Kryzys i odrodzenie w Zachęcie. Wystawa "Z popiołów"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2024 21:55
W Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki można oglądać niezwykłą ekspozycję. - "Z popiołów" jest wystawą, która krąży wokół figury Feniksa - opowiada Michalina Sablik, kuratorka. - Pierwsza część opowiada o rzeczywistości wielokryzysu. Obecnie mamy nie tylko kryzys klimatyczny, ale także ekonomiczny i społeczny. Druga część pokazuje wizje ekologiczno-technologicznej przyszłości.
W Zachęcie jeszcze do 26 maja można oglądać wystawę Z popiołów.
W Zachęcie jeszcze do 26 maja można oglądać wystawę "Z popiołów".Foto: tr Bednarski, dzięki uprzejmości Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki/Creative Commons CC BY-SA CC BY-SA
  • W warszawskiej Zachęcie można oglądać wystawę "Z popiołów". 
  • Jest to interdyscyplinarna wystawa grupowa młodych osób artystycznych z Polski oraz zagranicy. 
  • Kuratorka wystawy sięga po figurę mitycznego Feniksa jako metaforę opowiadającą o momencie przełomu, w którym się znaleźliśmy.
  • Prace prezentowane w ramach wystawy podzielone są na dwa wątki. Pierwsza część to "Płomień", druga - "Narodziny".
  • Wystawę można oglądać do 26 maja 2024.

Wystawa "Z popiołów” prezentowana w Zachęcie pokazuje twórczość kilkunastu młodych osób artystycznych, które w krytyczny sposób komentują rzeczywistość technologiczną, ekonomiczną i polityczną. 

Wystawa "Z popiołów" - dlaczego nawiązuje do Feniksa?

Kuratorka wystawy sięga po figurę mitycznego Feniksa jako metaforę opowiadającą o momencie przełomu, w którym się znaleźliśmy. Prace prezentowane w ramach wystawy podzielone są na dwa wątki. Pierwsza część to "Płomień".

- Nasz świat wciąż płonie, ale towarzyszy temu potrzeba narodzin oraz tworzenia nowych narracji i sposobów myślenia o świecie. Wystawa krąży wokół figury Feniksa. Użyłam go jako metafory, która pozwala mi opowiadać o świecie wielokryzysu - opowiada gość Czwórki. - Teraz często używa się tego pojęcia wielokrotnie, bo nie chodzi już tylko o katastrofę klimatyczną, ale też o jej skutki związane z migracją, z wojnami, z rozwojem współczesnej technologii.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Zachęta (@galeria_zacheta)


Czego dotyczy druga część wystawy "Z popiołów"?

Druga część wystawy, "Narodziny", prezentuje wizje ekologiczno-technologicznej przyszłości. - To są propozycje nowych, bardziej utopijnych wizji przyszłości. Oparte na technologii, ale też ekologii - tłumaczy kuratorka. - Tutaj zapraszam artystów do fantazjowania i wyrwania się poza schematy. Zależało mi na tym, żeby pokazać też, że w tym trudnym momencie kryzysu mogą narodzić się nowe idee. Które dają nam nadzieję, pozwalają nam inaczej spojrzeć na otaczającą rzeczywistość, na jej potencjał, że właśnie w tym momencie możemy zorientować się, że można zmienić wiele rzeczy.

 

Sara Bezovesk-SND_you_are_here, kadr z wideo, 2022 Sara Bezovesk-SND_you_are_here, kadr z wideo, 2022

Jakie techniki wykorzystano na wystawie "Z popiołów"? 

Wszystkie prace zostały wykonane po 2020 roku, przy wykorzystaniu różnorodnych środków, takich jak nowe media, robotyka, sztuczna inteligencja, projektowanie 3D, a także organicznych materiałów jak ceramika, intarsja czy design ekologiczny.

 

Ida Karkoszka, "Let's watch humans die" - rzeźba, 2019 Ida Karkoszka, "Let's watch humans die" - rzeźba, 2019

- Wystawie towarzyszy rozbudowany program edukacyjno-publiczny z performansami, warsztatami, spotkaniami i oprowadzaniami autorskimi, a także koncertami - dodaje Michalina Sablik. - Wystawę można oglądać do 26 maja 2024 roku.


Posłuchaj
27:28 CZWORKA?Stacja kultura - " Z popiołów" Zachęta (mp3) 2024_04_09-09-08-21.mp3 O wystawie "Z popiołów" w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki opowiada kuratorka Michalina Sablik (Stacja kultura/Czwórka)

 
***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Michalina Sablik (historyk sztuki, kuratorka wystawy "Z popiołów)

Data emisji: 09.04.2024

Godzina emisji: 11.15

aw/mat.pras./wmkor


Czytaj także

"Dream On" - amatorski spektakl z miłości do tańca

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 16:25
Dominika Śliwińska-Chrząszcz Creative Cut Project stworzyła z miłości do tańca. Pasjonatów ruchu włączyła w niezwykłą inicjatywę, w której powstają filmy taneczne, a teraz spektakl teatralny "Dream On". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odgłosy wojny odtwarzane przez uchodźców z Ukrainy – wstrząsające filmy w Pawilonie Polskim w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 14:00
Instalacja wideo zrealizowana przez ukraiński kolektyw Open Group pt. „Powtarzajcie za mną II” będzie pokazana w Pawilonie Polskim na tegorocznym Biennale. Prezentowane prace powstały w 2022 i w 2024 roku.
rozwiń zwiń