Raport Białoruś

MSZ: nadal poszukujemy listy białoruskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 17:40
Polska będzie kontynuowała działania na rzecz odnalezienia listy polskich ofiar zamordowanych na terenie Białoruskiej SRR – informuje MSZ w reakcji na oświadczenia ministra sprawiedliwości Białorusi.
Uroczysko w Kuropatach pod Mińskiem
Uroczysko w Kuropatach pod MińskiemFoto: Wikipedia/CC/Andrej Kuźniečyk

Minister sprawiedliwości Białorusi Władimir Adamuszko oficjalnie zaprzeczył istnieniu białoruskiej listy katyńskiej. Na konferencji prasowej 22 maja powtórzył również niezgodną z faktami historycznymi tezę, że na Białorusi nie rozstrzeliwano polskich oficerów.  Wcześniej, w grudniu 2011 roku, te same tezy przedstawiał dziennikarzom szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych komentując tę wypowiedź w oświadczeniu przesłanym portalowi polskieradio.pl zauważa, że Polska stara się uzyskać pełną listę ofiar katyńskich od początku lat 90-tych. – Strona białoruska od lat utrzymuje, że nie posiada spisu polskich ofiar zamordowanych w 1940 r. w więzieniach NKWD na terenie Białoruskiej SRR, zaś wszystkie dokumenty mogą znajdować się w Moskwie – informuje resort.
MSZ przypomniało, że lista białoruska była przedmiotem rozmów Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. - Strona rosyjska poinformowała, iż nie natrafiła na ślady istnienia tej listy. Zdaniem rosyjskich archiwistów nie można wykluczyć, iż lista mogła zaginąć w czasie działań wojennych. Polska będzie kontynuowała działania na rzecz odnalezienia listy polskich ofiar zamordowanych na terenie Białoruskiej SRR – podkreśla resort.

Zobacz film Biełsatu: "Katyń 70 lat później", poświęcony białoruskiej liście katyńskiej >>>

 

10 maja br. ambasador polski Leszek Szerepka podkreślił, że polskie władze są przekonane, że na terytorium Białorusi spoczywa około 4 tys. rozstrzelanych oficerów polskiej armii, w tym wielu narodowości białoruskiej. Dyplomata wyraził żal, że w odróżnieniu od Rosji i Ukrainy, na Białorusi nie ma ani jednego znaku upamiętniającego zabitych.

agkm

Zobacz także: serwis specjalny portalu polskieradio.pl: KATYŃ >>>

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: marsz do Kuropat, grobu tysięcy ofiar Stalina

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2011 07:00
W białoruskich Kuropatach w latach 1937-41 NKWD rozstrzelać mogło nawet ćwierć miliona tak zwanych "wrogów władzy radzieckiej". Wśród nich było też wielu Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

200 tysięcy bezimiennych ofiar Stalina w Kuropatach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2011 14:00
Lawon Barszczeuski: za rządów Aleksandra Łukaszenki postawiono kilka pomników Stalina na Białorusi, ale nie wybudowano memoriału w Kuropatach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Centra polsko-rosyjskie szukają listy białoruskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 06:00
Katyńska lista białoruska dotyczy 3870 osób zamordowanych z rozkazu Stalina najprawdopodobniej w więzieniu NKWD w Mińsku i pogrzebanych w pobliskich Kuropatach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka zaprzecza Katyniowi

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 18:45
Na terytorium Białorusi radzieckie NKWD nie rozstrzelało w 1940 roku ani jednego Polaka - oświadczył Aleksander Łukaszenka. Tymczasem w grobach w Kuropatach znaleziono dowody, że spoczywają tam Polacy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Kuropatach na Białorusi "konieczna jest ekshumacja"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2012 18:05
- By móc ustalić miejsce szczątków ofiar zbrodni katyńskiej na Białorusi konieczne jest odnalezienie tzw. białoruskiej listy katyńskiej i przeprowadzenie ekshumacji - podkreślają historycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyk: białoruska lista katyńska jest dłuższa

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 18:05
Z ustaleń białoruskiego historyka Igora Kuzniecowa wynika, że z rąk NKWD, w różnych miejscach Białorusi, w latach 1940-1941 zginęło co najmniej 8,5 tys. polskich oficerów – pisze „Nasz Dziennik”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska ambasada odpowiada na kłamstwa o Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 20:32
Artykuł opublikowany niedawno na stronie weteranów Specnazu zaprzeczał historycznej prawdzie o zbrodni katyńskiej. Polska ambasada wysłała w tej sprawie sprostowanie. Dzięki uprzejmości polskich dyplomatów mogą Państwo je przeczytać na portalu polskieradio.pl
rozwiń zwiń