Dwójka

Prof. Białynicki-Birula. Fizyka jako sposób na życie

29.12.2015 13:00
- Byłem w liceum mechanicznym, ale dzięki temu, że zwyciężyłem w olimpiadzie fizycznej, otworzyła mi się droga na studia - wspominał prof. Iwo Białynicki-Birula, autor przełomowych osiągnięć w dziedzinie elektrodynamiki, optyki kwantowej i fizyki atomowej.
Dokonania prof. Iwo Białynickiego-Biruli stanowią wybitny wkład w naukę światową i wiedzę o właściwościach światła. W 2014 r. został on uhonorowany Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych (zdj. ilustracyjne)
Dokonania prof. Iwo Białynickiego-Biruli stanowią wybitny wkład w naukę światową i wiedzę o właściwościach światła. W 2014 r. został on uhonorowany Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna
Posłuchaj
60'00 Prof. Białynicki-Birula. Fizyka jako sposób na życie (Opowieści po zmroku/Dwójka)
więcej

- Nasza fizyka była swego rodzaju oazą, zideologizowanie było tu trochę stępione – opowiadał gość Dwójki o latach swoich studiów, które przypadły na mroczny czas stalinizmu. Jak podkreślał, atmosferę tę zawdzięczano przede wszystkim postawie prof. Leopolda Infelda. Choć niestety nie obyło się bez charakterystycznych dla tej epoki restrykcji: jedna ze studentek skrytykowała coś na zajęciach z marksizmu-leninizmu i usunięto ją z uczelni…

Jak trafić na studia, które będą nie tylko przyjemnością, ale i dobrym sposobem na życie? Jak prof. Iwo Białynickiemu-Biruli udawało się, mimo urzędniczych reglamentacji, wyjeżdżać za granicę i uczestniczyć w międzynarodowym życiu naukowym? O studiowaniu fizyki w czasach PRL, o rozwiązującym wiele problemów czerwonym telefonie prof. Infelda, o Einsteinie, który "nie był związany z życiem" – w nagraniu rozmowy. Odbyła się ona w mokotowskim mieszkaniu państwa Białynickich-Birulów, wśród obrazów Witkacego.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: prof. Iwo Białynicki-Birula, prof. Zofia Białynicka-Birula oraz (z nagrań archiwalnych) prof. Leopold Infeld

Data emisji: 28.12.2015

Godzina emisji: 21.30

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Michał Heller: Bóg uprawia matematykę

14.11.2015 18:00
- Chciałbym wiedzieć, co to oznacza - skomentował cytat zaczerpnięty z jego własnych pism ks. prof. Michał Heller. Zapraszamy do obejrzenia wykładu "Gdy przestrzeń była Bogiem".
Michał Heller - teolog, filozof przyrody, fizyk, kosmolog, badacz relacji pomiędzy nauką a wiarą, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień
Michał Heller - teolog, filozof przyrody, fizyk, kosmolog, badacz relacji pomiędzy nauką a wiarą, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnieńFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
58'13 Posłuchaj wykładu prof. ks. Michała Hellera (Bez paniki, to tylko nauka/Dwójka)
więcej
Obejrzyj
Wykład prof. ks. Michała Hellera, część 1 (Bez paniki, to tylko nauka/Dwójka)
Wykład prof. ks. Michała Hellera, część 1 (Bez paniki, to tylko nauka/Dwójka)

- Można powiedzieć, że uprawiając matematykę bardzo nieudolnie naśladujemy Boga w jego stwórczych działaniach - mówił wybitny teolog i filozof. - Gdy tworzymy jakiś model kosmologiczny, gdy rozwiązujemy np. równanie ogólnej teorii względności, stwarzamy pewien świat tylko na papierze. Gdy Bóg tworzy taki model, on po prostu jest - wyjaśniał.

A co miał na myśli Platon, mówiąc, że Bóg geometryzuje? O co chodziło Newtonowi, gdy twierdził, że czas jest organem bożej wieczności, a przestrzeń organem bożej wszechobecności? I jakim cudem stworzony przez niego model świata podważył pod koniec XIX wieku... Euklides?

Część pierwsza wykładu:

Część druga wykładu:

***

Tytuł audycji: Bez paniki, to tylko nauka

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Gość:  ks. prof. Michał Heller (teolog i filozof)

Data emisji: 14.11.2015

Godzina emisji: 16.00

mm/pg

Czytaj także

Teoria względności. "Einstein nie wymyślił jej od początku"

17.11.2015 21:00
- Cały program szczególnej teorii względności właściwie został sformułowany przez Henriego Poincarégo. Einstein w genialny sposób pociągnął to dalej – podkreślał w Dwójce prof. Jerzy Lewandowski.
Jules Henri Poincar, francuski matematyk i  fizyk, zarzucał Einsteinowi (na zdj. ok. 1942) pomijanie jego zasług związanych z teorią względności
Jules Henri Poincaré, francuski matematyk i fizyk, zarzucał Einsteinowi (na zdj. ok. 1942) pomijanie jego zasług związanych z teorią względności Foto: PAP/Photoshot
Posłuchaj
31'19 Teoria względności. "Einstein nie wymyślił jej od początku" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

- Nie powinno się w stu procentach przyznawać Einsteinowi całej chwały za ten sukces - tłumaczył prof. Lewandowski, opowiadając o początkach teorii, która zrewolucjonizowała naukę XX wieku. Jak przypomniał, na wielkie odkrycia pracują całe pokolenia naukowców, tak też było w przypadku szczególnej teorii względności. - Einstein wykonał tu spektakularny krok - mówił.

Jak wiele osób potrafiło zrozumieć teorię względności w czasie, gdy ta powstała? Jakie zagadnienia związane z Einsteinowską teorią dziś nie stanowią problemu dla studentów fizyki, a jeszcze sto lat temu były wyzwaniem dla największych naukowców? W audycji rozmawialiśmy również (w kontekście wystawy "The road to relativity'' w siedzibie Wydziału Fizyki UW) o korespondencji Einsteina z polskimi fizykami.

***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak 

Goście: prof. Jerzy Lewandowski i prof. Marek Demiański (Katedra Teorii Względności i Grawitacji UW)

Data emisji: 17.11.2015

Godzina emisji: 18.00 

jp/tj