X
Aby nas słuchać lub oglądać potrzebujesz najnowszego Adobe Flash Player | Pobierz Flash
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Dwójka

Zapiski ze współczesności: Zbigniew Żakiewicz

02.04.2008
W audycji Zapiski ze współczesności bedzie prezentowana postać Zbigniewa Żakiewicza, urodzonego 6 czerwca 1933 roku w Wilnie, pisarza, publicysty, rusycysty i historyka literatury rosyjskiej.

31 marca - 4 kwietnia 2008, godz. 11:45

Zbigniew Żakiewicz syn Józefa Żakiewicza, nadleśniczego i plenipotenta Zdzisława Hr. Tyszkiewicza z Izabelina pod Mołodecznem, oraz Zofii z Oganowskich. Wczesne dzieciństwo spędził w Mołodecznie w XVIII wiecznym dworze Tyszkiewiczów, 17 września 1939 r. był świadkiem wkroczenia do Mołodeczna Armii Czerwonej, która pozostawała tam do czerwca 1941, kiedy to miasto zajęli Niemcy. W maju 1945 roku zmarł mu ojciec. Wraz z matką w 1946 roku trafił do Polski centralnrej w ramach reptriacji. Początkowo mieszkał w Łodzi, gdzie kończył szkołę i studiował. Od lat związany jest z Gdańskiem i Kaszubami. Pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, jest jednym z najwybitniejszych współczesnych prozaików tzw. nurtu literatury kresowej, wymieniany tuż obok Tadeusza Konwickiego, Włodzimierza Odojewskiego,Leopolda Buczkowskiego...

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
INFORMATOR O UCHODŹCACH W EUROPIE

Czytaj także

Zapiski ze współczesności: Mój Grotowski

25 marca 2009, godz. 11:00

Od 23 do 27 marca twórcę Teatru Laboratorium wspominać będą: Maja Komorowska - aktorka Teatru Laboratorium, Maciej Prus - reżyser, niegdyś aktor Teatru 13 Rzędów, Tomasz Kubikowski - teatrolog, kierownik literacki Teatru Narodowego, Tomasz Rodowicz – muzyk, wieloletni aktor Teatru Gardzienice, założyciel Stowarzyszenia Teatralnego „Chorea” oraz  Jarosław Fret – dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Zapraszamy od poniedziałku do piątku o 11.00

>>> rokgrotowskiego.pl

Czytaj także

Zapiski ze współczesności: Marek Edelman we wspomnieniach

26 - 30 października 2009, godz. 11:45

Marek Edelman we wspomnieniach Julii Hartwig, Jacka Bocheńskiego, Konstantego Geberta, Anny Dodziuk, Pauli Sawickiej

Joanna Szwedowska i Elżbieta Łukomska zapraszają

Czytaj także

Zapiski ze współczesności: prof. Karol Myśliwiec

10 - 14 sierpnia 2009, godz. 11:45
W tym tygodniu w "Zapiskach ze współczesności" - prof. Karol Myśliwiec - wybitny polski archeolog, egiptolog, początkowo pracował pod kierownictwem prof. Michałowskiego w Aleksandrii, Deir el- Bahari i Palmyrze.  Od 1985 roku kierował samodzielnie polsko-egipskimi wykopaliskami w Delcie Nilu a następnie - w Sakkarze. Jest autorem kilkunastu książek, kilkuset artykułów, w roku 2005 uhonorowany został najwyższym polskim wyróżnieniem naukowym - Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która bywa nazywana polskim Noblem.

W gawędach opowiada o początkach zainteresowania archeologią, o swojej pracy badawczej oraz o pracy archeologa.

Zaprasza Elżbieta Łukomska zaprasza.

Czytaj także

Zapiski ze współczesności: Stanisław Dygat we wspomnieniach

7-11grudnia2009, godz.11:45-12:00

W przyszłym tygodniu w Zapiskach ze współczesności przypomnimy postać Stanisława Dygata, z okazji przypadającej 5 grudnia 95. rocznicy urodzin. Tego niezwykłego artystę wspominać będą Kazimierz Kutz (poniedziałek), Jerzy Markuszewski (wtorek), Wojciech Marczewski (środa), Janusz Morgenstern (czwartek) i Adam Hanuszkiewicz (piątek).


Zaprasza Elżbieta Łukomska.