Kultura

"Poziom zero" i "Ha!". Lektury dla wymagającego czytelnika

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 10:13
- Bez wparcia UE wydanie tych książek byłoby bardzo trudne. Są one przeznaczone dla bardzo wymagającego czytelnika. Wynika to z ich tematyki i języka, jakim są napisane - tłumaczył Jedynce Mateusz Chaberski z Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • "Poziom zero" i "Ha!" - dla wymagającego czytelnika (Kulturalna Jedynka)
Poziom zero i Ha otrzymały Europejską Nagrodę Literacką
"Poziom zero" i "Ha!" otrzymały Europejską Nagrodę LiterackąFoto: makunin/Pixabay/Domena publiczna

"Ha!" Birgül Oğuz to historia przeżywania żałoby przez córkę, która próbuje sobie poradzić ze stratą ojca. Książka stanowi zbiór ośmiu opowiadań, które układają się w całość. Są bardzo przemyślane i zaplanowane. To też rzecz o próbie poradzenia sobie z przeszłością i specyfiką Turcji.

Natomiast "Poziom zero" Sary Mannheimer jest powieścią specyficzną. - To proza poetycka, gdzie zwyczajne z pozoru wydarzenia nabierają bardzo szczególnego znaczenia. Odczytywałbym tę książkę przede wszystkim jako obraz psychiki głównej bohaterki - powiedział Mateusz Chaberski. 


 "Poziom zero" i "Ha!" otrzymały Europejską Nagrodę Literacką 

Nie są to książki łatwe w lekturze. Wymagają od czytelnika skupienia, co niewątpliwie jest ich wartością. Tym większe uznanie należy się ich tłumaczkom. - Danuta Chmielowska była konsul RP w Ankarze, przekładała wcześniej m.in. Orhana Pamuka i zdecydowanie zna kulturę turecką. Natomiast Justyna Czechowska jest gwiazdą tłumaczeń z języka szwedzkiego. Młodą dziewczyną o niebywałej wrażliwości, która w przypadku książki Meinheimer pełni ważną rolę - podkreślił gość Jedynki.

Dlaczego warto sięgnąć po książki Birgül Oğuz i Sary Mannheimer? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Mateusz Chaberski (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 25.08.2016

Godzina emisji: 22.12

tj/gs

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Biała wódka, czarny ptak". Naziści nie wzięli się z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 11:53
- Wydaje mi się, że trochę za mało o tamtych czasach mówimy, a już Niemcy na pewno. Pamiętają, ale winą obarczają nazistów, nie siebie - tłumaczył w Jedynce dziennikarz Wiesław Weiss, autor powieści "Biała wódka, czarny ptak".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żywopłot". Miłość jako zagrożenie dla żydowskiej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 20:38
- Głównym tematem mojej książki jest poczucie, że miłość może zagrażać żydowskiej tożsamości bohaterki. Między innymi dlatego w Izraelu zakazano czytania "Żywopłotu" jako lektury licealnej - mówi autorka, Dorit Rabinyan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od praskiego tramwaju do historii mrożącej krew w żyłach

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 01:12
- Początkiem całej historii "Idealnej" był praski tramwaj. W deszczowe listopadowe popołudnie odkryłam kamerę na tramwaju i pomyślałam, że dobuduję do tego historię - opowiada Magda Stachula.
rozwiń zwiń