W programie festiwalu premiery teatralne, pokazy gościnne, wystawa, potańcówka, koncerty muzyki dawnej oraz kulinaria.
„Otchłań przyzywa otchłań — więc nawałnicą wściekłą, na moje serce spadło udręczeń całe piekło” – to słowa Psalmu XLI w tłumaczeniu Witolda Gomulickiego. 14. edycję Festiwalu Nowe Epifanie organizator – Centrum Myśli Jana Pawła II - chce poświęcić właśnie pojęciu otchłani.
Chrześcijańska opowieść o otchłani przez wieki dobitnie konfrontowała nas ze śmiercią, z utratą, opuszczeniem, głęboką niepewnością i lękiem egzystencjalnym. Jednak, wraz z rozpadem chrześcijańskiej narracji, wiele z tych doświadczeń straciliśmy z pola widzenia, oddaliliśmy je od siebie w sposób głęboko nieuświadomiony. - Podejmując ten temat w ramach Festiwalu, chcemy się do niego zbliżyć – mówi dyrektor festiwalu Paweł Dobrowolski.
Tegoroczny program festiwalowy zagości na deskach Nowego Teatru, Teatru Powszechnego, TR Warszawa, Komuny Warszawa, w Galerii Prześwit, Muzeum Narodowym w Warszawie, Państwowym Muzeum Etnograficznym oraz w Kościele Ewangelicko-Reformowanym.
Program teatralny Nowych Epifanii otworzyła premiera "Gości Wieczerzy Pańskiej" w reżyserii Tomasza Fryzła. Ten, bazujący na filmie Ingmara Bergmana spektakl, opowiada o otchłani człowieka zawieszonego między dawną nadzieją, a aktualnie doświadczanym jej brakiem. W programie muzycznym zaplanowano występy, między innymi, Adama Struga, który wykona "Pieśni z otchłani"; Marii Erdman i Zbigniewa Pilcha, którzy zaprezentują program "Testament" i zespołu Vox Imaginaria, który specjalnie na zamówienie Festiwalu przygotował koncert muzyki schyłku średniowiecza "Deduto sey. Świat jako otchłań".
Z dyrektorem 14. edycji Festiwalu Nowe epifanie Pawłem Dobrowolskim rozmawia Ewa Plisiecka.