"Pius XII złą sławę zawdzięcza sztuce teatralnej"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2013 16:25
- Niewiele osób wie, jak wiele drzew w Yad Vashem zasadzono ku czci tego papieża - mówił w Dwójce dominikanin Stanisław Tasiemski, który wziął udział dyskusji na temat książki Bernarda Lecomte'a "Nowe tajemnice Watykanu".
Audio
  • Dyskusja wokół książki "Nowe Tajemnice Watykanu"
papież Pius XII
papież Pius XIIFoto: Wikipedia/Joachim Specht

Francuski biograf Jana Pawła II w swojej nowej książce szukał odpowiedzi na nurtujące pytania z dziejów państwa papieskiego z okresu minionych stu lat. Wśród z nich znalazły się kontrowersje dotyczące relacji Stolicy Apostolskiej z nazistami w czasie II wojny światowej.

Główne zarzuty krytyków papieskiej polityki w tym okresie dotyczą milczenia papieża Piusa XII wobec dokonujących się zbrodni i Holocaustu. Wielu określiło go wręcz mianem "papieża Hitlera". Według Lecomte'a zła sława Piusa XII jest wynikiem wypaczenia wizerunku, do jakiego doprowadziła sztuka Rolfa Hochhutha "Namiestnik" z 1963 roku. Dzieło dowodzi, że u podstaw papieskiej obojętności wobec zagłady Żydów leżały jego nazistowskie sympatie.

- Jedną z wartości książki Bernarda Lecomte'a jest pokazanie źródeł zmiany nastawienia do Piusa XII - mówił w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Jacek Moskwa. - Tam jest bardzo ciekawy esej, który pokazuje, jak ten obraz negatywny został wykreowany właściwie przez jedną sztukę, na dodatek nieumocowaną w rzeczywistości - podkreślał.

Do wysłuchania rozmowy z Jackiem Moskwą, dziennikarzem i pisarzem, oraz o. Stanisławem Tasiemskim, dominikaninem i historykiem Kościoła, na temat książki "Nowe tajemnice Watykanu" zaprasza Hanna Maria Giza.

Czytaj także

Nawrócony myśliwy

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2012 13:50
Nawet w Wielki Piątek potomek Merowingów nie zamierzał rezygnować z ulubionej rozrywki. Ruszył na polowanie. W lesie ujrzał jelenia z krzyżem w porożu i usłyszał głos, wzywający do nawrócenia. Był to punkt zwrotny w życiu Huberta: odtąd biskupa-misjonarza a po śmierci - świętego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Innego końca świata nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 20:00
Po głoszonym wszem i wobec końcu świata, w obliczu (niewątpliwie) nadchodzących nowych apokaliptycznych przepowiedni, rozmawialiśmy o wizjach końca, nie tylko tych majańskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy mistrzami religijnej tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 17:00
- Tyle wam damy tolerancji, ile zechcemy - mówiono w XVII-wiecznej Polsce do wyznawców niebędących katolikami. Jednak jeszcze pod koniec XVI stulecia było inaczej. Powstał piękny dokument, który zapewniał pokój między religiami.
rozwiń zwiń