Zmiany w edukacji najmłodszych, proponowane przez MEN

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 14:40
Nowa minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska ogłosiła pierwsze zmiany, które mają dotyczyć najmłodszych , 6-letnich uczniów. Ich zajęcia będą ciągłe, a nie podzielone na 45-minutowe odcinki. Zatrudnione zostaną także tzw. osoby wspomagające.
Audio
  • Sześciolatki pójdą do szkół. Jak zmieni się system edukacji? - materiał Katarzyny Węsierskiej (Czwórka/Poranek OnLine)
Zmiany w edukacji najmłodszych, proponowane przez MEN
Foto: Glow Images/East News

Pomysł, by do szkoły posłać już 6-letnie, a nie jak to miało miejsce dotychczas 7-letnie dzieci, wzbudził wiele kontrowersji. Jednak inicjatywa ta, jak przyznaje minister Joanna Kluzik-Rostkowska mają być "kompromisem", który złagodzi trudności związane z przystosowaniem się dzieci do nowe roli - ucznia.

Po pierwsze lekcje mają odbywać się w "stylu przedszkolnym", a czas ich prowadzenia ma być elastyczny. - Lekcja w 1. klasie absolutnie nie musi trwać 45 minut i bardzo prosimy nauczycieli, aby tym czasem dysponowali dowolnie - mówi Kluzik-Rostkowska. - 6-latki są różne, niektóre są przygotowane lepiej, inne potrzebują więcej czasu.

Kolejna zmiana to możliwość zatrudnienia osób, które miałyby wspomagać nauczycieli w najmłodszych grupach. Mają to być osoby odpowiednio do tej roli przeszkolone. Poza tym ministerstwo chce wprowadzić narzędzia, dzięki którym można będzie ustalić, czy maluch jest już gotowy, by rozpocząć edukację w szkole. - Jeśli rodzic 6-letniego dziecka nie jest pewny, czy to dziecko już osiągnęło tę dojrzałość, ma pełne prawo pójść do poradni psychologiczno-pedagogicznej, poprosić o taką opinię - mówi minister. - Jeśli poradnia uzna, że dziecko nie jest gotowe, by rozpocząć edukację, decyzja należeć będzie do rodzica. Uważamy, że to nie szkoła powinna decydować, a rodzice.

Pierwsze poradnie mają być gotowe na przyjęcie uczniów jeszcze przed wakacjami 2014. Zmiany dotyczyć mają także m.in. zmian w systemie pracy świetlic dla dzieci.

(kd)

Czytaj także

Technologie - przeciwnicy, czy sprzymierzeńcy edukacji?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 06:00
Zdaniem wielu już niebawem może stać się tak, ze kursy internetowe całkiem zastąpią klasyczne szkolne lekcje. – Oprócz kształcenia szkoła spełnia mnóstwo innych funkcji, m.in. socjalizacyjną, a tego nie da się zastąpić wirtualnym szkoleniem – mówi Kamil Sijko z Instytutu Badań Edukacyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy prace domowe są uczniom potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 15:44
Czy prace domowe zabijają dzieciństwo? O tym podyskutujemy we wtorkowej audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gimbaza czy geniusze? Polscy gimnazjaliści są najmądrzejsi w Europie!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 12:00
Wbrew powszechnej opinii polscy gimnazjaliści okazali się być jednymi z najlepszych w przeprowadzanym na całym świecie teście wiedzy 15-latków. Tylko czy to na pewno dowód na to, że polepszyła się jakość naszej edukacji?
rozwiń zwiń