Dramat Chorwatów: odpadli po świetnej grze

Marcin Nowak 18.06.2012
Chorwacja - Hiszpania
Chorwacja - Hiszpania, foto: PAP/Leszek Szymański

W spotkaniu grupy C piłkarskich mistrzostw Europy, w Gdańsku spotkały się ze sobą reprezentacje Chorwacji i Hiszpanii.

Zobacz relację z meczu Włochy - Irlandia >>>

Remis 2:2 lub wyższy w tym meczu oznaczał automatyczny awans do ćwierćfinału podopiecznych zarówno Slavena Bilicia, jak i Vicente'a del Bosque. Bez względu na wynik drugiego meczu w tej grupie: Włoch z Irlandią. Trudno więc dziwić się piłkarzom z Italii, którzy obawiali się, że spotkanie w Gdańsku może być ustawione. Nic takiego jednak nie miało miejsca, gdyż Hiszpanie pokonali Chorwatów 1:0. Przy jednoczesnym zwycięstwie Włochów z Irlandią 2:0 oznaczało to, że piłkarze z Bałkanów pożegnali się z turniejem.

Od pierwszych minut meczu pojedynek był dość wyrównany. Zarówno Chorwaci, jak i Hiszpanie konstruowali akcje pozycyjne, ale żadna z drużyn nie potrafiła stworzyć dogodnej okazji bramkowej.

W 6. minucie spotkania znów dali o sobie znać kibice z Bałkanów. Jeden z nich odpalił na trybunach racę. Zamiast na murawę spadła ona na miejsca zajmowane przez innych kibiców. Sędzia na chwilę przerwał nawet mecz, ale po interwencji strażaków wznowił grę. Sektor, z którego rzucono racę, natychmiast obstawiły służby porządkowe. Z pewnością nie obejdzie się bez kolejnych kar nakładanych przez UEFA za tego typu incydenty.

Flara
Flara podczas meczu Chorwacja - Hiszpania

W 12. minucie meczu dogodnej sytuacji nie wykorzystał Andres Iniesta. Pomocnik FC Barcelony dostał śliczną prostopadłą piłkę w pole karne Stipe Pletikosy, ale strzelił zbyt lekko i chorwacki bramkarz bez problemów złapał piłkę.

W 23. minucie spotkania kąśliwy strzał zza pola karnego oddał Sergio Ramos. Piłka skozłowała jeszcze przed chorwackim golkiperem, który z trudem ją złapał. W odpowiedzi - w 25. minucie meczu - z linii pola karnego groźnym uderzeniem popisał się Danijel Pranjić, ale Iker Casillas był na posterunku.

W 29. minucie dość przypadkowo w bardzo dobrej sytuacji znalazł się David Silva. Hiszpan źle jednak złożył się do strzału i skończyło się na strachu zawodników z Bałkanów.

Do przerwy obie drużyny nie stworzyły już groźniejszych sytuacji i na stadionie w Gdańsku widniał bezbramkowy remis.

Kibice
Kibice reprezentacji Hiszpanii

W drugiej połowie chorwaccy kibice znów odpalili racę na trybunach. Natychmiast pojawili się tam strażacy i służby porządkowe, które uspokoiły sytuację. Jak zwykle podczas meczów w Gdańsku panowała jednak świetna atmosfera. Poza incydentem z racami kibice rewelacyjnie się bawili.

W 59. minucie fantastyczną akcję przeprowadził Luka Modrić. Chorwacki pomocnik z prawej strony boiska wbiegł z piłką na połowę rywali i z narożnika pola karnego kapitalnie podał piłkę na czystą pozycję do Ivana Rakiticia. Strzał głową zawodnika Sevilli obronił jednak w świetnym stylu hiszpański bramkarz. To była jak dotąd najlepsza akcja tego meczu.

Coraz śmielsze ataki Chorwatów. Ekipa Bilicia zdaje sobie sprawę, że przy zwycięstwie Włochów z Irlandią odpadnie z Euro 2012, jeśli zremisuje ten mecz bezbramkowo. Chorwacki trener wprowadza zatem na boisko dwóch ofensywnych zawodników - Ivana Perisicia i Nikicę Jelavicia.

