Która, tak naprawdę, jest godzina?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 18:00
"Co to jest czas? Gdy nikt mnie nie pyta, wiem, co to jest. Kiedy jednak chcę to pytającemu wyjaśnić, to nie wiem” - zauważył św. Augustyn. My odpowiedzi na pytania związane z czasem poszukamy w specjalnym wydaniu "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
Która, tak naprawdę, jest godzina?
Foto: Glow Images/East News

Z teorii względności - szczególnej i ogólnej - sformułowanych przez Einsteina w 1905 i 1916 roku wynika, że upływ czasu, tempo, w jakim chodzą zegary, zależy od układu odniesienia i pola grawitacyjnego, w którym zegary się znajdują. I to na zawsze odmieniło pojmowanie czasu, co wcale nie znaczy, że nie mamy z nim problemu.

Wszyscy wiemy, że odbywamy podróż w czasie od przeszłości, przez teraźniejszość, ku przyszłości. Ale co się dzieje z czasem, który minął – czy przeszłości już nie ma i istnieje jedynie w naszej pamięci?

A przyszłości jeszcze nie ma. Istnieje tylko w naszych myślach o niej.

Jest teraźniejszość – ale czym jest, skoro wszystko jest rozciągnięte w czasie – zarówno obrót sfer niebieskich, jak i przejście elektronu z jednego poziomu energetycznego w atomie na drugi, nie mówiąc o "wchodzeniu do tej samej rzeki”, gdzie jedna noga jest w przeszłości a druga noga w przyszłości.

Zawsze możemy powiedzieć: chwała Bogu, mamy zegary.

Zobacz jakie atrakcje na 18. Pikniku Naukowym przygotował portal PolskieRadio.pl

I tu przytoczę anegdotkę zaczerpniętą z jednej z publikacji na temat czasu:
Kiedy w 1946 roku rozpoczęto nadawanie sygnału czasu z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego publiczność była tak zaszokowana oszałamiającą wówczas dokładnością (co do pół sekundy), że wysłano reporterkę Polskiego Radia do dyrektora obserwatorium, Tadeusza Banachiewicza, z pytaniem, jak taka dokładność jest w ogóle osiągana?
"To bardzo proste. – odpowiedział dyrektor obserwatorium – Jest sklep zegarmistrzowski na Rynku... Przechodzę tamtędy, idąc rano do pracy i nastawiam swój kieszonkowy zegarek... stąd wiem, kiedy nadać w południe sygnał przez radio”. Uradowana reporterka pobiegła na Rynek: "Panie zegarmistrzu, jak pan nastawia swój zegar?” "To bardzo proste – odpowiedział – każdego dnia słucham w południe sygnału nadawanego przez radio i według niego nastawiam swoje zegary”.

***

Zapraszam Państwa w sobotę na Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym.

W zainstalowanym tam studiu radiowym spotkamy się o 16.00 z prof. Markiem Abramowiczem – astrofizykiem z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, prof. Aleksym Bartnikiem – fizykiem z Instytutu Fizyki Teoretycznej UW i dr Łukaszem Lamżą – filozofem przyrody, z Akademii Ignatianum w Krakowie.

Będę Państwa oczekiwać – Hanna Maria Giza

31 maja (sobota), godz. 16.00-17.00

bch/jp

Dwójka - jesteś na miejscu!

Zobacz więcej na temat: Piknik Naukowy 2014
Czytaj także

Konstytucja 3 maja. Testament I Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 22:01
- To był mało efektowny akt, ledwie kilka kartek, 11 artykułów, ale dla wielu Polaków walczących później o niepodległość, stał się symbolem tego, że państwo polskie potrafiło się zreformować i nie umierało w niemocy - mówił w Dwójce dr Artur Badach z Zamku Królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wanda Traczyk-Stawska o "Powstaniu Warszawskim": operatorzy trochę mi przeszkadzali

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 18:00
– Bałam się, że zostaną postrzeleni. Byli niezwykle odważni i włazili na linię ognia – mówiła Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim "Pączek", łączniczka i strzelec, którą możemy zobaczyć w filmie "Powstanie Warszawskie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odwrócił się od nich nawet papież

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 20:00
Oskarżano ich o herezję, świętokradztwo, czary i praktyki homoseksualne. Nie wszyscy w to uwierzyli. Dante w "Boskiej komedii" skazał papieża Klemensa V na potępienie za bezprawne zniszczenie i ograbienie zakonu templariuszy. Kim naprawdę byli rycerze-mnisi i komu przeszkadzali?
rozwiń zwiń