Raport Białoruś

Białoruś: zatrzymania opozycjonistów przed szczytem w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 15:45
Milicjanci pojawili się w mieszkaniach niektórych młodzieżowych aktywistów. Znany z przeprowadzania ciekawych happeningów opozycjonista Paweł Winogradow w przeddzień szczytu został skazany na 10 dni aresztu. Niektórych działaczy milicja nadal poszukuje, dlatego się ukrywają.
Biało-czerwono-białe flagi wywieszone potajemnie w Mińsku i okolicach przez opozycję. Zdjęcia Pawła Winogradowa na jego blogu na niezależnym portalu Biełaruskij Partyzan.
Biało-czerwono-białe flagi wywieszone potajemnie w Mińsku i okolicach przez opozycję. Zdjęcia Pawła Winogradowa na jego blogu na niezależnym portalu Biełaruskij Partyzan.Foto: https://www.belaruspartisan.org/blogs/vinogradov/16609/

Jak informuje Radio Swaboda, milicjanci przyszli m.in. do domu Dmitrija Kramienieckiego i zabrali go ze sobą. O tym powiedziała jego dziewczyna działaczce praw człowieka, Anastazji Łojko. – Weszli, powiedzieli ”Idziemy” i go zabrali – relacjonowała kobieta. We wtorek okazało się, że działacza skazano na 10 dni aresztu – zawiadamia o tym Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna.

Milicja zabrała z mieszkania także działacza Młodego Frontu, Romana Wasiliewa. Poinformował o tym inny aktywista tej organizacji Mikołaj Dziemidienka.

W poniedziałek działacz organizacji młodzieżowej ”Zmiana” Paweł Winogradow został skazany na 10 dni aresztu. Obwiniono go o ”drobne chuligaństwo”. Wcześniej na swoim blogu napisał, że wraz z kolegami wywiesił potajemnie 24 sierpnia w Mińsku i w okolicy 100 biało-czerwono-białych flag, symboli niezależnej i wolnej Białorusi (po dojściu do władzy Aleksander Łukaszenka zmienił herb i barwy flagi, na czerwono-zielone, tak jak to było w republice radzieckiej i zostało wcześniej narzucone Białorusi przez bolszewików).

Z kolei w Smolewiczach milicja zatrzymała Andrusia Kaszeuskiego, który zarabia na życie roznosząc niezależną prasę – o tym pisze Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna.

Niezależni obserwatorzy na Białorusi i obrońcy praw człowieka wiążą te zatrzymania z wtorkowymi rozmowami w Mińsku.

Radio Swaboda/Karta 97/spring96.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

”Nie doceniliśmy siły rosyjskiej propagandy. Jeśli nie będzie wolnych mediów, stracimy niepodległość"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 23:00
Zdziwiłem się, kiedy bliscy znajomi uwierzyli w opowieści o banderowcach mordujących ludzi na Majdanie. Okazuje się, że propaganda serwowana na modłę Goebbelsa jest skuteczna. To odkrycie mnie poraziło. Tym bardziej trzeba wesprzeć media niezależne. Jeśli ich nie będzie, nie uda im się przekrzyczeć rosyjskiej propagandy, to stracimy suwerenne państwo - pisze białoruski opozycjonista Franak Wiaczorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sondaż NISEPI: rośnie zaufanie do Łukaszenki, poparcie dla opozycji poniżej 20 procent

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 15:11
Rośnie zaufanie Białorusinów do Aleksandra Łukaszenki. W czerwcu zadeklarowała je prawie połowa ankietowanych przez ośrodek NISEPI. Analitycy sądzą, że mają na to wpływ wydarzenia na Ukrainie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś i Rosja zawsze będą razem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 16:15
Gospodarz Kremla pojechał do Mińska na obchody 70 rocznicy wyzwolenia Białorusi spod hitlerowskiej okupacji. Wziął udział w otwarciu Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Mińsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka rządzi Białorusią 20 lat. Umacnia reżim pod bokiem Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 13:30
Aleksander Łukaszenka, który obchodzi właśnie 20-lecie na stanowisku prezydenta, zbudował w Białorusi autorytarny system, w którym wszelkie przejawy sprzeciwu są dławione. Niestety, raczej trudno spodziewać się rychłych zmian sytuacji politycznej. Dyktatora wspiera finansowo Rosja - bez jej dotacji rządy Łukaszenki nie byłyby możliwe.
rozwiń zwiń