Polskie Radio

Apel EBU do senatorów w sprawie ustawy medialnej

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 09:17
Europejska Unia Nadawców (EBU) zwraca się do senatorów, by nie zatwierdzali przyjętej przez Sejm ustawy o radiofonii i telewizji.
Audio
  • Senator PO Barbara Zdrojewska o sytuacji w mediach publicznych (IAR)
  • Senator PiS Grzegorz Peczkis przekonywał, że senatorowie jego klubu krytykując media publiczne opierają się na faktach i cytatach (IAR)
Apel EBU do senatorów w sprawie ustawy medialnej
Foto: TAKA@P.P.R.S/flickr/CC

Jak pisze Ingrid Deltenre, dyrektor generalna organizacji, wejście w życie nowelizacji miałoby poważny wpływ na zasadę wolności słowa oraz niezależność mediów w Polsce. Pismo zostało przekazane do Senatu, który dzisiaj - po nocnych pracach komisji - na obradach planarnych ma się zajmować tą ustawą.

W środę także międzynarodowe organizacje, zrzeszające dziennikarzy i nadawców, zabrały głos w sprawie zmian w przyjętej ustawie. EBU, ale także Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ), Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich (AEJ) i Reporterzy bez Granic piszą we wspólnym oświadczeniu, że są oburzone proponowanymi zmianami i ich przekazaniem przez rządzącą partię do natychmiastowego uchwalenia.

"Bez konsultacji, znosząc istniejące zabezpieczenia dla pluralizmu i niezależności zarządzania mediami publicznymi w Polsce" - czytamy w oświadczeniu.

Wiceminister kultury ds. reformy mediów Krzysztof Czabański odpowiadał, że procedowane przepisy nie są sprzeczne z żadnymi regulacjami UE, ani nie odbiegają od dotychczasowego, politycznego mechanizmu wyboru władz mediów. Dodał też, że obecna nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji jest rozwiązaniem tymczasowym, "które prowadzi do całościowych przekształceń".

Ustawa medialna, którą Sejm uchwalił w środę, zakłada m.in. wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia. Przewiduje rezygnację z konkursów. Nowych prezesów mediów publicznych ma powoływać minister skarbu. Ustawa miałaby wejść w życie dzień po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Źródło: TVN24/x-news

mr

Czytaj także

Apel prezesa Zarządu Polskiego Radia do Prezydenta RP ws. mediów publicznych

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 23:30
Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski wystosował list do Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie mediów publicznych.
rozwiń zwiń