Historia

Rozkaz prezydenta: upamiętnić akcję "Wisła"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 18:21
Na Ukrainie 65. rocznica Akcji Wisła będzie obchodzona w całym kraju i przy wsparciu władz centralnych. Odpowiednie zalecenie w tej sprawie wydał Wiktor Janukowycz.
Audio
Wiktor Janukowycz
Wiktor JanukowyczFoto: Igor Kruglenko a.k.a. Ingwar/Wikimedia Commons/CC

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Prezydent zalecił, aby w 65. rocznicę dnia rozpoczęcia akcji, czyli 28 kwietnia, odbyły się żałobne wiece przy pomnikach Ukraińców, którzy stali się ofiarami deportacji w XX wieku.

Do końca tego miesiąca we wszystkich placówkach oświatowych mają się odbyć lekcje i wykłady na temat akcji "Wisła". Z kolei w maju Narodowa Akademia Nauk Ukrainy ma zorganizować międzynarodową konferencję dotyczącą przesiedlenia Ukraińców. Oprócz tego mają się odbyć inne imprezy popularyzujące wiedzę o tych wydarzeniach. Jednocześnie ukraiński MSZ ma zadbać, aby polskie władze pomagały mniejszości ukraińskiej w Polsce w organizacji obchodów 65. rocznicy deportacji.
Akcja "Wisła" trwała od kwietnia do lipca 1947 roku. Władze komunistyczne przymusowo wysiedliły Ukraińców z Polski południowo-wschodniej, graniczącej z radziecką Ukrainą, na Ziemie Odzyskane. W 1990 roku działania komunistycznych władz potępił polski Senat, a 12 lat później ubolewanie wyraził ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski.

W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński i prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko we wspólnym oświadczeniu potępili akcję "Wisła" i stwierdzili, że była ona sprzeczna z podstawowymi prawami człowieka.

mr

Czytaj także

Odsłonięto pomnik pomordowanych przez UPA

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2010 20:51
W Krowicy Samej koło Lubaczowa na Podkarpaciu odsłonięto pomnik upamiętniający kilkudziesięciu mieszkańców zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA w latach 1944-1947.
rozwiń zwiń
Czytaj także

76. rocznica śmierci generała Karola Świerczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2015 05:45
Mimo odpowiedzialności za klęskę 2. Armii Wojska Polskiego pod Budziszynem był czczony przez propagandę PRL-owską jako bohater i patriota.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gloryfikacja komunistycznego generała za publiczne pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 12:05
"Rzeczpospolita" pisze, że rządząca Podkarpaciem koalicja PO - PSL z publicznych pieniędzy dofinansowuje uroczystości w 65. rocznicę śmierci sowieckiego generała Karola "Waltera" Świerczewskiego.
rozwiń zwiń