Kultura

Mark Rothko. Obrazy z National Gallery w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 15:00
Pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej monograficzna wystawa prac jednego z najbardziej znanych artystów amerykańskich, tworzących prace w nurcie color field painting. Wystawa, którą zobaczymy w Warszawie, dokumentuje cały okres twórczości artysty.
Mark Rothko, obraz Fantazja w metrze, ok. 1940
Mark Rothko, obraz Fantazja w metrze, ok. 1940Foto: mat.pras.

Wystawa jest panoramicznym spojrzeniem na twórczość Marka Rothki (1903–1970), jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku. Wystawa pokazuje Rothkę jako malarza wytrwale poszukującego swojego dojrzałego stylu — od późnych lat 20., kiedy jako młody człowiek zdecydował się zostać artystą, aż do końca jego drogi twórczej. Obejmuje wszystkie okresy twórczości artysty — od wczesnych obrazów realistycznych utrzymanych w ciemnej gamie kolorów, poprzez surrealizujące obrazy bimorficzne z późnych lat 30. i wczesnych 40. oraz  już abstrakcyjne "wieloformy” (multiforms), po wielkoformatowe prace z okresu największej świetności malarza w latach 50. i 60., należące do nurtu określanego jako malarstwo barwnych płaszczyzn (color field painting). Przypatrując się starannie wybranym obrazom, widz będzie miał okazję prześledzić niezwykłą drogę artysty XX wieku od realizmu do abstrakcji. 

Pokaz uzupełniają materiały archiwalne, wśród których znajdzie się rzadko wystawiana The Graphic Bible rabina Lewisa Browne’a ilustrowana przez Rothkę (będąca jego jedynym ważnym komercyjnym projektem ilustratorskim) oraz biblioteczka i płytoteka artysty, zawierające wybór książek oraz płyt gramofonowych. Widz będzie mógł więc nie tylko zapoznać się z dorobkiem Rothki jako malarza, ale także wejrzeć w jego zainteresowania literackie i muzyczne, które tworzą swoiste tło kulturowe dla jego twórczości.

Dopełnieniem wystawy jest projekt Nicholasa Grospierre’a — swego rodzaju wycieczka w przeszłość do miasta urodzenia Rothki, Dźwińska (d. Dyneburg, obecnie Daugavpils). Poprzez serie fotografii opowiada o tym miejscu jako lustrze, w którym odbijają i zacierają się ślady po przeszłości wielkiego artysty.

Ekspozycji towarzyszyć będzie obszerny katalog z tekstami historyków sztuki ze Stanów Zjednoczonych i Polski, poruszającymi ważne zagadnienia związane z twórczością Rothki, takie jak jego wkład w nauczanie dzieci sztuki, wpływ Nietzschego na artystę oraz recepcja jego twórczości w Europie. Znajdzie się tam również esej syna artysty, Christophera Rothki, poświęcony muzycznym upodobaniom ojca. Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowuje również książeczkę dla dzieci opartą na życiu i obrazach artysty. 

Wystawa zamykająca Rok Jubileuszowy 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego czynna dla publiczności od 7 czerwca do 1 września 2013 r.

Kuratorem wystawy jest Marek Bartelik.

mb, sm

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Grzegorz Daukszewicz: w życiu najważniejsza jest przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 13:00
Został uznany za "aktorską nadzieję 2012" roku. Wypatrzyła go reżyserka Agnieszka Glińska, a Maciej Englert powierzył mu jedną z ról w "Hamlecie". Talent ma w genach, czy mógł wybrać inną drogę?
rozwiń zwiń