Dwójka

Zapiski ze współczesności: Zbigniew Żakiewicz

02.04.2008 12:31
W audycji Zapiski ze współczesności bedzie prezentowana postać Zbigniewa Żakiewicza, urodzonego 6 czerwca 1933 roku w Wilnie, pisarza, publicysty, rusycysty i historyka literatury rosyjskiej.

31 marca - 4 kwietnia 2008, godz. 11:45

Zbigniew Żakiewicz syn Józefa Żakiewicza, nadleśniczego i plenipotenta Zdzisława Hr. Tyszkiewicza z Izabelina pod Mołodecznem, oraz Zofii z Oganowskich. Wczesne dzieciństwo spędził w Mołodecznie w XVIII wiecznym dworze Tyszkiewiczów, 17 września 1939 r. był świadkiem wkroczenia do Mołodeczna Armii Czerwonej, która pozostawała tam do czerwca 1941, kiedy to miasto zajęli Niemcy. W maju 1945 roku zmarł mu ojciec. Wraz z matką w 1946 roku trafił do Polski centralnrej w ramach reptriacji. Początkowo mieszkał w Łodzi, gdzie kończył szkołę i studiował. Od lat związany jest z Gdańskiem i Kaszubami. Pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, jest jednym z najwybitniejszych współczesnych prozaików tzw. nurtu literatury kresowej, wymieniany tuż obok Tadeusza Konwickiego, Włodzimierza Odojewskiego,Leopolda Buczkowskiego...

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Zapiski ze współczesności: Mój Grotowski

25 marca 2009, godz. 11:00

Od 23 do 27 marca twórcę Teatru Laboratorium wspominać będą: Maja Komorowska - aktorka Teatru Laboratorium, Maciej Prus - reżyser, niegdyś aktor Teatru 13 Rzędów, Tomasz Kubikowski - teatrolog, kierownik literacki Teatru Narodowego, Tomasz Rodowicz – muzyk, wieloletni aktor Teatru Gardzienice, założyciel Stowarzyszenia Teatralnego „Chorea” oraz  Jarosław Fret – dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Zapraszamy od poniedziałku do piątku o 11.00

>>> rokgrotowskiego.pl

Czytaj także

Zapiski ze współczesności: Marek Edelman we wspomnieniach

26 - 30 października 2009, godz. 11:45

Marek Edelman we wspomnieniach Julii Hartwig, Jacka Bocheńskiego, Konstantego Geberta, Anny Dodziuk, Pauli Sawickiej

Joanna Szwedowska i Elżbieta Łukomska zapraszają

Czytaj także

Zapiski ze współczesności: prof. Karol Myśliwiec

10 - 14 sierpnia 2009, godz. 11:45
W tym tygodniu w "Zapiskach ze współczesności" - prof. Karol Myśliwiec - wybitny polski archeolog, egiptolog, początkowo pracował pod kierownictwem prof. Michałowskiego w Aleksandrii, Deir el- Bahari i Palmyrze.  Od 1985 roku kierował samodzielnie polsko-egipskimi wykopaliskami w Delcie Nilu a następnie - w Sakkarze. Jest autorem kilkunastu książek, kilkuset artykułów, w roku 2005 uhonorowany został najwyższym polskim wyróżnieniem naukowym - Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która bywa nazywana polskim Noblem.

W gawędach opowiada o początkach zainteresowania archeologią, o swojej pracy badawczej oraz o pracy archeologa.

Zaprasza Elżbieta Łukomska zaprasza.

Czytaj także

Zapiski ze współczesności: Stanisław Dygat we wspomnieniach

7-11grudnia2009, godz.11:45-12:00

W przyszłym tygodniu w Zapiskach ze współczesności przypomnimy postać Stanisława Dygata, z okazji przypadającej 5 grudnia 95. rocznicy urodzin. Tego niezwykłego artystę wspominać będą Kazimierz Kutz (poniedziałek), Jerzy Markuszewski (wtorek), Wojciech Marczewski (środa), Janusz Morgenstern (czwartek) i Adam Hanuszkiewicz (piątek).


Zaprasza Elżbieta Łukomska.