Historia

Jeremi Przybora. Nowy serwis specjalny Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 06:05
Z okazji 20. rocznicy śmierci Jeremiego Przybory portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny przybora.polskieradio.pl, poświęcony jego życiu i twórczości. Znajdują się w nim m.in. dźwięki z radiowych archiwów, niepublikowane opowieści artysty, wspomnienia przyjaciół i współpracowników oraz unikatowe nagrania jego głosu z września 1939 roku i Powstania Warszawskiego. To także okazja do wysłuchania  setek kabaretowych przebojów w "Radiu Przybora". 
.
.Foto: PR

Serwis specjalny przybora.polskieradio.pl został podzielony na pięć części, w których legenda polskiej rozrywki w niezwykle barwnych gawędach prowadzi nas przez kolejne etapy swojego życia. 

Podróż przez życie Jeremiego Przybory

W pierwszej – jako dwudziestoparolatka, który około 1937 roku marzy o tym, by zostać spikerem Polskiego Radia i który w końcu to marzenie realizuje.

W kolejnej przedstawione są opowieści z czasów II wojny światowej. Jeremi Przybora był jednym z niewielu pracowników Polskiego Radia, którzy mimo śmiertelnego zagrożenia we wrześniu 1939 roku utrzymali nadawanie rozgłośni aż do kapitulacji Warszawy. Powrócił na antenę na krótko, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. Serwis przypomina zachowane z tamtych lat nagrania cywilnych i wojskowych komunikatów, które Przybora odczytywał jako radiowy spiker.

JEREMI PRZYBORA - ZOBACZ SERWIS: 

Trzeci rozdział odsłania kulisy artystycznej twórczości i kabaretowej działalności Jeremiego Przybory już po wojnie. Wysłuchać można jego opowieści o tym, jak ścienna gazetka w Bydgoszczy uczyniła z niego autora radiowych teatrzyków i o tym, jak powstał "Teatr Uniwersalny Eterek" i w jaki sposób Jerzy Wasowski z inżyniera przeistoczył się w kompozytora, a wreszcie - dowiemy się, jak to naprawdę było ze słynnym Kabaretem Starszych Panów i dlaczego mówienie o nim bywało "niezbyt przyjemne".

Internetowe Radio Przybora 

Kolejna część serwisu to zaproszenie do świata niezapomnianych piosenek artysty, których można słuchać w internetowym kanale "Radio Przybora". Nieśmiertelnych przebojów można słuchać nie tylko w oryginalnych wykonaniach (m.in. Przybory i Wasowskiego, Kaliny Jędrusik czy Wiesława Gołasa), lecz także licznych aranżacjach innych artystów estrady, takich jak Magda Umer, Maciej Maleńczuk, Paweł Kukiz i Kayah.

W ostatniej części autorzy serwisu ponownie oddali głos Jeremiemu Przyborze, który tym razem opowie coś więcej o swoim życiu prywatnym.

Jeremi Przybora: Z radia powstałem i w radio się obrócę 

Jeremi Przybora od początku swojej drogi zawodowej związany był z Polskim Radiem. Początkowo jako spiker, później jako autor słuchowisk kabaretowych i satyrycznych. To właśnie w Polskim Radiu poznał Jerzego Wasowskiego, z którym stworzył Kabaret Starszych Panów. Jeremi Przybora, otrzymując w 1995 roku Diamentowy Mikrofon powiedział: "z radia powstałem i w radio się obrócę".

JEREMI PRZYBORA - ZOBACZ SERWIS: 

Polskie Radio

Czytaj także

Wiesław Michnikowski. Legenda "Kabaretu Starszych Panów"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 05:45
- Najbardziej ceniłem teatr. Radio lubiłem z dwóch powodów: po pierwsze nie trzeba było uczyć się tekstu na pamięć. A po drugie, dlatego że nie było mnie widać. Na trzecim miejscu w mym sercu jest kabaret - powiedział Wiesław Michnikowski w wywiadzie dla Polskiego Radia z 2008 roku. Dziś mija 101. rocznica urodzin artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fenomenalny Kabaret Starszych Panów

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 05:50
"Starsi panowie, starsi panowie dwaj, już szron na głowie, już nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj", śpiewali Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. To oni stworzyli jeden z najpopularniejszych programów rozrywkowych w historii telewizji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bo we mnie jest seks". Kto jest kim w nowym filmie o Kalinie Jędrusik?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 05:52
Filmowa opowieść Katarzyny Klimkiewicz o jednej z ikon popkultury PRL nie jest obrazem biograficznym w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale w musicalu przez ekran przewija się plejada gwiazd warszawskiej bohemy artystycznej lat 60. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamiętne role Kaliny Jędrusik. Femme fatale, trzpiotka, kobieta dojrzała

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 05:51
– Miałam wielką przyjemność ze współpracowania z kamerą. Czułam się niezwykle, coś w tym było tajemniczego. Samo wejście do studia wprawiało mnie w stan małego upojenia – mówiła Kalina Jędrusik w Polskim Radiu w 1991 roku. Gdyby kamera mogła mówić, zapewne to samo powiedziałaby o aktorce. Ich współpraca trwała kilka dekad.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kalina Jędrusik. Niezastąpiona "dosmucaczka" w Kabarecie Starszych Panów

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 05:43
– Moje kabaretowe szlagiery były nierzeczywiste, ulotne i owiane smuteczkiem. Świetnie czułam się w tym gatunku - refleksyjno-romantyczno-filozoficzno-sentymentalno-dramatycznym – mówiła w 1991 roku Kalina Jędrusik o występach w wieczorach Kabaretu Starszych Panów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarema Stępowski. Promotor warszawskich piosenek ulicznych

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 05:45
- Nigdy nie przypuszczałem, że te moje utwory kiedykolwiek wyjdą poza granice stolicy. A tu utwór "Taksówkarz warszawski" został niezwykle ciepło przyjęty przez brać taksówkarską. Do tego stopnia, że kieleccy taksówkarze kiedyś wydali nawet bankiet na moją cześć – wspominał ze śmiechem Jarema Stępowski na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Wasowski. Dżentelmen wielu talentów

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 05:45
– Kulminacją tego jego stylu bycia było pokazywanie się na plażach – wspominał Grzegorz Wasowski, syn Jerzego Wasowskiego. – On również na piasku rezydował w garniturze, gdzieś tam pod drzewkiem. Miał letnią wersję garnituru, nieco lżejszą, ale zawsze w garniturze i pod krawatem.
rozwiń zwiń