Polskie Radio
Section05
ekshumacja

Katastrofa smoleńska. Zbezczeszczono zwłoki admirała

"Gazeta Polska" pisze, że w trumnie admirała Andrzeja Karwety, dowódcy Marynarki Wojennej, który zginął w katastrofie smoleńskiej, znaleziono liczne części ciał innych członków delegacji. Jak ustalił tygodnik, w niektórych trumnach pozostałych ofiar Rosjanie świadomie przemieszali szczątki mężczyzn i kobiet. Tę bulwersującą sytuację komentowała w Polskim Radiu 24 Anita Gargas, dziennikarka TVP oraz Piotr Pałka (Rebelya.pl).
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku ekshumacja Anita Gargas Rosja

"To, co jest na tych taśmach, stawia włosy na głowie"

TVP Info podało, że dotarło do nagrań polityków Platformy Obywatelskiej z warszawskiej restauracji "Sowa i Przyjaciele". Część z nich wyemitowano na antenie. - To czego dowiadujemy się z tych taśm, stawia włosy na głowie - mówił w radiowej Jedynce wiceszef MON Michał Dworczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Michał Dworczyk Ministerstwo Obrony Narodowej katastrofa smoleńska podsłuchy Platforma Obywatelska ekshumacja

Moskwa komentuje śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej

Rosyjskie MSZ opublikowało kopię protokołu, dotyczącego identyfikacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Jednocześnie rzeczniczka resortu spraw zagranicznych Marija Zacharowa oświadczyła na konferencji prasowej, że Rosja nie ponosi odpowiedzialności za pomylenie szczątków ofiar, przy układaniu ich w trumnach.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku Moskwa międzypaństwowy komitet lotniczy ekshumacja Rosja ŚWIAT

Odpowiedzialność karna polityków za zaniedbania ws. katastrofy smoleńskiej?

Po szokujących wynikach dotychczasowych ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej i uwidocznionej ogromnej skali zaniedbań i zaniechań, pojawia się coraz więcej głosów mówiących o pociągnięcia do odpowiedzialności karnej polityków odpowiedzialnych wtedy za politykę państwa w tej sprawie. O odpowiedzialności polityków za zaniedbania w sprawie katastrofy smoleńskiej mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Osiecki z „Dziennika Gazety Prawnej”.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska ekshumacja Grzegorz Osiecki

Katastrofa smoleńska. "Błąd nie może być nagradzany awansem"

Jak potwierdziła w ubiegłym tygodniu Prokuratura Krajowa, ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej ujawniły liczne błędy. W dwóch przypadkach doszło do zamiany ciał, w kilku trumnach znaleziono również szczątki więcej niż jednej osoby. W poniedziałek Tygodnik „wSieci” przedstawił zdjęcia i relacje świadków, które potwierdzają, że Rosjanie traktowali ciała ofiar bez należytego szacunku. O odpowiedzialności za sprawę smoleńską w Debacie Poranka mówili prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) i Marek Król (wSieci).
Zobacz więcej na temat:  polityka odpowiedzialność ekshumacja katastrofa smoleńska Kazimierz Kik Marek Król Rosja Donald Tusk