Potrójna opowieść Sándora Máraiego

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2015 11:50
Zapraszamy na słuchowisko zbudowane jest z trzech jednoaktówek Sándora Máraiego i fragmentów jego "Dziennika".
Anna Dereszowska
Anna DereszowskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Sándor Márai to jeden z najwybitniejszych XX-wiecznych pisarzy węgierskich. Głośny już przed wojną publicysta i prozaik, o ugruntowanej w kraju i za granicą pozycji, podzielił po wojnie los wielu niepokornych; w 1948 roku został zmuszony do emigracji, ponieważ na Węgrzech pozbawiono go możliwości publikowania.

Dopiero w roku 1990, czyli w rok po śmierci pisarza, rozpoczął się jego triumfalny powrót do ojczyzny. Po raz pierwszy z twórczością Sándora Máraiego zetknęliśmy się w 2000 r. Ukazała się wtedy jego powieść "Żar", która wcześniej odniosła w Europie niespotykany sukces wydawniczy, a w "Tygodniku Powszechnym" pojawiły się fragmenty "Dziennika" Máraiego w tłumaczeniu zmarłego niedawno Feliksa Netza.

Sándor Márai "Trzy opowieści z okrętowej skrzyni"

Przekład: Feliks Netz

Adaptacja i reżyseria: Krzysztof Zaleski

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

Obsada: Anna Dereszowska, Krzysztof Kowalewski, Łukasz Lewandowski, Marek Bargiełowski, Jan Kociniak, Damian Damięcki, Marcin Troński, Ewa Kania, Jacek Jarosz, Andrzej Ferenc, Henryk Boukołowski, Jan Pęczek, Jacek Różański

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (30.05) w godzinach 22.10-23.30.

mm/mc

Czytaj także

Koniec z parabolą. U Maraiego wdziera się historia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 09:00
Tłumaczka powieści Sandora Maraiego, Teresa Worowska przekonywała w Dwójce, że uważa "Znieważonych" za wyłom w jego cyklu "Dzieło Garrenów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sándor Márai - prorok totalitaryzmu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 19:30
- Wiele rzeczy widział z góry i potrafił to wyrazić bardzo celnie i jasno, w krótkiej, aforystycznej formie - mówiła w Dwójce Teresa Worowska o autorze wydanych właśnie w Polsce "Maruderów", ostatniego tomu cyklu "Dzieło Garrenów".
rozwiń zwiń