Kawa bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 14:37
Jak ją zaparzyć? Po czym poznać, że jest dobra? Lepiej słodzić ją cukrem białym czy brązowym? – odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w publikacji Sary Magdaleny Woźny, zatytułowanej "Tajemnice kawy. Fascynująca podróż po królestwie kawy".
Audio

Ekscytujące jest to, ile rodzajów kawy można obecnie dostać na polskim rynku – zachwyca się pasjonatka kawy a zarazem autorka książki. O początkach swojego zainteresowania kawą i publikacji, którą popełniła opowiadała w "Stacji Kultura".

Jak wspomina gość Czwórki, jej przygoda z kawą zaczęła się kilka lat temu, kiedy to zaczęła pracować dla właścicieli plantacji kawy. – Poznałam ich w Niemczech, gdzie poszukiwali oni miejsca na palarnię – tłumaczy Sara Magdalena Woźny. W związku z pełnieniem obowiązków służbowych zmuszona była wyjeżdżać na peruwiańską plantacje i – jak przyznaje – tam złapała bakcyla. – Tak mnie te uprawy zachwyciły, że zaczęłam drążyć wszystkie tematy związane z kawą – mówi. Efektem tego działania jest książka, które właśnie ukazała się na rynku.

Czego można się z niej dowiedzieć? Jak wyjaśnia autorka, przede wszystkim tego, na co należy zwracać uwagę przy wyborze kawy. Sara Magdalena Woźny przekonuje, że stojąc przy sklepowej półce, w pierwszej kolejności należy odrzucić kawy, które spakowane są w sposób próżniowy. Z tych, co zostały, skupić się następnie na tych ziarnistych. A ostateczny wybór podjąć na podstawie ilości i znaczeniu informacji o produkcie podanych przez producenta na opakowaniu. Jak przekonuje gość "Stacji Kultura", im więcej producent pisze o kawie, tym pewniejszy jest jakości swojego towaru, i tym samym, możemy mu bardziej zaufać. – Wszelkie informacje o tym, na jakiej wysokości uprawiana jest kawa, gdzie jest uprawiana, jaki to gatunek, czy jest mieszanką czy nie - pozwalają podjąć świadomą decyzję – zwraca uwagę gość Kuby Kukli.

Sara Magdalena Woźny w swojej książce zdradza także, że cukier brązowy jest lepszy od białego, a syropy smakowe wymyślone zostały, dlatego by polepszyć smak kiepskiej jakościowo kawy.

Autorka poleca wszystkim tradycyjny sposób parzenia kawy. – Chcą degustować kawę nie ma innej możliwości, jak zaparzyć ją właśnie z fusami. Inaczej nie wysmakujemy tych wszystkich komponentów.  Fusy potrafią zepsuć tylko kiepską kawę, natomiast dobra kawa smakuje wspaniale mimo fusów – wyjaśnia.

Więcej w rozmowie Kuby Kukli z Sarą Magdaleną Woźny. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

Ośmiolatka, która przechytrzyła śmierć

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 08:16
Niewielu udało się uciec z getta. Świadkowie tamtych wydarzeń odchodzą, nie ma już kto opowiadać tych tragicznych, przejmujących historii. Tym cenniejsza jest książka Krystyny Chiger.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z miłości do Ursynowa

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 18:21
Książka „Czasoprzewodnik. 33 lata na Ursynowie” autorstwa Macieja Mazura to nie tylko unikalne historie, mapy, ale i archiwalne zdjęcia pochodzące z rodzinnych archiwów mieszkańców tej stołecznej dzielnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kawoszki rzadziej przechodzą udar mózgu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 08:00
Kobiety, które wypijają filiżankę kawy dziennie, rzadziej przechodzą udar mózgu niż panie spożywające jej mniej lub wcale.
rozwiń zwiń