Polskie Radio
Section05
ekshumacja

Mamy od czynienia z ogromnymi niedociągnięciami

W poniedziałek odbędzie się konferencja powołanej przez MON podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. Przewodniczący komisji dr Wacław Berczyński powiedział, że samolot z dużą pewnością rozpadł się w powietrzu. - Nie mamy żadnego wiarygodnego dokumentu dotyczącego wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Wszystko co nie pasowało do narracji komisji Jerzego Millera, przyjętej jeszcze przed rozpoczęciem prac, było chowane – powiedział w audycji Punkt Widzenia Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk PiS Lech Kaczyński Maria Kaczyńska ekshumacja

Czy ekshumacje ofiar pomogą śledczym?

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się w połowie listopada 2016 roku. O planach ekshumowania ofiar Prokuratura Krajowa informowała już w czerwcu ubiegłego roku. Dotychczas ekshumowano ciała z 19 grobów, ale prokuratorzy planują ekshumować prawie wszystkie ciała ofiar katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska Smoleńsk ekshumacja katastrofa w Smoleńsku POLSKA prokuratura

Ekipa prof. Szwagrzyka kontynuuje prace na Bródnie

Do 8 kwietnia potrwa drugi etap prac ekshumacyjnych na kwaterze 45N Cmentarza Bródnowskiego w Warszawie. Celem działań jest odnalezienie szczątków więźniów straconych w więzieniu przy ul. 11 Listopada na warszawskiej Pradze w 1946 roku. Prace realizowane są przez zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Gościem Polskiego Radia 24 był kierownik zespołu, prof. Krzysztof Szwagrzyk.
Zobacz więcej na temat:  ekshumacja Żołnierze Wyklęci Krzysztof Szwagrzyk POLSKA