Polskie Radio
Section05
opozycja demokratyczna

TYLKO U NAS Mińsk: działacz głoduje 14 dni w celi, brak z nim kontaktu

Działacz prodemokratyczny Wiaczesław Siwczyk został skazany na areszt 4 maja i już wtedy ogłosił protest głodowy. Nie wiadomo obecnie, w jakim jest stanie. Bliscy boją się, że mógł zostać pobity i dlatego nie może zobaczyć się z nim nawet adwokat. - Bardzo niepokoimy się o jego los, nie ma z nim kontaktu - powiedział portalowi PolskieRadio.pl syn opozycjonisty, Witaut Siwczyk. To nie jedyny przypadek w ostatnim, gdy złe traktowanie opozycjonistów na Białorusi wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem dla ich życia. Represje wzmogły się w ostatnim czasie, wzrosła liczba aresztów.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś TYLKO U NAS opozycja demokratyczna Wiaczesław Siwczyk Uładzimir Niaklajeu Europa

Białoruś: protesty antyrządowe w miastach, areszty, represje

Na Białorusi seria aresztów w związku z antyrządowymi protestami 1 maja. Kontynuowane są represje wobec dziennikarzy, zatrzymano m.in. dwóch współpracowników Biełsatu, mają miejsce kolejne areszty działaczy opozycji demokratycznych i z niezależnych środowisk. Podczas protestów 1 maja wzywano do odejścia Łukaszenki i wyzwolenia więźniów politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT 1 maja Europa opozycja demokratyczna

Białoruś: opozycjonista zniknął bez wieści, jest w areszcie?

Jeden z liderów białoruskiej opozycji Mikoła Statkiewicz znowu znajduje się w areszcie – taką informację dostała od organów ścigania jego żona Marina Adamowicz. Nie dopuszczono jednak do niego adwokata. Co więcej - nie poinformowano kobiety o miejscu osadzenia jej męża. W piątek Statkiewicz zniknął bez wieści, nikogo nie poinformowano, że jest zatrzymywany.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mikoła Statkiewicz Raport Białoruś Białoruś opozycja demokratyczna

Na noszach zawieziono do Moskwy, skazano na areszt

Rosyjski opozycjonista Wiaczesław Malcew, którego policja zabrała w czwartek z jego mieszkania w Saratowie, został w piątek skazany przez sąd w Moskwie na 15 dni aresztu za niepodporządkowanie się poleceniom policji na demonstracji 26 marca. Nie wiadomo, w jakim jest stanie zdrowia. Dzień wcześniej do samolotu wniesiono go na noszach.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Aleksiej Nawalny Europa wybory w Rosji Władimir Putin ŚWIAT korupcja opozycja demokratyczna

Zianon Paźniak: sprawa Białego Legionu jak z czasu Stalina

Sprawa Białego Legionu może być związana z planowanymi na wrzesień ćwiczeniami Zapad Rosji i Białorusi – i przypomina w swym mechanizmie prowadzone przez Józefa Stalina w latach 30. pokazowe procesy, rzekomo tropiące wrogów narodu, a mające na celu wytrzebienie miejscowych elit - o tym mówił Zianon Paźniak, legendarny polityk białoruskiej opozycji, w komentarzu dla Radia Racja. Apelował o wsparcie opinii międzynarodowej dla niewinnych ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Europa Aleksander Łukaszenka opozycja demokratyczna Zianon Paźniak TYLKO U NAS KGB

Trudna sytuacja byłych opozycjonistów antykomunistycznych

 - Są tacy byli opozycjoniści, którym prezydent Rzeczpospolitej nadał państwowe odznaczenie za zasługi, a prezydent któregoś miasta odmawia dachu nad głową - mówił na antenie radiowej Trójki Andrzej Rozpłochowski, były opozycjonista. - Stanowisko rządu ws. pomocy materialnej nas zawiodło - dodał Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka opozycja demokratyczna Marcin Pośpiech Andrzej Rozpłochowski

Wniosek o wotum nieufności. "Nie było dialogu"

I Grzegorz Schetyna, i Beata Szydło mieli dzisiaj rację, mówiąc dokładnie przeciwko sobie - powiedział dr Olgierd Annusewicz, komentując w audycji "Puls Trójki" sejmową debatę nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu. Z kolei prof. Mikołaj Cześnik podkreślił słowa Władysława Kosiniaka-Kamysza o burzeniu wspólnoty.
Zobacz więcej na temat:  Sejm rząd Beaty Szydło Marcin Pośpiech opozycja demokratyczna Mikołaj Cześnik Olgierd Annusewicz