Jadwiga Andrzejewska. Uwspółcześniona historia Kopciuszka

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 12:35
- Po raz pierwszy na scenie pojawiła się jako sześciomiesięczne niemowlę i od tamtej pory praktycznie już z tej sceny nie schodziła - o wybitnej przedwojennej aktorce opowiadał w Dwójce dr Roman Włodek.
Audio
  • Dr Roman Włodek o losach Jadwigi Andrzejewskiej (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Jadwiga Andrzejewska
Jadwiga AndrzejewskaFoto: Polona/domena publiczna

Jadwiga Andrzejewska urodziła się w 1915 roku w dość biednej rodzinie związanej z Teatrem Miejskim w Łodzi. Jej tata był maszynistą sceny i wraz z żoną zamieszkiwał jedno ze służbowych pomieszczeń w teatrze. Układ ten sprawił, że z obecności małej Jadzi korzystali reżyserzy, którzy obsadzali ją w rolach dziecięcych. - Dzięki temu przyszła gwiazda filmowa dość szybko otrzaskała się z teatrem, czuła się w nim swobodnie i podczas występów nie obezwładniała ją trema - opowiadał dr Roman Włodek.

Autor książki poświęconej Jadwidze Andrzejewskiej wspominał o jej przełomowej kreacji w spektaklu "Błękitny ptak". - Zagrała tam jedną z dwóch głównych ról dziecięcych, ale w odróżnieniu od partnerującej jej dziewczynki, która próbowała grać jak dorosła, ona była naturalna, czym zwróciła na siebie uwagę - mówił gość audycji.

Rola ta zaowocowała późniejszym angażem w głośnym warszawskim przedstawieniu "Dziewczęta w mundurkach". Odważną grą niewysokiej blondynki zachwycali się wówczas Antoni Słonimski i Tadeusz Boy Żeleński, a sama Andrzejewska stała się niezwykle popularna.

Po tym sukcesie aktorka trafiła do kina, w którym odnalazła się równie szybko, jak w teatrze. W audycji rozmawialiśmy o najważniejszych kreacjach Jadwigi Andrzejewskiej oraz jej wojennych i powojennych losach. Dr Roman Włodek przywołał m.in. zabawną anegdotę o pewnym brzemiennym w skutki zaspaniu. 

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Anna Lisiecka

Gość: dr Roman Włodek

Data emisji: 31.12.2018

Godzina: 15.00

bch/kul


Czytaj także

Kiedy Maciej Wojtyszko zrozumiał uczucia diabła

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 12:00
– Gustaw Holoubek wiedział, że mężczyzna, czy jest diabłem, czy nie, zawsze chce zaimponować kobiecie – wspominał reżyser jednego z największych polskich aktorów XX w.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Rysiówna: nigdy nie starałam się ująć sobie wieku

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 20:00
W "Antykwariacie" znakomita polska aktorka teatralna i filmowa, a także (to mniej znany z jej talentów) śpiewaczka, opowiadała w archiwalnym nagraniu o swoim życiu, o ważnych dla niej ludziach, o pracy aktorskiej i o starości.
rozwiń zwiń