Polskie Radio
Section05
opozycja demokratyczna

Na noszach zawieziono do Moskwy, skazano na areszt

Rosyjski opozycjonista Wiaczesław Malcew, którego policja zabrała w czwartek z jego mieszkania w Saratowie, został w piątek skazany przez sąd w Moskwie na 15 dni aresztu za niepodporządkowanie się poleceniom policji na demonstracji 26 marca. Nie wiadomo, w jakim jest stanie zdrowia. Dzień wcześniej do samolotu wniesiono go na noszach.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Aleksiej Nawalny Europa wybory w Rosji Władimir Putin ŚWIAT korupcja opozycja demokratyczna

Zianon Paźniak: sprawa Białego Legionu jak z czasu Stalina

Sprawa Białego Legionu może być związana z planowanymi na wrzesień ćwiczeniami Zapad Rosji i Białorusi – i przypomina w swym mechanizmie prowadzone przez Józefa Stalina w latach 30. pokazowe procesy, rzekomo tropiące wrogów narodu, a mające na celu wytrzebienie miejscowych elit - o tym mówił Zianon Paźniak, legendarny polityk białoruskiej opozycji, w komentarzu dla Radia Racja. Apelował o wsparcie opinii międzynarodowej dla niewinnych ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Europa Aleksander Łukaszenka opozycja demokratyczna Zianon Paźniak TYLKO U NAS KGB

Trudna sytuacja byłych opozycjonistów antykomunistycznych

 - Są tacy byli opozycjoniści, którym prezydent Rzeczpospolitej nadał państwowe odznaczenie za zasługi, a prezydent któregoś miasta odmawia dachu nad głową - mówił na antenie radiowej Trójki Andrzej Rozpłochowski, były opozycjonista. - Stanowisko rządu ws. pomocy materialnej nas zawiodło - dodał Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka opozycja demokratyczna Marcin Pośpiech Andrzej Rozpłochowski

Wniosek o wotum nieufności. "Nie było dialogu"

I Grzegorz Schetyna, i Beata Szydło mieli dzisiaj rację, mówiąc dokładnie przeciwko sobie - powiedział dr Olgierd Annusewicz, komentując w audycji "Puls Trójki" sejmową debatę nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu. Z kolei prof. Mikołaj Cześnik podkreślił słowa Władysława Kosiniaka-Kamysza o burzeniu wspólnoty.
Zobacz więcej na temat:  Sejm rząd Beaty Szydło Marcin Pośpiech opozycja demokratyczna Mikołaj Cześnik Olgierd Annusewicz

NASZ WYWIAD Zianon Paźniak: dziś dla Białorusi ważna jest reakcja Polski

Aleksander Łukaszenka stracił swój elektorat – to on teraz przeciw niemu protestuje. Społeczeństwo białoruskie się budzi. I właśnie teraz w tym momencie najważniejsza jest informacja, pochodząca z wolnych niezależnych mediów, takich jak  Biełsat, wsparcie dla partii demokratycznych, pomoc Polski i  Zachodu - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Zianon Paźniak, legendarny przywódca białoruskiej opozycji i odkrywca Kuropat.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś opozycja demokratyczna Zianon Paźniak Aleksander Łukaszenka Kuropaty Raport Białoruś NASZ WYWIAD

Reżim dusi Biełsat. "Rząd powinien go finansować"

Rząd Beaty Szydło powinien wesprzeć finansowo telewizję "Biełsat"; reżim białoruski skierował przeciw tej stacji główne ostrze represji, dziennikarze są aresztowani i karani grzywnami - mówił szef zespołu ds. Białorusi Robert Tyszkiewicz. Posłowie apelowali też o odwołanie wizyty polskich posłów w Mińsku (10 kwietnia). Apelowano o przywrócenie programu stypendialnego dla studentów, wyrzucanych z białoruskich uniwersytetów za poglądy polityczne.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś ŚWIAT opozycja demokratyczna protest Robert Tyszkiewicz

Można pomóc aresztowanym Białorusinom! Trwa zbiórka

Podczas protestów na Białorusi w Dzień Wolności i wcześniej zatrzymano ponad tysiąc osób osób. Wiele trafiło do aresztów. Średnia grzywna to 1200 złotych. Potrzebne są pieniądze na adwokatów, na leczenie po pobiciach, dla rodzin represjonowanych - tłumaczy Vład Kobec z Białoruskiego Domu w Warszawie. Fundacja prowadzi zbiórkę pieniędzy i przekaże je obrońcom praw człowieka bezpośrednio na Białorusi.  
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś ŚWIAT opozycja demokratyczna protest

Białoruś: zatrzymania w czasie akcji solidarności przed KGB

Pięć osób, w tym białoruskiego opozycjonistę Pawła Siewiarynca, zatrzymano w piątek po południu w Mińsku podczas akcji solidarności z osobami aresztowanymi w związku z tzw. sprawą „przygotowywania masowych zamieszek”, m.in. członków Białego Legionu. Środowiska niezależne podkreślają, że sprawa jest sfabrykowana. -To zakładnicy polityczni, żądamy ich uwolnienia. Już 10 dni siedzą w więzieniu bez zarzutów - o tym mówił Paweł Siewiaryniec. Polityk ten został też w piątek dodatkowo skazany za akcję obrony Kuropat.   .
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś MSZ opozycja demokratyczna Aleksander Łukaszenka ŚWIAT

Białoruś: 220 w areszcie, 900 zatrzymanych, grzywny 1200 zł

Od początku marca na Białorusi zatrzymano w związku z protestami społecznymi 921 osób, 228 z nich sądy wymierzyły kary aresztu, 150 - grzywny. Średnia kara – 1200 zł. Na areszt skazano ośmiu dziennikarzy, wobec 121 władze naruszyły prawo – informują w czwartek niezależne organizacje.  Gromadzenie danych, które zbierane są też z regionów Białorusi, ciągle trwa.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś MSZ opozycja demokratyczna Aleksander Łukaszenka ŚWIAT

Europosłowie: "Na Białorusi metody KGB na wzór sowieckich"

Ponad 70 europosłów zaapelowało w środę do szefów instytucji UE i szefowej unijnej dyplomacji o "poważne przemyślenie" polityki wobec Białorusi w świetle ostatnich działań białoruskich władz wobec demonstrantów oraz aresztowań dziennikarzy i opozycjonistów. Podpisali się pod nim europosłowie z PiS i PO.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś MSZ opozycja demokratyczna Aleksander Łukaszenka ŚWIAT Unia Europejska Anna Fotyga Parlament Europejski Michał Boni Danuta Huebner Bolesław Piecha Kazimierz Michał Ujazdowski Beata Gosiewska