Nieznane twarze z marginesu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 23:30
To fotografie biedy, brudu, bezradności. Portrety ludzi na obrzeżach i miejsc, których wolelibyśmy nie oglądać, nie pozostawiają obojętnym.
Audio
Fotografia Tamasa Zadora z wystawy Marginesy
Fotografia Tamasa Zadora z wystawy "Marginesy"Foto: zpaf.waw.pl

Ryszard Kapuściński mawiał, że fotografować trzeba po to, aby utrwalać rzeczywistość, która nas otacza – całe skomplikowane życie wraz z jego złożoną obyczajowością.
Autorzy wystawy fotograficznej "Marginesy", prezentowanej w warszawskiej Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików, pokazują to, co na obrzeżach, to co najchętniej ukrylibyśmy przed okiem ludzi z zewnątrz, to czego się wstydzimy. Biedy, brudu, bezradności. Zagubienia, samotności. Na fotografiach artystów z Polski, Węgier, Czech i ze Słowacji widzimy i samotność w wielkim mieście, i swoiste dyptyki o bezrobotnych (porównanie dwóch przestrzeni: dawnego miejsca pracy i obecnej), i dzieci z ubogiej wrocławskiej dzielnicy, i mieszkańców pewnej węgierskiej wioski, w której żyją, odseparowani od siebie, społeczności Romów i Węgrów. Projekty fotograficzne poruszają również takie tematy jak samotności ludzi starszych, niepełnosprawnych umysłowo czy poszukujących tożsamości seksualnej.

Jedna
Jedna z fotografii Marka Maliszewskiego, o której bohaterce – płaczącej Czeczence – opowiadał w "Sezonie na Dwójkę".

– To nie są ludzie z marginesu społecznego – podkreślał w "Sezonie na Dwójkę" jeden z autorów wystawy, Marek Maliszewski, który fotografował uchodźców z Czeczeni przebywających w Łomży. – Traktowałem ich jako gości, pozostających gdzieś w połowie drogi.

 
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Markiem Maliszewskim, Rajmundem Rajchelem (kolejnym autorem prezentowanych na wystawie zdjęć) oraz z Kamilem Kamińskim. W audycji Hanny Marii Gizy również rozmowa z kuratorką warszawskiej wystawy Jagną Olejnikowską.

Czytaj także

Nieznane fotografie Zdzisława Beksińskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 17:15
Słynny malarz mrocznych, niepokojących obrazów był, jak się okazuje, również bardzo interesującym fotografikiem. Właśnie się ukazał album ze zdjęciami jego autorstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bez charakteryzacji – ostatni mistrzowie sceny

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 16:03
Spotkanie z artystką fotografikiem Witoldem Krassowskim i Dorotą Buchwald z Instytutu Teatralnego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotograf dawnej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 13:20
Album i wystawa poświęcone Karolowi Beyerowi, pierwszemu zawodowemu fotografowi warszawskiemu i twórcy polskiej fotografii profesjonalnej.
rozwiń zwiń