Kultura

Dzieje kresowych teatrów. Gdzie działały najważniejsze sceny?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 19:00
- Wilno kojarzy się z Redutą Juliusza Osterwy, ale to Wilno postrzegane z perspektywy II Rzeczypospolitej. Początki teatru w Wilnie powinni nam się kojarzyć z postacią równie wielką w dziejach teatru, z Wojciechem Bogusławskim - mówił prof. Jarosław Komorowski.
Audio
  • Burzliwe dzieje teatrów kresowych (Świat Kresów)
Dzieje kresowych teatrów. Gdzie działały najważniejsze sceny?
Foto: Pixabay.com/Public domain

Maski 1200.jpg
Sentymentalna podróż po lwowskich scenach

Jak przypominał gość Jedynki, Wojciech Bogusławski wyjechał do Wilna, gdy w Warszawie poróżnił się z królem Stanisławem Augustem. - Założył tam stały polski teatr, utrwalił jego byt i w momencie, gdy stamtąd odszedł, ten teatr już trwał. Osterwa z różnych względów powtórzył tę drogę - mówił gość "Świata Kresów".

Juliusz Osterwa po wyjeździe z Warszawy stworzył w Wilnie teatr Reduta. - Rozwinął skrzydła na całą Rzeczpospolitą. To właśnie Reduta wileńska zasłynęła tymi wspaniałymi, obejmującymi całe terytorium kraju objazdami, które były w istocie bardzo silnie podkreślaną przez Osterwę działalnością misyjną - przypominał prof. Jarosław Komorowski.

Dlaczego teatr Osterwy miał być swoistym zakonem? Gdzie się narodził wołyński teatr objazdowy? Gdzie funkcjonały na Kresach teatry stacjonarne, a gdzie działały raczej wędrowne zespoły teatralne?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której mówiliśmy także o związkach króla Stefana Batorego z Kresami (głównie Grodnem), a w materiale Aleksandry Akińczo z Wilna o Uniwersytecie Wileńskim, który założył właśnie Stefan Batory.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: prof. Jarosław Komorowski (redaktor naczelny "Pamiętnika Teatralnego")

Data emisji: 17.12.2016

Godzina emisji: 18.13

gs/mk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Polacy na Zaolziu. Jak pielęgnują swoją tożsamość?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 19:00
- My się staramy o utrzymanie naszej polskiej tożsamości narodowości od 1947 roku. Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Czechach to największa polska organizacja w Europie działająca poza granicami kraju. To jest z wielkie wyzwanie - przyznaje Jan Ryłko, prezes organizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kresy przypominają, czym kiedyś była Rzeczpospolita. Z nimi wiąże się jej wielkość"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 19:00
- My spoglądamy na to z perspektywy ludzi XXI wieku. Niepodległość witało społeczeństwo jeszcze XIX-wieczne. To byli ludzie wychowani i wykształceni pod zaborami. Mieli zupełnie inne podejście do I Rzeczypospolitej, do naszej tradycji. Nikt sobie nie wyobrażał niepodległej Rzeczpospolitej bez części wschodniej. Tam były ośrodki kultury, m.in. Lwów, który pełnił rolę polskiego Piemontu - przypomina prof. Janusz Odziemkowski, historyk z UKSW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Górskie Kresy II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 19:14
- Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Czarnohora, Góry Czywczyńskie aż do dawnej granicy Rzeczypospolitej to jest obszar bardzo historyczny. Niektórzy Czarnohorę, Gorgany i Huculszczyznę nazywają Atlantydą - zaginioną, mityczną krainą, która pozostała w naszej pamięci - wyjaśniał historyk Jan Skłodowski.
rozwiń zwiń