Czwórka

Nowa moda: przerwa między zębami

15.09.2011 10:31
Do niedawna wzorem były idealnie równe zęby, dziś modne stają się szpary między jedynkami. To seksowny wabik czy wada szkodząca uzębieniu?
Posłuchaj
10'03 Małgorzata Skolimowska-Nakonieczna w Czwórce
06'43 Nowa moda: przerwa między zębami
więcej

Mają ją m.in. Madonna i Tomasz Karolak. Niektórzy uważają, że dodaje uroku i jest znakiem firmowym. Zdaniem Magdy Lewanowicz, fotografującej modę, drobne niedoskonałości, jak przerwa między zębami czy pieprzyk przyciągają uwagę. – Nie wszyscy je lubią, ale niekiedy można je ciekawie wykorzystać – nadają charakter zdjęciom - mówi. Dodaje, że sama miała diastemę, ale ze względów zdrowotnych usunęła ją.

Fachowo mówiąc przerwa między zębami to diastema. Jak wyjaśnia chirurg szczękowy Barbara Kulisiewicz-Tapczyńska, to wada zgryzu - przerost więzadełka wargi górnej, często bardzo szeroki. Powoduje on odśrodkowe ustawienie górnych siekaczy. Często jest przyczyną niewyraźnego mówienia.

Dobrym sposobem na pozbycie się diastemy jest noszenie aparatu na zęby. Wada ta, to jednak tylko jeden z powodów wizyt u dentysty.

Jak wygląda zdrowie zębów statystycznego Polaka? Jest znacznie lepsze niż kilka i kilkanaście lat temu. – Dziś większość osób, które zgłaszają się do dentystów, ma problemy z ubytkami na powierzchniach stycznych zębów – mówi lekarz stomatolog Małgorzata Skolimowska-Nakoneczna.

/

 

fot. Wojciech Kusiński

– Pacjenci szczotkują zęby, ale nie wszyscy stosują nici dentystyczne. Są one pomocne, by lepiej wymywać przestrzenie między zębami. Dodatkowo stosować możemy irygatory wodne – opisuje Skolimowska-Nakoneczna.

Co jeszcze możemy robić, by dobrze dbać o zęby i aby nasz uśmiech był piękny? Szczegóły w dźwięku audycji.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Dbaj o dziąsła

Ponad połowa Polaków w wieku powyżej 35 lat ma chore dziąsła.
Posłuchaj
11'24 O chorobach dziąseł
więcej

Troszcząc się o dziąsła dbasz o cały organizm. To jedno z haseł Narodowego Programu Walki z Chorobami Dziąseł.

Panuje błędne przekonanie, że choroby przyzębia, potocznie określane parodontozą, dotykają osoby starsze. Tymczasem stomatolodzy alarmują, że problem ten dotyczy zdecydowanie ponad połowy Polaków po 35 roku życia. Cierpi na nią też coraz więcej dwudziestolatków. Wypadający ząb jest ostatnim stadium choroby, dlatego też niezwykle istotna jest profilaktyka i wczesne rozpoznanie  chorób przyzębia.

Pierwszy symptom choroby - krwawienie dziąseł, tak często przez nas ignorowane, powinno być sygnałem alarmowym i impulsem do potraktowania problemu poważnie. Na szczęście we wczesnym stadium jest to proces odwracalny. Odpowiednia higiena jamy ustnej, czyli prawidłowa technika szczotkowania, używanie nici dentystycznej, odpowiednio dobrane pasty – najlepiej z mleczanem glinu i płyny do płukania ust, połączone z regularnymi zabiegami profesjonalnego czyszczenia w gabinecie stomatologicznym uchronią nas przed chorobą.

Dr Paweł Fudali, lekarz stomatolog gość "Magazynu medycznego" Małgorzaty Kownackiej opowiada, jak zapobiegac chorobom dziąseł.

(ag)

Aby wysłuchać całej rozmowy kliknij "O chorobach dziąseł" w boksie "Posłuchaj"

"Magazyn medyczny" - co drugi czwartek o godz. 20:43

Zobacz więcej na temat: boks medycyna nauka

Czytaj także

Trudna sztuka mycia zębów - WIDEO

Z badań przeprowadzonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny wynika, że 70 procent Polaków nie ma pojęcia, jak prawidłowo myć zęby. Cennych rad w tej kwestii udzielał słuchaczom Czwórki lekarz stomatolog Edward Wąsowski.
Posłuchaj
09'51 Jak prawidłowo myć zęby
więcej
Obejrzyj
Trudna sztuka mycia zębów

Polacy należą do najrzadziej uśmiechających się narodów. Czyżby stan naszego uzębienia pozostawiał aż tak wiele do życzenia? Okazuje się, że może to być jedną z przyczyn. Według wyników badań Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, aż 99% dorosłych Polaków ma próchnicę, a zębów w ogóle nie myje 2% rodaków.

