Raport Białoruś

Białoruska opozycja: Mińsk może zostać wciągnięty w konflikt o Krym

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 19:00
Białoruskie partie i ruchy opozycyjne opowiedziały się w czwartek za integralnością terytorialną Ukrainy i wyraziły przekonanie, że wszyscy obywatele Białorusi powinni wysnuć wnioski z sytuacji na Ukrainie.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): białoruska opozycja potępia aneksję Krymu
Symferopol
SymferopolFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Oświadczenie w tej sprawie wydały: Zjednoczona Partia Obywatelska, Partia BNF, Białoruska Partia Socjaldemokratyczna (Hramada), Białoruska Chrześcijańska Demokracja, kampania "Mów Prawdę!" i ruch "O Wolność".

"Demokratyczne siły Białorusi zdecydowanie opowiadają się za integralnością terytorialną Ukrainy, potępiają rosyjską interwencję militarną na Krymie i uważają, że wciąganie naszego kraju w konflikt rosyjsko-ukraiński jest niedopuszczalne" - głosi oświadczenie.

Sygnatariusze podkreślają, że naród ukraiński sprawiedliwie powstał przeciwko systemowi totalnej korupcji, całkowitego braku kontroli nad urzędnikami oraz nieudolnej polityce gospodarczej rządu, ale "obecnie jesteśmy świadkami nowego etapu walki narodu ukraińskiego o prawo do wolności i samodzielnego decydowania o swoim losie", a "kierownictwo Federacji Rosyjskiej rozpala separatystyczne nastroje w południowo-wschodnich obwodach Ukrainy i faktycznie dokonało aneksji Krymu z wykorzystaniem siły militarnej".

Według białoruskich partii opozycyjnych "budzi poważne zaniepokojenie fakt, że w konflikt może zostać wciągnięta Białoruś". Ich zdaniem o takim niebezpieczeństwie świadczy rozmieszczenie na terytorium Białorusi dodatkowych rosyjskich kontyngentów wojskowych.

W połowie marca Rosja przebazowała do Baranowicz w zachodniej Białorusi, około 130 km od granicy z Polską, swój samolot wczesnego ostrzegania A-50 – o tym poinformowała agencja Interfax, powołując się na białoruskie Ministerstwo Obrony. Powiadomiono też o przerzuceniu z Rosji sześciu myśliwców przechwytujących Su-27 i trzech wojskowych samolotów transportowych, które będą stacjonować w Bobrujsku, w obwodzie mohylewskim, około 130 km na południowy wschód od Mińska. Wraz z samolotami transportowymi przetransportowano personel techniczny z Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Partie opozycyjne podkreślają, że zarówno białoruskie elity, jak i wszyscy obywatele kraju powinni z sytuacji na Ukrainie wysnuć wnioski, które mają ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju Białorusi, jej suwerenności oraz bezpieczeństwa narodowego.

Wyrażają przekonanie, że Białorusi potrzebna jest konsolidacja narodowa i zaprzestanie sporów, normalizacja stosunków z UE i USA, łącznie z integracją gospodarczą, zwolnienie więźniów politycznych oraz zapewnienie praw politycznych obywatelom.

Wśród innych postulatów wymieniają reformy gospodarcze, wprowadzenie uczciwych i przejrzystych reguł wyborczych oraz zależności władzy od narodu, a także zagwarantowanie statusu Białorusi jako państwa neutralnego.

PAP/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruski ekspert: armia ukraińska jest osłabiona

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 05:59
Niezależny białoruski ekspert wojskowy Aleksander Alesin uważa, że Zachód nie zdecyduje się na zbrojną interwencję w obronie Ukrainy, co najwyżej może wysłać okręty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pikieta w Mińsku: "Putin - ręce precz od Ukrainy!", "Nie dla rosyjskich baz na Białorusi" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 20:06
Demonstracja poparcia dla Ukrainy w Mińsku. Opozycja mówi, że ludziom trzeba tłumaczyć sens obecnych wydarzeń, rosyjskiej polityki i zagrożenie, jakim są rosyjskie bazy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef białoruskiego MSZ: nie chcemy Bałkanów na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 19:00
Szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej powiedział w wywiadzie dla agencji BNS, że Białoruś jest zainteresowana stabilnością, integralnością terytorialną i niezawisłością Ukrainy.
rozwiń zwiń