Polskie Radio
Section05
taniec

Kristof Szabo: próbujemy udawać, że potrafimy latać. Tancerz baletowy o magii swojego zawodu

- Nasza praca w teatrze i na scenie to jest właśnie tworzenie takiej iluzji dla widza. Jeżeli możemy sprawić, że publiczność wierzy w to, że potrafimy latać, to świetnie – przyznał Kristof Szabo, tancerz baletowy, który był gościem Justyny Majchrzak i opowiadał o tajnikach sztuki w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie balet taniec

Finał Polskiej Platformy Tańca w Łodzi. "Wybieraliśmy najlepszych"

Polska Platforma Tańca wróciła po przerwie na mapę kulturalnych wydarzeń w naszym kraju. Finał imprezy, który w tym roku gościł w Łodzi, zapewnił widzom wiele wrażeń. O kulisach Polskiej Platformy Tańca i jej uczestnikach rozmawiali w audycji "O wszystkim z kulturą" Aleksandra Dziurosz, Katarzyna Gardzina i Bartosz Przybylski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka taniec Łódź Bartosz Przybylski Katarzyna Gardzina Aleksandra Dziurosz Katarzyna Sanocka Polska Platforma Tańca KULTURA

Katarzyna Sanocka: Łódzkie Spotkania Baletowe to wielkie nazwiska, wielkie święto tańca

- Szykuje się premiera, która zostanie w repertuarze Teatru Wielkiego w Łodzi, a będzie to balet "Romeo i Julia" w choreografii Sashy Waltz, legendarnej choreografki niemieckiej, z muzyką Hectora Berlioza - mówiła w Dwójce rzeczniczka prasowa Łódzkich Spotkań Baletowych Katarzyna Sanocka.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Łódź balet taniec Łódzkie Spotkania Baletowe Sasha Waltz KULTURA

"To ogromne szczęście" - L.U.C. o zdobyciu Orła za najlepszą muzykę [WIDEO]

Łukasz L.U.C. Rostkowski został uhonorowany statuetką Polskich Nagród Filmowych Orły w kategorii Najlepsza muzyka za ścieżkę dźwiękową do filmu "Chłopi". - Bardzo się cieszę, że znalazłem się wśród laureatów nagrody - mówi kompozytor i producent dzień po gali. - Jest ona zwieńczeniem czteroletniej pracy. Sam proces tworzenia muzyki do tego filmu był dla mnie bardzo ważny. Cieszę się, że brałem udział w tak fajnym projekcie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo taniec Orły 2024 L.U.C. kompozytor chłopi MUZYKA FILM

Chłopomania XXI wieku. Słowiańskość weszła na salony. Zetki to lubią

Rekordy popularności bije książka "Chłopki", na początku roku każdy śmiał się, oglądając serial "1670". Niedawno zachwycaliśmy się malowaną wersją "Chłopów", a teraz do kin chodzimy na "Kosa" czy "Sami swoi. Początek". Ludowe, słowiańskie trendy pojawiają się też na Tiktoku - czy to już chłopomania XXI wieku?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz wieś ludowość tradycja Słowianie kultura ludowa taniec chłopi

B.move.d Warsaw Dance Festival dla miłośników tańca

Stowarzyszenie Artystyczne Po:ruszeni zaprasza miłośników i miłośniczki tańca na b•move•d Warsaw Dance Festival. - W programie m.in. przegląd spektakli teatrów tańca z kraju i zagranicy, spotkania z twórcami i twórczyniami, warsztaty taneczne, a także konkurs małych form choreograficznych - mówi Paweł Michno, dyrektor artystyczny festiwalu. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Adam Smolarek taniec Warszawa

Kto w zapusty nie tańczy, temu len nie rośnie

Zapewne większości z Was nie interesuje już wzrost lnu na polu, ale jedno jest pewne - dobra zabawa w zapusty gwarantuje szczęście! W tym odcinku "Źródełka" przyglądamy się zwyczajom na koniec karnawału. Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn opowiedzieli nam o tańczących w karczmach kobietach i grasujących po wsi diabłach. Gdy nadchodził koniec karnawału, wolno było bawić się tylko do północy z wtorku na środę! Za to Kaja Prusinowska i jej mąż Janusz Prusinowski wytłumaczyli, jak zaklaskać i zatupać do "trójkowych" melodii. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak karnawał wieś beskidy taniec

Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie miał nową, supernowoczesną siedzibę

- Główne wejście znajdzie się przy ul. Święty Marcin, tuż przy Akademii Muzycznej, prawie vis a vis tego miejsca, gdzie odbywają się konkursy Wieniawskiego. To naprawdę centralne miejsce, domknie się taki poznański West End czy Broadway, bo rzeczywiście będzie kumulacja miejsc związanych z muzyką, z teatrem - mówił w Dwójce dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski. Placówka ta za ponad trzy lata ma się przenieść do nowoczesnej siedziby.
Zobacz więcej na temat:  taniec Poznań Jakub Kukla Teatr Muzyczny w Poznaniu Dwójka Przemysław Kieliszewski TEATR przetarg śpiew