Moda, czyli co ludzie opowiadają ubraniem

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 10:00
W BWA Tarnów właśnie otworzyła się wystawa "Wykrój. Miasto. Tarnów", na którą grupa artystów i artystek, a także projektantów i projektantek mody z Polski, Austrii i USA stworzyła dzieła sztuki inspirowane opowieściami, które gromadzą się wokół ubrań i mody.
Audio
  • Marcin Różyc i Janusz Noniewicz o wystawie "Wykrój. Miasto. Tarnów" (Poranek Dwójki)
  • Zespół Sutari o koncercie "Watermelon" (Poranek Dwójki)
  • Piotr Tomaszuk o książce "Bieżeństwo. Droga i powroty 1915-1922" Doroteusza Fionika (Poranek Dwójki)
Moda i ubranie to jedne z pierwszych artefaktów stworzonych przez kulturę (zdj. ilustracyjne)
Moda i ubranie to jedne z pierwszych artefaktów stworzonych przez kulturę (zdj. ilustracyjne)Foto: wikimedia/domena publiczna

Moda zmienia się częściej niż architektura czy design. Swój ślad odciskają na niej polityka, sztuka, władza i religia. Ubranie odzwierciedla także osobowość i intymność noszącego. Komunikuje funkcje, które pełnimy i miejsce, które zajmujemy lub chcemy zajmować w społeczeństwie. 

Wśród dzieł sztuki dawnej na wystawie "Wykrój. Miasto. Tarnów" pojawią się m.in. dziewiętnastowieczna suknia twórcy haute-couture Charles’a Worth’a i wykonany w Rzymie portret Heleny Sanguszkówny autorstwa Antoine’a Bourlarda z 1868 roku. Ubranie i moda może być zatem punktem wyjścia do zbadania i opisania historii miasta oraz jego społeczności. Ekspozycja, używając ubrań, opowie o mieście – jego kulturze, historii, pamięci i zapomnieniu, demonach, bohaterach i bohaterkach.

O wystawie opowiadali w Dwójce jej kurator i krytyk mody Marcin Różyc, a także Janusz Noniewicz, założyciel i kierownik Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.


W audycji rozmawialiśmy także z zespołem Sutari, który w instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego planuje koncert "Watermelon", złożony z autorskich kompozycji dźwiękowo-tanecznych na instrumenty codziennego użytku. Artystki zagrają na wannie wypełnionej wodą, wiadrach i szmatach, instalacjach hydraulicznych, mikserze, tarce, łyżkach, kieliszkach i czajniku.

Ponadto po raz pierwszy w tym tygodniu spotkalismy się też z reżyserem teatralnym i telewizyjnym Piotrem Tomaszukiem, który zdradził nam, co ostatnio zafascynowało go w kulturze.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Marcin Pesta

Data emisji: 20.06.2016

Godzina emisji: 6.00

mc

Czytaj także

Moda po polsku, czyli... sztuka kamuflażu?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 20:00
- Jest w polskiej tradycji skłonność nie do wyróżniania się, lecz do znikania w tłumie - mówił Janusz Noniewicz, kierownik Katedry Mody ASP w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda przez stulecia w ujęciu tanecznym

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 08:00
W "Poranku Dwójki" przyjrzeliśmy się również przygotowaniom Baletu Cracovia Danza do poniedziałkowego widowiska "Modna przez wieki" w krakowskim Kinie Kijów.
rozwiń zwiń