Raport Białoruś

Białoruś: grzywna dla lidera przedsiębiorców Alesia Makajeua

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 22:38
Jeden z liderów białoruskich przedsiębiorców Aleś Makajeu został w poniedziałek ukarany grzywną wysokości 9 mln rubli białoruskich (2,2 tys. zł). Sąd w Mińsku uznał go za winnego złamania przepisów dotyczących organizowania masowych zgromadzeń.
Aleksander Makajeu
Aleksander MakajeuFoto: Aleksander Makajeu/Facebook

Sąd dopatrzył się złamania przepisów w tym, że w niedzielę Makajeu wziął udział w zgromadzeniu na mińskim targowisku "Żdanowicze", gdzie drobni handlarze zastanawiali się, co robić po wejściu w życie nowych przepisów, wymagających certyfikatów jakości na artykuły przemysłu lekkiego.

Makajeua milicja zatrzymała jeszcze w niedzielę, lecz po spisaniu zeznań został zwolniony. Ponownie zatrzymano go w poniedziałek.

Przedsiębiorcy są niezadowoleni

Zgodnie z dekretem prezydenckim nr 222 od 1 marca 2015 r. handlarze płacący uproszczoną formę podatku nie mogą sprzedawać towarów wwiezionych z Unii Celnej Białorusi, Rosji, Kazachstanu, Armenii i Kirgistanu bez certyfikatu jakości. Obowiązek posiadania certyfikatów dotyczy także towarów wwożonych na Białoruś z Rosji. Certyfikat można uzyskać albo potwierdzając rosyjską certyfikację, albo oddając do ekspertyzy w specjalnych ośrodkach co najmniej 5 egzemplarzy danego produktu. Zdaniem przedsiębiorców w rosyjskich hurtowniach, gdzie kupują towar, żadne certyfikaty nie są wydawane, a koszty ekspertyzy są zbyt wysokie.

Nie wierzą urzędnikom

W sobotę wiceminister gospodarki Białorusi Dźmitry Krutoj zapewnił, że rząd wkrótce przyjmie dokument legalizujący sprzedaż resztek towarów przemysłu lekkiego przez handlarzy niemających odpowiednich dokumentów. Dodał, że aż do czasu przyjęcia nowego dekretu organy kontrolne nie będą stosować żadnych sankcji wobec handlarzy.

Jednak według szefa niezależnego zrzeszenia przedsiębiorców "Perspektywa" Anatola Szumczanki "mały biznes po raz pierwszy nie uwierzył tym zapewnieniom". "Nie ma żadnych dokumentów i jeśli trzymać się litery prawa, to wymagania dekretu prezydenta nr 222 dziś obowiązują" - zaznaczył.

Zrzeszenie "Perspektywa" zwróciło się do Aleksandra Łukaszenki z otwartym apelem, opublikowanym w poniedziałek na swej stronie internetowej, by moratorium na kontrolowanie dokumentów zostało zapisane ustawowo.

- Należy pilnie ustabilizować sytuację w środowisku przedsiębiorców i wrócić do normalnego trybu pracy. W tym celu trzeba ogłosić moratorium na dowolne kontrole i zapisać je ustawowo - napisało zrzeszenie w apelu do szefa państwa.

Według Szumczanki około 80 proc. drobnych handlarzy nie wyszło w niedzielę do pracy na targowiskach i w centrach handlowych Białorusi. W poniedziałek niezależna prasa także informowała o zamknięciu stoisk w różnych miastach, w tym Mohylewie na wschodzie kraju i w Witebsku na północy.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Na Białorusi jest nowy więzień polityczny, Jurij Rubcow

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2014 22:41
Działacz, który zasłynął z powodu koszulki ”Łukaszenko odejdź”, mógł ogłosić protest głodowy - tak uważa opozycjonista Paweł Siewiaryniec. Media białoruskie nie mogą się bowiem skontaktować z Rubcowem. Zdołał z nim jednak porozmawiać obrońca praw człowieka z Homla - on twierdzi, że wszystko jest na razie dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja na rzecz białoruskiej księgarni ”Łohwinau”. Potrzeba 250 tysięcy złotych

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 13:03
Białoruska księgarnia ”Łohwinau” musi w ciągu tygodnia zebrać pieniądze na olbrzymią grzywnę – blisko miliarda rubli, prawie 250 tysięcy złotych. Właściciel Domu Wydawniczego Łohwinau prosi o pomoc - jeśli nie zapłaci wkrótce grzywny, księgarnia będzie zamknięta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ambasador broni polskich księży na Białorusi. "Pracuje im się trudniej, niż w Afryce"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 21:22
Polskim księżom należą się podziękowania za odrodzenie Kościoła katolickiego na Białorusi – a tymczasem pod ich adresem pojawiają się zarzuty. Mówił o tym Ambasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka, w wywiadzie dla rozgłośni Radio Swaboda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruskie władze mogą zablokować niewygodne portale w kilka dni. Nowe prawo dotyczy też anonimizerów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 23:59
26 lutego wchodzi w życie postanowienie, które pozwala władzom Białorusi na szybką blokadę stron internetowych, a także narzędzi, które pozwalały obejść cenzurę władz - sieci Tor, anonimizerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zablokuje Tor, proxy i anonimizery. Ekspert: to niestety możliwe

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 23:59
Wchodzi w życie prawo o blokowaniu storn internetowych i serwerów anonimizujących, sieci Tor, proxy, które do tej pory pozwalały obejść cenzurę władz w Internecie.
rozwiń zwiń