Włodzimierz Kotoński nie żyje. Był pionierem polskiej muzyki elektroakustycznej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 17:50
- To jedna z tych osób, które już w latach 50. przenosiły do Polski najnowsze trendy w muzyce współczesnej. Miało to duże znaczenie w jego działalności dydaktycznej - wspominał zmarłego kompozytora jego wychowanek Paweł Szymański. Włodzimierz Kotoński zmarł w wieku 89 lat.
Audio
  • Paweł Szymański wspomina Włodzimierza Kotońskiego (Wybieram Dwójkę)
  • Paweł Mykietyn wspomina Włodzimierza Kotońskiego (Wybieram Dwójkę)
  • Włodzimierz Kotoński wspomina dom rodzinny oraz edukację i działalność konspiracyjną w okresie okupacji nazistowskiej
  • Włodzimierz Kotoński wspomina początki muzycznej edukacji oraz kariery w powojennej Polsce
  • Włodzimierz Kotoński mówi o źródłach rodzimej muzyki elektroakustycznej - francuskiej muzyce konkretnej oraz polskich animacjach eksperymentalnych
  • Włodzimierz Kotoński opowiada o początkach Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia
  • Włodzimierz Kotoński wspomina Kursy Nowej Muzyki w Darmstadt, które dla polskich kompozytorów stanowiły okno na świat
  • Ewa Szczecińska o Włodzimierzu Kotońskim (Wybieram Dwójkę)
Włodzimierz Kotoński
Włodzimierz Kotoński Foto: Wikipedia/Jacek Kucharczyk/domena publiczna

- Można porównać profesora Włodzimierza Kotońskiego chyba jedynie do profesora Sikorskiego, w sensie liczby uczniów i znaczenia jakie odegrał dla nauczania - opowiadał w audycji "Wybieram Dwójkę" Paweł Szymański. Kompozytor podkreślał, że Włodzimierz Kotoński interesował się dokonaniami swoich uczniów również w ostatnich latach swojego życia. - Czuło się, że nadal jest naszym opiekunem i w tej chwili będzie to poczucie pustki, że zabrakło dobrego i życzliwego opiekuna.

Innym wychowankiem Włodzimierza Kotońskiego jest Paweł Mykietyn, który opowiadał w Dwójce, że swojemu nauczycielowi zawdzięcza swoją karierę zawodową. - To był najlepszy z możliwych profesorów tutaj w Polsce, w latach 90. Był wspaniałym, ciepłym człowiekiem, który zapytany kiedyś na czym polega jego sekret uczenia kompozycji, odpowiedział: na nie uczeniu - wspominał Mykietyn.

Włodzimierz Kotoński (ur. 1925) był absolwentem Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Stworzył pierwszą w Polsce kompozycję elektroniczną: "Etiuda konkretna (na jedno uderzenie w talerz)" (1959), wykonaną podczas "Warszawskiej Jesieni" w 1960 r.

Od 1958 kompozytor należał do stałych współpracowników Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, pracował również w innych ośrodkach muzyki elektronicznej (Niemcy, Francja, Szwecja). W latach 1974-76 pełnił funkcję naczelnego redaktora muzycznego Polskiego Radia oraz naczelnego dyrektora muzycznego Polskiego Radia i Telewizji.

W latach 1983-89 był prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (polskiej sekcji ISCM/SIMC). Od 1967 do 1995 był wykładowcą kompozycji w Akademii Muzycznej w Warszawie, wśród jego uczniów znajdują się m.in. Paweł Szymański, Hanna Kulenty, Stanisław Krupowicz, Tadeusz Wielecki, Edward Sielicki, Jacek Grudzień i Paweł Mykietyn.

Zapraszamy do wysłuchania archiwalnych wspomnień Włodzimierza Kotońskiego nagranych przez Ewę Szczecińską i Piotra Matwiejczuka.

bch, ac

Czytaj także

Zapiski ze współczesności: Bogdan Tosza

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2009 15:43
5 - 9 października 2009, godz. 11:45
rozwiń zwiń
Czytaj także

85 lat Polskiego Radia: kompozytorzy Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2010 16:14
16 lutego 2010, godz. 23:15
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emilia znad Niemna, Eliza od pana Sułka

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2010 16:10
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Marty Lipińskiej – popularnej aktorki teatralnej, radiowej i filmowej.
rozwiń zwiń