Tymczasem del Bosque najpierw zdjął Fernando Torresa i w jego miejsce wprowadził Jesusa Navasa, a potem Davida Silvę wymienił na Cesca Fabregasa.

Chorwacja

Hiszpanie na szybkie akcje Chorwatów odpowiadali rzutami rożnymi, z których jednak nic nie wynikało.

W 79. minucie bardzo groźny kontratak piłkarzy z Bałkanów zakończony został strzałem Perisicia, który wybronił Casillas. W odpowiedzi Hiszpanie wyszli w przewadze w pole karne Pletikosy, ale w ostatniej chwili Fabregas został powstrzymany przez chorwackiego zawodnika.

Ostatnia zmiana Chorwatów: za defensywnego Ognjena Vukojevicia wszedł napastnik, Eduardo. Ekipa Bilicia postawiła wszystko na jedną kartę.

W 84. minucie z ostrego kąta chorwackiego golkipera próbował zaskoczyć mocnym strzałem Iniesta - piłka została jednak sparowana na kolejny rzut rożny, który znów zakończył się na defensorach z Bałkanów. Dla odmiany, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Chorwatów groźnie główkował rozgrywający kapitalne spotkanie Vedran Corluka, ale jego strzał minął bramkę.

W 88. minucie "kropkę nad i" postawili jednak Hiszpanie. Prostopadłe podanie od Fabregasa w pole karne trafiło do Andresa Iniesty. Ten zagrał do Jesusa Navasa, mijając tym samym Pletikosę. Skrzydłowemu Sevilli nie pozostało nic innego, jak spokojnie umieścić piłkę w pustej siatce. Chorwaci przekonywali, że był spalony, co po części potwierdziły powtórki. Navas znalazł się za linią obrony zawodników Bilicia w momencie podania Fabregasa, ale piłka trafiła do Iniesty. Można się spierać, czy zawodnik reprezentacji Hiszpanii absorbował uwagę bramkarza, będąc na biernym spalonym, ale ostatecznie sędzia nie zdecydował się na odgwizdanie rzutu wolnego.

Chorwacja
Chorwacja - Hiszpania. Radość po golu Jesusa Navasa

Chorwaci do końca meczu próbowali zmienić niekorzystny wynik, ale Hiszpanie utrzymali zwycięstwo. Przy jednoczesnej wygranej Włochów z Irlandią 2:0 (1:0) - oznacza to, że z dalszej gry w turnieju odpadają piłkarze z Bałkanów i (jak już wcześniej było wiadomo) z Zielonej Wyspy.

W ćwierćfinale Euro 2012 z pierwszego miejsca weszli piłkarze Vicente del Bosque, a z drugiego awansowali podopieczni Cesare Prandelliego.

Zapraszamy do słuchania transmisji z meczów Euro 2012 na żywo w radiowej Jedynce.
Grupa C: Chorwacja - Hiszpania 0:1 (0:0).
Bramki: 0:1 Jesus Navas (88).
Żółta kartka - Chorwacja: Vedran Corluka, Darijo Srna, Ivan Strinic, Nikica Jelavic, Mario Mandzukic, Ivan Rakitic.
Sędzia: Wolfgang Stark (Niemcy). Widzów 39 076.
Chorwacja: Stipe Pletikosa - Domagoj Vida (66. Nikica Jelavic), Vedran Corluka, Gordon Schildenfeld, Ivan Strinic - Ivan Rakitic, Ognjen Vukojevic (81. Eduardo), Darijo Srna, Luka Modric, Danijel Pranjic (66. Ivan Perisic) - Mario Mandzukic.
Hiszpania: Iker Casillas - Alvaro Arbeloa, Sergio Ramos, Gerard Pique, Jordi Alba - Xavi Hernandez (89. Alvaro Negredo), Sergio Busquets, Xabi Alonso - David Silva (73. Cesc Fabregas), Fernando Torres (61. Jesus Navas), Andres Iniesta.