Kultura

Europa zaatakowana. Polscy artyści w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 23:59
Kilkudziesięciu ważnych artystów i ich najciekawsze prace opuściło kraj. Prezydencja Polski w Radzie UE oznacza kontynentalny, zmasowany atak wspaniałej polskiej sztuki.
Audio

Wystawa "The Power of Fantasy. Nowoczesna i współczesna sztuka z Polski" w Brukseli zaczyna się od silnego kontrastu. Obok siebie wisi ważny, symboliczny obraz Józefa Mehoffera "Dziwny ogród" i współczesna praca Jakuba Ziółkowskiego.

- Te prace ze sobą korespondują, w obu mamy magiczne krajobrazy i nie do końca możemy stwierdzić co jest w nich rzeczywiste, a co zmyślone - opowiada kurator wystawy David Crowley.

Zobacz prace z brukselskiej wystawy. Wybrani zostali artyści, którzy w sposób wyjątkowy, z lekkim dystansem podchodzą do rzeczywistości. Twórcy ekspozycji tłumaczą, że celem przedsięwzięcia jest pokazanie, w jaki sposób fantastyka, magia, szaleństwo i absurd stały się ważnymi tematami polskiej sztuki współczesnej. Ważnymi dla takich osobowości, jak Tadeusz Kantor, Witkacy, Bruno Schulz, Zofia Kulik, Cezary Bodzianowski, Wilhelm Sasnal, czy Artur Żmijewski.

 

 

Na plakatach reklamujących wielką wystawę w Brukseli znalazła się piękna wizualnie i bardzo niepokojąca praca Olafa Brzeskiego "Sen - samozapłon". Artystę inspirowały tajemnicze (udokumentowane ponoć nawet na świecie mocno nieostrymi zdjęciami) przypadki samozapłonu. Kiedyś wierzono, że samorzutny płomień to boża kara za nadmierne picie, bo ciało pełne spirytusu miało z łatwością się zapalać.

- "Sen - samozapłon" to resztki osoby, która spała i śniła jakiś masywny koszmar. - opowiada Brzeski - Nad nią unosi się czarna chmura (efekt samozapłonu), która jest przestrzennym, realnym przedstawieniem tego snu.

Chmura ma 1,75 m wzrostu i powstała z sadzy w brukselskiej galerii. Artysta stworzył ją przy pomocy małego palnika, ale i tak został otoczony przez kuratorów kilkoma gaśnicami. Posłuchaj dołączonej do artykułu relacji "Radiowego Domu Kultury" z powstawania tej wystawy. 

 

/

 

Ekspozycje oglądać można do połowy września w Galerii BOZAR, uświetnia ona oczywiście polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Miejmy nadzieję, że ta ciekawa ekspozycja pokazana zostanie także w kraju.

"The Power of Fantasy. Nowoczesna i współczesna sztuka z Polski" to nie jedyna ważna polska ekspozycja, którą można zwiedzić teraz w Europie. W Palacio Real w Madrycie pokazywane są najcenniejsze polskie zabytki w ramach ekspozycji "Złote czasy Rzeczypospolitej". W Moskwie, w listopadzie otwarta zostanie także ekspozycja polskiego plakatu, w tej dziedzinie też mamy się czym pochwalić.


usc (fot.mat.prasowe)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

5 dokumentów, by zrozumieć kreatywnych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 06:00
"Przewodnik do Polaków" to cykl filmów dokumentalnych, który pozwoli Europejczykom poznać nasze upodobanie do punk rocka, obyczaje seksualne i arcyodważne, bo zimowe (!!) dokonania w Himalajach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lem to polska wizytówka w Europie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 07:00
- "Planeta Lem" to spektakl, który pokazuje jak nowe technologie będą oddziaływać i zmieniać człowieka - mówi reżyser Paweł Szkotak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bagiński: Najważniejsze, że ten film żyje swoim życiem

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2011 09:00
Ona siedzi na ławce samotnie, wycofana, smutna. On podchodzi i porywa ją do tańca. Wirują razem, a potem ona wraca na swój skwerek, ale już jakby uśmiechnięta, szczęśliwsza. Ona to Europa, On – Polska.
rozwiń zwiń