Polskie Radio
Section05
taniec

Twórcy filmu "Moody": główny bohater nas zamagnetyzował

- Proces poszukiwania tematu na film był bardziej podświadomy. Jesteśmy podróżnikami, wyspa, a w zasadzie nasz tytułowy bohater jakby sam nas zawołał i zamagnetyzował. Pojawił się na naszej drodze, gdy podróżowaliśmy i robiliśmy research - mówiła w "Poranku Dwójki" Karolina Karwan, która wspólnie z Tomaszem Ratterem jest autorką filmu dokumentalnego "Moody".
Zobacz więcej na temat:  taniec Paweł Siwek FILM Indonezja dokument Dwójka kino Oscary

Festiwal Wschód Kultury: pomost ponad granicami  łączący kultury, ludzi i narody

Jedna idea, trzy miasta i festiwale, 11 dni, kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, spotkania literackie, teatralne i filmowe oraz ponad 100 artystów z m.in. Białorusi, Polski i Ukrainy. To wszystko wydarzy się podczas Festiwalu Wschód Kultury, który rozpocznie się 23 czerwca i potrwa aż do 27 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Białystok Lublin Rzeszów MUZYKA SZTUKA taniec Partnerstwo Wschodnie Narodowe Centrum Kultury Trójka

Taniec jako wyraz naszych emocji

– Taniec to jest pokazywanie swoich emocji poprzez ruch. Sędziowie na turniejach tańca mają kryteria, na podstawie których muszą oceniać jak w sporcie. Nie jest to takie proste jak na przykład w biegach, gdzie wygra ten, kto dobiegnie pierwszy. Sędziowie różnie podchodzą. Jedni skupiają się na technice, inni na wydźwięku artystycznym, nawet na tym, jak para interpretuje muzykę – wyjaśnia choreograf Konrad Sołtys. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA taniec Redbad Klynstra

Międzynarodowy Dzień Tańca. "Wystarczy obserwować przyrodę, żeby poczuć taniec"

- Taniec to bardzo szerokie pojęcie. Towarzyszy nam w codziennym życiu, pod wieloma względami. Mamy choćby aspekt fizyczny. Taniec to bowiem doskonały rodzaj aktywności fizycznej. W zasadzie każdy nasz ruch jest w pewnym sensie formą tańca. Przechodząc ulicą, obserwując przyrodę, to jak ona tańczy, możemy sami wchodzić w ten ruch - mówił w Dwójce w przededniu Międzynarodowego Dnia Tańca Maciej Seniw z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Zobacz więcej na temat:  taniec Jakub Jamrozek KULTURA Dwójka

Anna Clyne: Bach to największy geniusz muzyki wszech czasów

- Jestem bardzo przywiązana do dawnych form uprawiania muzyki i zdecydowanie słychać to w moim koncercie wiolonczelowym. Myślę, że wynika to z moich dziecięcych wspomnień, tego, jak fizycznie doświadczałam gry na instrumencie, np. wykonywania suit Bacha na wiolonczeli. Ta muzyka tkwi we mnie uparcie do dziś i myślę, że to właśnie stąd wynika moje przywiązanie do dawnych tradycji - mówiła w Dwójce kompozytorka Anna Clyne.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR koncert Dwójka Karol Furtak taniec

Wiktoria Nakielska zwyciężczyni "You Can Dance. Nowa generacja" o drodze do sukcesu

24 marca miał miejsce wielki finał "You Can Dance. Nowa generacja". Była to druga odsłona programu skierowanego do młodych tancerzy. Nie dziwi więc, że gwiazdą tygodnia została tegoroczna zwyciężczyni programu, Wiktoria Nakielska. Młoda tancerka ma 13 lat, a tańcem zajmuje się już od dziesięciu, z małą przerwą na gimnastykę artystyczną i akrobatykę. Jaka była jej droga do wielkiej wygranej? Zapraszamy do lektury!
Zobacz więcej na temat:  Gwiazdozbiór w PRD taniec Marta Powałowska radio dla dzieci

Polskie tańce narodowe w "Muzycznych podróżach"

Każdy kraj ma coś, czym wyróżnia się na tle innych. Jednym z elementów wyróżniających i budujących tożsamość narodową jest bez wątpienia muzyka i towarzyszące jej tańce, a także stroje i twórczość pisana. Przyjmuje się, że w Polsce mamy pięć tańców o charakterze narodowym: Polonez, Mazur, Oberek, Krakowiak i Kujawiak, a także dwadzieścia dwa tańce ludowe, które są mniej znane, a w większości odeszły w zapomnienie.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci piosenki dla dzieci taniec tradycja

W "Gwiazdozbiorze" rozmowa z Niną Karaszewską

Zapraszamy do "Gwiazdozbioru", w którym pojawiła się gwiazda tygodnia, utalentowana młoda tancerka, która uczy się tańca współczesnego w szkole w Monachium, a także jest w szkole baletowej. Nina Karaszewska przygotowuje się ponadto do matury, jednak swoją przyszłość wiąże właśnie z tańcem, który jest jej największą pasją. Na antenie Polskiego Radia Dzieciom podkreśliła, że warto robić to, co się kocha.
Zobacz więcej na temat:  Gwiazdozbiór w PRD radio dla dzieci Marta Powałowska radio bez reklam taniec