywistości bajecznej. Mając charakter baśni, musi zawierać nostalgię. Tego rodzaju rzecz tworzy się dlatego, że rzeczywistość wymaga uzupełnień, które stanowią właśnie fikcję, za którą się tęskni. Ten typ spektaklu leży na pograniczu teatru i kabaretu. Zobacz więcej na temat:
Kalina Jędrusik Często stawiono zarzut, że to program zbyt elitarny. To absolutna bzdura. Z PGR-ów przychodziły listy, proste i czułe, od ludzi, którzy może nie rozumieli dokładnie wszystkich cienkości Przyborowych, jego cudownych metafor, a jednak byli zachwyceni atmosferą, ciepłem, wdziękiem. Zobacz więcej na temat: