"Osiemnaście śmierci majora Łupaszki"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2016 17:00
Tu tytuł naszego słuchowiska, z którego reżyserem - Mariuszem Malcem - spotkamy się w "Poranku Dwójki".
Popiersie Zygmunta Szendzielarza w parku im. Henryka Jordana w Krakowie
Popiersie Zygmunta Szendzielarza w parku im. Henryka Jordana w KrakowieFoto: Skabiczewski/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony majorowi "Łupaszce">>>

Już w sobotę (7.05) na naszej antenie premiera radiowej opowieści o legendarnym dowódcy V Wileńskiej Brygady AK w czasie II wojny światowej - majorze Zygmuncie Szendzielarzu, ps. Łupaszka.

W 1950 roku w procesie byłych członków Okręgu Wileńskiego AK, inspirowanym przez Urząd Bezpieczeństwa, został on skazany na wielokrotną karę śmierci (w sumie osiemnaście wyroków śmierci). Po 62 latach ustalono miejsce jego spoczynku. W 2013 r po porównaniu materiału z tzw. Kwatery na Łączce na warszawskich Powązkach, oznaczonego numerem 144, z DNA córki majora Szendzielarza zidentyfikowano ciało "Łupaszki". ​

Przyjrzymy się również nowemu spektaklowi "Ukraiński Dekameron" w reżyserii Vlada Troickiego w Teatrze Polskim.

Chwilę przed godz. 7.35 Marcin Hycnar zada Państwu zagadkę związaną z czytaną na naszej antenie powieścią "Wiara i tron. Święty Wojciech i początki Polski". Książka Dominika W. Rettingera jest naszą nagrodą codziennie do piątku. Przed godz. 9.00 natomiast spotkamy się z pianistką Emilią Sitarz z zespołu Kwadrofonik, która zdradzi nam, co ostatnio zafascynowało ją w kulturze.

Poza tym w "Poranku": serwisy informacyjne, po 7.15 i 8.35 przeglądy prasy kulturalnej, "Słowo na dzień", "Archiwalnia", po 6.45 "Śpiewnik jazzowy", a o 7.05 - "Płyta tygodnia". Do zdobycia "Suita na tematy polskie" Krzysztofa Herdzina w nagraniu orkiestry Academy of St.Martin In The Fields pod dyrekcją kompozytora. Ten nowy album firmy Decca ukazał się właśnie pod patronatem Dwójki.

***

Na audycję "Poranek Dwójki" - w czwartek (5.05) w godz. 6.00-9.00 - zaprasza Piotr Kędziorek.

mm/ei

''

Czytaj także

Umarli, abyśmy mogli żyć – Stanisław Kasznica

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 08:00
"Wyrzucam sobie, że niedostatecznie okazywałem ci całe moje wielkie uczucie do ciebie i córy" – pisał z więzienia w jednym z ostatnich listów do żony podpułkownik Stanisław Kasznica, skazany przez komunistyczne władze na czterokrotną karę śmierci, zamordowany w więzieniu na Mokotowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Łączce spoczęły ofiary podwójnego mordu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 19:00
Na warszawskich Powązkach pochowano zamordowanych niemal 70 lat temu Żołnierzy Niezłomnych. Jakie znaczenie ma ten pogrzeb?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Major "Łupaszka". "Nigdy nie przegrał bitwy"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 18:00
- Do końca swych dni był wierny honorowi i złożonej przysiędze - podkreśliła sanitariuszka Janina Smoleńska ps. "Jachna". W niedzielę (24.04) odbył się uroczysty pogrzeb legendarnego Żołnierza Wyklętego.
rozwiń zwiń