Jak zatem prawidłowo myć zęby żeby ustrzec się próchnicy? Zdaniem lekarza stomatologa Edwarda Wąsowskiego, nie ma znaczenia jak długo myjemy zęby, lecz jak dokładnie to robimy. – Nie ma czegoś takiego jak mycie zębów na czas. Można myć je szybko i dokładnie, a można także robić to długo i niedbale. Ważna jest jakość czyszczenia – tłumaczył dentysta.

Szczotkowanie zębów powinno rozpocząć się od miejsc najtrudniej dostępnych, czyli od ostatnich zębów. Później należy kolejno przechodzić do zębów przednich. Czyszczenie należy rozpocząć wykonując ruchy okrężne, a później wymiatające. Trzeba także pamiętać o innych powierzchniach: podniebiennych, językowych czy policzkowych. W tym celu pomocne są nitka dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej.

Podczas czyszczenia należy zwrócić uwagę na to, by starannie usunąć osad nazębny, zarówno z powierzchni zębów, jak i przestrzeni międzyzębowych.

Dużo zależy od jakości szczoteczki, którą myjemy zęby. Asortyment dostępny na rynku może przyprawić o zawrót głowy, dlatego warto wiedzieć na co zwracać uwagę. Zdaniem lekarza stomatologa, nie należy kupować szczoteczek w supermarketach. Są one tańsze od tych dostępnych w sklepach dentystycznych czy aptekach, jednak ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia, gdyż nie posiadają wystarczającej ilości włókien czyszczących. – Na główce kiepskiej jakości szczoteczki znajdziemy około półtora tysiąca takich włókien, natomiast dobra szczoteczka powinna ich mieć do trzech, czterech tysięcy – wyjaśniał Edward Wąsowski.

– Nie ma znaczenia czy pastę nakładamy na szczoteczkę suchą czy mokrą. Ważne jest natomiast, by nałożyć ją na całą długość główki szczoteczki – tłumaczył lekarz stomatolog. Dodawał, że długość tej główki powinna być dostosowana do wieku osoby i wielkości jej jamy ustnej. Inną wybierzemy dla osoby dorosłej, a inną dla dziecka.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tabletkach wybarwiających osad i płytkę bakteryjną, smakach płynów do płukania ust czy minimalnym czasie koniecznym do prawidłowego umycia zębów po posiłku, wysłuchaj rozmowy Kasi Dubińskiej z Edwardem Wąsowskim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

 

ap

Zobacz więcej na temat: dzieci

Czytaj także

Cały garnitur zębów

Dlaczego zęby stałe, gdy wypadną, już nie rosną? Czy można mieć mleczaki do późnej starości? Czym jest resorpcja zęba? Ta te inne pytania odpowiedź w Czwórce!
Posłuchaj
02'06 Dlaczego zęby stałe, gdy wypadną, już nie rosną?
więcej

Człowiek jest ssakiem i drapieżnikiem – posiada dwa „garnitury” zębów. Są nimi zęby mleczne i zęby stałe. O naszym uzębieniu reporterka Czwórki, Kasia Dubińska rozmawiała z lekarzem stomatologiem Beatą Szutą.

- Najpierw pojawiają się zęby mleczne, których mamy 20.  Gdy wypadną, resorbują się – jakby zanikają. W ich miejscu pojawią się zawiązki zębów stałych, z których tworzą się zęby stałe. Te mają wystarczyć nam do końca życia – mówi dentystka. Maksymalna ich liczba to 32.

Czasami zdarza się jednak tak, że zęby mleczne nie wypadną. Co dzieje się wtedy? Czy mleczaki zostaną na zawsze? – Może się tak zdarzyć. Gdy brakuje zawiązka zęba stałego nie dojdzie do resorpcji korzenia. Jeśli ząb mlecznie nie ulegnie próchnicy, możemy mieć go do końca życia.

O zęby nie muszą martwić się niektóre inne drapieżniki. Przykładem może być tu krokodyl. – Jeżeli wypada mu ząb stały, tworzy się nowy – zaznacza Szuta. W ciągu 100 lat życia, krokodyl może mieć nawet 3000 nowych zębów!

pg