"Matura z religii jest jak egzamin z mikroteologii"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 06:00
Egzamin maturalny z religii pozwoli w większym stopniu na kształtowanie w absolwentach szkół ponadgimnazjalnych integralnej wizji świata - twierdzą biskupi. Tymczasem wiele osób zastanawia się, jaki jest sens wprowadzania egzaminu z wiary.
Audio
  • Czy religia powinna być przedmiotem na maturze? W studiu Czwórki dyskutują eksperci i słuchacze

 - Rozmowie o religii w Polsce zawsze towarzyszą duże emocje - mówi Bianka Siwińska. A ksiądz Grzegorz Michalczyk dodaje: - Ale zamiast o emocjach, lepiej porozmawiać o argumentach. Mnie osobiście brakuje merytorycznej dyskusji na ten temat, choć sam nie jestem pewien czy religia powinna być na maturze, czy może być jedynie przedmiotem dodatkowym. I to ostatnie rozwiązane jest według mnie najbardziej do przyjęcia.
Korzystając z reformy szkolnictwa, która rozpoczęła się we wrześniu tego roku biskupi zaproponowali, by uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogli zdawać maturę z religii jako "przedmiot dodatkowy". Rozwiązanie to chcieliby wprowadzić od roku szkolnego 2014/15. W myśl nowego prawa bowiem religia została zakwalifikowana jako przedmiot fakultatywny – na równi z wychowaniem do życia w rodzinie, zajęciami sportowymi, językami mniejszości i regionalnymi oraz etyką.
 - Mając na uwadze, że za dwa lata lista przedmiotów dodatkowych zostanie uproszczona nie wiem, czy jest sens wprowadzać do nie religię - tłumaczy redaktor naczelna miesięcznika "Perspektywy". - To byłoby sprzeczne z tym kierunkiem, w którym idzie ta reforma.
W wielu krajach europejskich uczniowie szkół publicznych mogą zdawać maturę z religii. Tak jest m. in. w Austrii, pięciu krajach związkowych Niemiec i w Finlandii: - Teologia jest na uniwersytetach europejskich od tysiąca lat, czyli mniej więcej od czasów Uniwersytetu Bolońskiego. Dlaczego mamy się od tego odcinać? - pyta rektor warszawskiego kościoła środowisk twórczych. I dodaje: - Nie odcinajmy się i pamiętajmy, że nie ma na religii oceny z wiary, albo z tego, czy ktoś chodzi do spowiedzi. Na religii ocenia się wiedzę teologiczną i jest to odgórne zalecenie Kościoła.

Posłuchaj nagrania dyskusji z audycji "4 do 4", w której udział wzięli eksperci i słuchacze.

kul

Czytaj także

Matura 2015: Bez prezentacji, za to z przedmiotem dodatkowym

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 15:36
Społeczna presja wyzwala potrzebę posiadania matury. Tymczasem w tym roku ponad 60 tysięcy przystępujących do egzaminu nie poradziło sobie z tym zadaniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prowokacja, kontrowersje i szok - na co może sobie pozwolić artysta?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 23:00
Obóz koncentracyjny z klocków Lego, zabawa w berka w Oświęciumiu, darcie Biblii na scenie, epatowanie chorobą i kalectwem – to tylko nieliczne przykłady z bardzo długiej listy artystycznych prowokacji, na które pozwalali sobie współcześni polscy artyści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

GMO - przyszłość, przed którą nie ma ucieczki?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 10:30
Dyskusja trwa w Europie już od kilku lat, w Polsce - od niedawna. Z jednej strony chcemy kupować żywność w miarę tanio, z drugiej - mieć gwarancję, że jest ona zdrowa i bezpieczna.
rozwiń zwiń