Historia

Raport Stroopa. Przerażający dowód niemieckich zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 15:42
Oryginał raportu Jürgena Stroopa "Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje” przygotowany dla Reichsführera SS Heinricha Himmlera pokazano w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • Prof. Andrzej Żbikowski: forma opisu zagłady getta jest przerażająca, (IAR)
Na podstawie tego zdjęcia stracono SS-mana Josefa Bloesche
Na podstawie tego zdjęcia stracono SS-mana Josefa BloescheFoto: Archiwum IPN

Prezentacja odbyła się na dwa dni przed 70. rocznicą wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Eksperci podkreślają, że to jeden z najważniejszych dowodów na zbrodnie Niemców.

- Jest to dokumentacja pokazująca jak od kwietnia do maja 1943 roku wojska niemieckie eksterminowały ludność żydowską w Warszawie. Dokumentacja zawiera 31 meldunków dziennych w okresie od 20 kwietnia do 16 maja 1943 roku. Załącznikiem są 53 fotografie - powiedział dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN doktor Rafał Leśkiewicz

Właśnie zbiór fotografii, zdaniem historyka Żydowskiego Instytutu Historycznego profesora Andrzeja Żbikowskiego, jest najcenniejszym elementem raportu Stroopa. - Pokazuje dysproporcje sił i represje. Burzenie i niszczenie miasta. Palenie ludzi - powiedział Żbikowski. Natomiast najbardziej przerażającym elementem dokumentu jest forma opisu zagłady getta. - Jest wprowadzenie, uzasadnienie dlaczego likwidacja getta była konieczna. Kończy się podsumowaniem z informacją o tym, że na znak zwycięstwa wysadzono w powietrze wielką synagogę - dodał Żbikowski.
Oprócz meldunku o wykonaniu zadania Stroop pisał też do Himmlera m.in., że "udało się ująć lub z całą pewnością zgładzić ogółem 56 065 Żydów".

Zobacz serwis portalu polskieradio.pl: Getto warszawskie >>>

Raport był jednym z filarów skazania na karę śmierci Stroopa. Ale nie tylko jego. Jedno ze zdjęć w raporcie przedstawia grupę Żydów wychodzących z kamienicy. Na pierwszym planie jest mały chłopiec z podniesionymi do góry rękoma. W tle widać SS-mana z karabinem maszynowy. Po latach Żydzi, którzy przeżyli eksterminację rozpoznali Niemca. Był nim SS-Rottenführer Josef Bloesche. W 1969 roku skazano go w Lipsku na śmierć. Sam Stroop został stracony w warszawskim więzieniu 6 marca 1952 roku.

IAR, tj

Zobacz serwis portalu polskieradio.pl: II wojna światowa >>>

Czytaj także

Tych bohaterów getta skazano na zapomnienie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 17:39
W Warszawie odsłonięto tablicę poświęconą pamięci dowódcy Żydowskiego Związku Wojskowego Pawła Frenkla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To była zemsta za to, co zrobili Niemcy"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 13:03
Gdy Jagna Kofta z Domu Spotkań z Historią oraz Muzeum Historii Żydów Polskich oprowadza wycieczki po byłym terenie getta warszawskiego, to najbardziej zdumiewający dla wszystkich jest fakt, że znajdowało się ono w samym centrum miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja "żonkile: przypomną o bohaterach getta

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 16:04
Wolontariusze pilnie poszukiwani. Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich organizują wspólną akcję związaną z obchodami 70 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za wypowiedź o Żydach: "zawiesić historyka"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 21:48
Centrum Szymona Wiesenthala zaprotestowało w liście do prezesa PAN Michała Kleibera przeciwko "antysemickiemu" wywiadowi, jakiego magazynowi "Focus Historia Ekstra" udzielił historyk Krzysztof Jasiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gen. Ścibor-Rylski: patrzyłem na getto i nie mogłem pomóc

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 07:48
Dla nas, młodych ludzi widok mordowania żydowskiej dzielnicy był strasznie przygnębiający - mówi "Gazecie Wyborczej" gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Związku Powstańców Warszawskich.
rozwiń zwiń