Nauka

Warto pomyśleć o nauce

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 20:05
- O młodych naukowcach mówi się dopiero od poziomu doktoranta, a to jest duży błąd polskiego dyskursu - mówi Agnieszka Pluwak z Fundacji Zaawansowanych Technologii.
Audio
  • Reportaż "Naprawdę warto" Hanny Bogoryja Zakrzewskiej
Warto pomyśleć o nauce
Foto: Z archiwum Fundacji Zaawansowanych Technologii

Jakub, Ania i Nicola - laureaci Polskiego Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory 2012 - dowodzą, że czas najwyższy zmienić perspektywę i sposób myślenia o nauce. W polskich szkołach uczniowie realizują rozmaite projekty badawcze. Często nie wiedzą, że mają szansę pokazać je w kraju oraz na świecie i zdobyć wspaniałe nagrody. Taką szansę daje udział w Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory.

Jakub, Ania i Nicola swoje prace badawcze z biologii oraz chemii przygotowywali, będąc gimnazjalistami lub licealistami i, mimo ich młodego wieku, tematy prac były bardzo poważne. Na przykład Nicola badała wpływ turbin wiatrowych na organizmy żywe. Jako finaliści polskiego konkursu startowali również w USA i Bratysławie. W efekcie Jakub został Młodym Naukowcem Unii Europejskiej 2012.

Posłuchaj innych trójkowych reportaży >>>

Jakub wspomina, że przed gimnazjum interesował się wszystkim, dopiero później zaczął iść w stronę biologii i chemii. - To takie zainteresowanie człowiekiem, anatomią, fizjologią i chemią - opowiada młody naukowiec, przyznając jednocześnie, że praca badawcza wymaga strasznie dużo cierpliwości.

Teraz trwają przygotowania do kolejnej edycji festiwalu. Organizatorzy mają nadzieję, że więcej młodych ludzi uwierzy, że ich projekty warto pokazać innym. Tym bardziej, że młodzi naukowcy, czyli gimnazjaliści i licealiści, są bardzo cenieni w świecie, o czym w Polsce nie wiemy.

Reportaż "Naprawdę warto" Hanny Bogoryja Zakrzewskiej został przygotowany we współpracy z Jolantą Rudnik z Radia Koszalin.

Czytaj także

Nastaw się na integrację!

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 18:52
- Nigdzie lepiej nie pozna się drugiego człowieka, jak na studenckim wyjeździe integracyjnym. A dla nas to totalna szkoła życia - mówi jeden z organizatorów studenckich obozów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W powietrzu, bez silnika. Tak zaczynają lotnicy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 22:00
- To uczucie nie do opisania, kiedy ma się władzę na taką maszyną… To niesamowite, że można się unosić i to bez silnika – zachwyca się jedna z uczennic klasy o profilu lotniczym.
rozwiń zwiń