Historia

Kraków. Nigdy nie publikowany obraz Jana Matejki na pokazie w krakowskim Muzeum ASP

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2024 05:40
Mało popularne prace Jana Matejki, w tym pokazywany po raz pierwszy publicznie obraz z lat młodzieńczych "Studium całej figury chłopca" można oglądać w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawa "Pod powiekami aniołów", w ramach której prezentowane są prace malarza, potrwa do 21 kwietnia.
Jan Matejko. Fotografia portretowa wykonana w czasach, gdy był dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Rok 1877
Jan Matejko. Fotografia portretowa wykonana w czasach, gdy był dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Rok 1877Foto: Cyfrowe MNW/domena publiczna

Prezentację prac Jana Matejki, które chociaż znane historykom i historykom sztuki, pokazywane były niezwykle rzadko przygotowano w budynku głównym krakowskiej uczelni, przy pl. Matejki.

Matejko z mniej znanej strony

Kuratorzy wystawy Barbara Ciciora i Sylwester Rudnik stwierdzili, że wystawa zatytułowana "Pod powiekami aniołów" przedstawia znanego z monumentalnego malarstwa patrona Akademii Sztuk Pięknych z mniej znanej strony, która "może zachwycić, a na pewno zastanowi i zaskoczy wielu, dla których biografia i twórczość Jana Matejki pozostaje wciąż inspirująca".

Szczególnie interesujące – wskazali autorzy pokazu - może być spotkanie z zaprezentowanym po raz pierwszy, nieznanym dotąd publiczności, obrazem pt. "Studium całej figury chłopca" namalowanym przez osiemnastoletniego Jana Matejkę w 1856 roku.

Dzieje niepublikowanego obrazu

Praca ta od momentu powstania do dnia dzisiejszego była dziedziczona i przekazywana wyłącznie w kręgu rodzin spokrewnionych z Matejkami. Nigdy nie była obiektem sprzedaży. Pierwszym właścicielem obrazu, obdarowanym przez artystę, został Zygmunt Matejko (1829-1907), starszy brat Jana, niejednokrotnie jego model.

Przez wiele lat "Studium" wraz z czterema innymi obrazami olejnymi Matejki, przechowywane było w podkrakowskich Bieńczycach, posiadłości dzierżawionej przez Zygmunta. Po jego śmierci dzieło trafiło do jego córek: Wandy i Zofii, mieszkających przy ul. Karmelickiej w Krakowie.

- Obecna prezentacja przywraca pamięć bratanicom artysty, które, dotychczas pomijane w opracowaniach o jego rodzinie, są kluczowe dla wyjaśnienia późniejszych losów odkrytego dzieła - zaznaczyli kuratorzy wystawy.

W okresie okupacji obraz znajdował się w jednym z pałaców na terenie Małopolski. Ostatecznie swoje miejsce znalazł w Warszawie.

- Dzięki uprzejmości obecnych właścicieli możemy go podziwiać w gmachu krakowskiej uczelni (…). To jedyna okazja, by zobaczyć dzieło w Krakowie, gdyż później będzie eksponowane na Zamku Królewskim w Warszawie na wystawie "Matejko nieznany" - zaznaczyli autorzy pokazu.

***

Prezentacji prac Matejki w Muzeum ASP towarzyszy publikacja "Pod powiekami aniołów", zawierająca cztery opowieści dopełniające całości obrazu tego przedsięwzięcia.

PAP/ASP im. Jana Matejki w Krakowie/th

Czytaj także

Poznań. Rozpoczęto budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2024 05:45
W Poznaniu wmurowany został kamień węgielny pod nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. - Chcemy w ten sposób oddać hołd powstańcom wielkopolskim i pokoleniom które ich poprzedziły, przygotowując podwaliny pod zwycięską wielkopolską insurekcję - zapisano w akcie erekcyjnym inwestycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otwarcie muzeum w dawnej "Katowni Podhala" - Willi Palace w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 05:40
W piątek w Zakopanem zostanie otwarty budynek Muzeum Palace - miejsca pamięci, w którym podczas II wojny światowej mieściła się siedziba gestapo zwana Katownią Podhala. Placówka powstała dzięki wieloletnim staraniom Muzeum Tatrzańskiego, a koszt inwestycji to 21 mln zł. Ekspozycja stała zostanie zaprezentowana tam 27 marca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łódź. Otwarto wystawę poświęconą Stanisławie Leszczyńskiej - położnej z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 05:40
W centrum Manufaktura w Łodzi otwarta została biograficzna wystawa poświęcona Stanisławie Leszczyńskiej, która w niemieckim obozie śmierci Auschwitz-Birkenau przyjęła trzy tysięcy porodów. Położna nazywana była Aniołem Życia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W kościele w Brennej konserwatorzy odkryli osiemnastowieczną polichromię

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2024 05:40
Polichromię pochodzącą prawdopodobnie z końca lat 90. XVIII wieku odsłonięto w kościele św. Jana Chrzciciela w Brennej. Malowidło, jak podała Marta Dąbrowska z śląskich służb konserwatorskich, znajdowało się za ołtarzem zdemontowanym z uwagi na renowację.
rozwiń zwiń