Redakcja Polska

Potomkowie Polaków w tureckim Adampolu dbają o polskie tradycje

05.05.2024 11:51
W dzisiejszym Polonezköy – czyli Adampolu, miejscowości w Turcji powstałej w XIX wieku – do dziś mieszkają potomkowie powstańców listopadowych i styczniowych, utrzymuje się język polski i polskie obyczaje.
Audio
Sylwia Modlińska w studiu PRdZ
Sylwia Modlińska w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

W 1841 roku Michał Czajkowski przybył nad Bosfor, mianowany przez księcia Adama Czartoryskiego szefem Agencji Głównej Misji Wschodniej Hotelu Lambert. Jej celem było przeciwstawianie się rosyjskim wpływom w Turcji. W tym samym czasie w Turcji przebywało wielu emigrantów, byłych uczestników powstania listopadowego,  którzy często nie mieli co z sobą począć i nie mieli środków do życia. Z inicjatywy ks. Adama Czartoryskiego Michał Czajkowski zakupił w okolicach położonych około 30 km od ówczesnego Stambułu nieuprawiane tereny, na których księża lazaryści zaczęli tworzyć wieś. 19 marca 1842 poświęcono pierwszą chatę, a wieś nazwano Adampolem na cześć Adama Czartoryskiego. Oprócz powstańców listopadowych Czajkowski osiedlał we wsi także wykupionych z niewoli tureckiej i czerkieskiej jeńców-Polaków przymusowo wcielonych do armii rosyjskiej na Kaukazie.

Społeczność Adampola jest bardzo zintegrowana. Choć dziś to przede wszystkim miejscowość turystyczna, jej mieszkańcy – potomkowie Polaków, przybyłych tu w XIX wieku – wciąż mówią po polsku i pamiętają o swoich przodkach.

O historii osady, więzach, łączących mieszkających tu Polaków z naszym krajem oraz o współczesności tej niezwykłej miejscowości Ewie Plisieckiej opowiedziała Sylwia Modlińska, potomkini pierwszych mieszkańców Adampola.  

"Jest nas 60 milionów". 2 maja Polonia i Polacy za granicą obchodzą swoje święto

02.05.2024 11:50
2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za granicą. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP w 2002 roku – w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach.