Polskie Radio
Section05
opozycja demokratyczna

NASZ WYWIAD "Czas Łukaszenki się kończy, my kochamy wolność, jak Polacy"

Jeśli dojdzie do wybuchu społecznego, Aleksandra Łukaszenki nic nie ochroni przed gniewem Białorusinów, którzy mają dość dyktatury ani  przed prorosyjskimi siłami w jego służbach. My proponujemy pokojowe wyjście z sytuacji – dialog i wybory. Mamy okno możliwości -  w związku z sytuacją geopolityczną na wybory zapewne zgodzi się Rosja. Zachód powinien teraz zareagować na represje, zanim nie jest za późno– o tym mówił z portalem PolskieRadio.pl Źmicier Bandarenka z kampanii Europejska Białoruś, były więzień polityczny, dysydent.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś opozycja demokratyczna protest NASZ WYWIAD Unia Europejska Rosja

Ziembiński - stróż pamięci ofiar Wschodu

- Dla nas, żołnierzy II Rzeczpospolitej, walka o niepodległość zaczęła się pierwszego i siedemnastego września 1939. Naszym obowiązkiem było wykonać ten imperatyw zawarty w przykazaniach żołnierzy dawnej Rzeczpospolitej: nie spoczniesz, dopóki kraj twój wolny nie będzie - mówił opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Katyń Komitet Obrony Robotników opozycja demokratyczna Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela Ruch Odbudowy Polski Wojciech Ziembiński zbrodnie sowieckie

NASZ WYWIAD Opozycjonista: los Białorusi rozstrzygnie 25 marca

Ufamy, że władza nie przeszkodzi nam w przeprowadzeniu 25 marca akcji o charakterze pokojowym, tak jak zawsze ma to miejsce z naszej strony. Niestety działania władz przypominają ostatnio szereg prowokacji, których celem może być nawet destabilizacja państwa. Władze z jednej strony nie anulowały dekretu o darmozjadach, z drugiej wydały polecenie, by przeprowadzić masowe represje – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl działacz opozycji Wiaczesław Siwczyk.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Raport Białoruś Białoruś Wiaczesław Siwczyk protest opozycja demokratyczna

"Żywie Biełaruś!" Protesty, liczne areszty, procesy

W Mińsku, w Grodnie, w Mohylewie odbyły się protesty - Białorusini zmian w kraju, pracy. Ludzie w stolicy Białorusi wołali "Żywie Biełaruś". "Wolności" - to tradycyjne hasła tych, którzy marzą o wolnej, demokratycznej, niepodległej, europejskiej Białorusi. Ludzie wołali też m.in. "Krym to Ukraina!".  Po protestach w Mińsku, Mohylewie aresztowano dziesiątki osób, niektóre niezwykle brutalnie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Raport Białoruś Białoruś Biełsat opozycja demokratyczna Mińsk

Białoruś: opozycjoniści mieli być w Sejmie, są w areszcie

Mieli przyjechać do Polski do Sejmu – trafili do aresztu. Nie może być tak, że wobec osób zaproszonych przez polski parlament władza stosuje areszt – pisze przewodniczący zespołu ds. Białorusi Robert Tyszkiewicz. I apeluje o natychmiastową interwencję w sprawie ich zwolnienia, tak by mogli przyjechać na posiedzenie komisji spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś POLSKA opozycja demokratyczna Robert Tyszkiewicz Anatol Labiedźka Stanisław Karczewski Marek Kuchciński

Białoruś: fala protestów, fala procesów i aresztów

Na Białorusi odbywają się procesy sądowe uczestników antyrządowych demonstracji. Skazani dostają grzywny pieniężne lub kary od kilku do 15 dni aresztu. Kilkanaście dni aresztu dostali m.in. jeden z liderów opozycji Paweł Siewiaryniec, znany bloger Maksim Filipowicz, dziennikarz z Orszy Wiktar Andrejeu. Ukarano też dziennikarzy, którzy wykonywali swoją pracę. Dwie z dziennikarek noc spędziły w areszcie śledczym.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś opozycja demokratyczna ŚWIAT

Białoruś: opozycjoniści skazani na 15 dni aresztu

Zatrzymani w piątek liderzy opozycji proeuropejskiej i demokratycznej zostali skazani na 7 do 15 dni aresztu za udział w marszu protestu w Mołodecznie. Wśród skazanych są czołowi politycy niezależnych środowisk, Anatol Labiedźka, Jury Hubarewicz, Wital Rymaszeuski, ale też zwykli uczestnicy protestu. Do zatrzymań doszło też w Bobrujsku.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Europa opozycja demokratyczna protest Brześć Kuropaty Mińsk

"Andrzej Gwiazda jest prawdziwym twórcą idei Solidarności"

- Jest Pan z całą pewnością tak godnym laureatem Nagrody imienia Pana Prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego jak mało kto - tymi słowami prezydent Andrzej Duda zakończył wystąpienie na uroczystej gali, podczas której legendarny działacz opozycji Andrzej Gwiazda odebrał wyróżnienie z rąk Marty Kaczyńskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Frątczak Mariusz Pieśniewski Andrzej Gwiazda Andrzej Duda Lech Kaczyński opozycja demokratyczna Solidarność KOR