Kultura

Szamanka sceny

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2009 15:01
Helena Modrzejewska była jedną z najbardziej ambitnych i bezkompromisowych aktorek polskich. Niestety w naszym kraju mówi się o niej niewiele. Inaczej jest np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie pamięć o niej jest ciągle żywa.

Helena Modrzejewska była jedną z najbardziej ambitnych i bezkompromisowych aktorek polskich. Niestety w naszym kraju mówi się o niej niewiele. Inaczej jest np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie pamięć o niej jest ciągle żywa.


''

Polski teatr nie miał w swojej historii drugiej takiej aktorki jak Helena Modrzejewska. Los nie oszczędził jej talentu. Równocześnie słynna była jej niezmordowana pracowitość i rzetelne przygotowanie do każdej z ról. Postacie w które się wcielała były przemyślane i dopracowane w najmniejszym szczególe. Posiadał też magnetyczną osobowość i arystokratyczną urodę.

„Helena Modrzejewska wyszła poza swoją epokę. Była niezwykle nowoczesna w sposobie gry” – uważa Andrzej Kruczyński z Muzeum Teatralnego w Warszawie.



„Miała odwagę bycia kobietą, która chciała być”- wyjaśnia Andrzej Kruczyński.


Zdaniem Mai Komorowskiej Helena Modrzejewska obdarzona była niekwestionowanym talentem. Miała też wielkie serce.


Zdaniem Joanny Szczepkowskiej Helena Modrzejewska łączyła sztukę aktorską ze szerszym spojrzeniem na świat.



Z okazji dwusetnej rocznicy śmierci Heleny Modrzejewskiej w Muzeum Teatralnym w Warszawie można oglądać wyjątkową ekspozycję poświęconą artystce.Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Teatralne, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Bowers w Santa Ana w Kalifornii. Jest rezultatem dwuletniej pracy zespołów wymienionych wyżej muzeów. Na ekspozycji można oglądać bezcenny zespół kostiumów scenicznych Heleny Modrzejewskiej do ról szekspirowskich – Rozalindy w „Jak wam się podoba” oraz Beatrice w „Wiele hałasu o nic”. Po raz pierwszy prezentowana jest w Polsce bogata kolekcja amerykańskich muzealiów m.in.: obraz Józefa Chełmońskiego „Sielanka” podarowany artystce z okazji ślubu z Karolem Chłapowskim, biżuteria sceniczna, szkicowniki, paszporty aktorki i jej rodziny, afisze i programy z występów.



 Wystawa dostępna będzie dla widzów Teatru Wielkiego oraz szerokiej publiczności od 20 października do 10 stycznia 2010 roku.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Współczesny z archiwum

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 11:53
W Teatrze Współczesnym w Warszawie odbędzie się dziś inauguracja cyklu "Z Archiwum 'W'". W programie wieczoru znajdą się fragmenty dokumentalnych rejestracji dźwiękowych przedstawień tej sceny.
rozwiń zwiń