POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela

Playlista

Nowa moda: przerwa między zębami

Czwórka
Przemysław Goławski 15.09.2011
Madonna
Madonna, foto: fot. wikipedia, David Shankbone, lic. CC

Do niedawna wzorem były idealnie równe zęby, dziś modne stają się szpary między jedynkami. To seksowny wabik czy wada szkodząca uzębieniu?

Mają ją m.in. Madonna i Tomasz Karolak. Niektórzy uważają, że dodaje uroku i jest znakiem firmowym. Zdaniem Magdy Lewanowicz, fotografującej modę, drobne niedoskonałości, jak przerwa między zębami czy pieprzyk przyciągają uwagę. – Nie wszyscy je lubią, ale niekiedy można je ciekawie wykorzystać – nadają charakter zdjęciom - mówi. Dodaje, że sama miała diastemę, ale ze względów zdrowotnych usunęła ją.

Fachowo mówiąc przerwa między zębami to diastema. Jak wyjaśnia chirurg szczękowy Barbara Kulisiewicz-Tapczyńska, to wada zgryzu - przerost więzadełka wargi górnej, często bardzo szeroki. Powoduje on odśrodkowe ustawienie górnych siekaczy. Często jest przyczyną niewyraźnego mówienia.

Dobrym sposobem na pozbycie się diastemy jest noszenie aparatu na zęby. Wada ta, to jednak tylko jeden z powodów wizyt u dentysty.

Jak wygląda zdrowie zębów statystycznego Polaka? Jest znacznie lepsze niż kilka i kilkanaście lat temu. – Dziś większość osób, które zgłaszają się do dentystów, ma problemy z ubytkami na powierzchniach stycznych zębów – mówi lekarz stomatolog Małgorzata Skolimowska-Nakoneczna.

/

fot. Wojciech Kusiński

– Pacjenci szczotkują zęby, ale nie wszyscy stosują nici dentystyczne. Są one pomocne, by lepiej wymywać przestrzenie między zębami. Dodatkowo stosować możemy irygatory wodne – opisuje Skolimowska-Nakoneczna.

Co jeszcze możemy robić, by dobrze dbać o zęby i aby nasz uśmiech był piękny? Szczegóły w dźwięku audycji.

pg

Polecane

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!